Novinky

Vzdelávanie odborných zamestnancov zariadení školského stravovania
03
03/17

Vzdelávanie odborných zamestnancov zariadení školského stravovania

V dňoch 27. a 28. februára sme sa zúčastnili školenia na tému Vzdelávanie odborných zamestnancov školského stravovania. Stretnutia boli určené predovšetkým pre kuchárky. Viedla ich Mgr. Ľudmila Očenášová z Odboru školstva a MVDr. Zdenka Soukupová zastupujúca spoločnosť EDEN Krupina. Podobného stretnutia sme sa zúčastnili aj v máji minulého roku a hoci toto bolo určené pre vedúce školských jedální, je vhodný čas zhodnotiť, či nastal posun v nedostatkoch, na ktoré pani Očenášová vo svojich prednáškach opakovane upozorňovala.

Čítajte viac

Iný kraj, iný mrav, iná palacinka
22
02/17

Iný kraj, iný mrav, iná palacinka

Je naozaj pravda, že receptov na palacinky poznáme nespočetné množstvo. Stačí sa pozrieť na americké palacinky a na naše slovenské. Na prvý pohľad by sme ani netypovali, že ide o rovnaké jedlo. A dokonca aj pri našich slovenských palacinkách poznáme také veľké množstvo spôsobov, ako ich pripraviť, že môžeme mať pocit, že ide o stovky rôznych jedál. Palacinky s nutelou alebo šľahačkou, zapekané palacinky s tvarohom a lekvárom alebo slané palacinky plnené kuracinkou alebo plesňovým syrom. Aké palacinky sa však konzumujú za hranicami nášho malého Slovenska a aké palacinky obľubujú za hranicami Európy?

Čítajte viac

Palacinky na každú príležitosť
22
02/17

Palacinky na každú príležitosť

Kto by palacinky nemiloval? Jedlo, ktoré je vhodné na raňajky i ako hlavný chod po výdatnej polievke. Výborný olovrant a ešte lepší dezert. Palacinky sú proste jedlom tisícich tvárí, aj preto majú na svete toľko fanúšikov. Sladké palacinky už kedysi dávno milovali domorodí Američania a milujú ich dodnes. Sú to pre nich typické raňajky. Palacinky s javorovým sirupom, azda neexistuje nič krajšie. Aj vo Francúzsku sú palacinky veľmi obľúbené a tiež sa tu konzumujú na raňajky.

Čítajte viac

Legenda o palacinkách
22
02/17

Legenda o palacinkách

Existuje jeden priam špionážny príbeh o tom, ako sa palacinky dostali na naše územie. Všetko sa to začalo v Paríži. Maďarský šľachtic gróf Esterházy bol v januári 1687 hosťom na bankete v Paríži. Usporiadal ho francúzsky kráľ Ľudovít XIV. Bol to naozaj prestížny banket s výborným jedlom. Gróf Esterházy nikdy nechodil na takéto bankety sám, ale vždy v sprievode svojho osobného kuchára Francisca Palacciniho. A teraz už určite tušíte, ako sa bude príbeh uberať.

Čítajte viac

Ako vznikli palacinky
22
02/17

Ako vznikli palacinky

Palacinky miluje takmer každý z nás. Neodolá im žiadne dieťa ani žiadny dospelý. Radi si na nich pochutnáme, ak sme milovníci sladkých raňajok, ale tiež môžu byť príjemným obedom a druhým chodom po výdatnej strukovinovej polievke. A čo tak chutná večera? Áno, aj na to sú vhodné palacinky. Ale zamysleli ste sa nad tým, ako vznikli palacinky, ako sa rozšírili do celého sveta a prečo sú ich rôzne variácie tak obľúbené v každom kúte našej zeme? Nie? My vám na tieto otázky odpovieme.

Čítajte viac

Rozdiel medzi múčnym jedlom a múčnikom.
14
02/17

Rozdiel medzi múčnym jedlom a múčnikom.

Aký je rozdiel medzi múčnym jedlo a múčnikom? Keď hovoríme o múčnom jedle, máme na mysli hlavné jedlo, napríklad pirohy, buchty na pare, pečené buchty, žemľovku či ryžový nákyp. Ak však spomíname múčniky, sú to rôzne koláče, zákusky a pudingové poháre. Čo je však zaujímavé, niektoré múčne jedlá je možné podávať aj ako múčniky, ak zmenšíme porciu. Pri niektorých sa zas nevieme rozhodnúť či ide o múčne jedlo a či o múčniky. Je slivkový koláč hlavné jedlo alebo dezert? Sú palacinky múčnikom? Rozhodujúcim rozdielom medzi múčnikom a múčnym jedlom je váha porcie. Rozlíšiť ich by teda nemalo byť ťažké.

Čítajte viac

Pár zaujímavostí o múke
14
02/17

Pár zaujímavostí o múke

Múku pokladáme za úplne prirodzenú súčasť našej stravy. Mnohokrát si ani neuvedomujeme, kde všade sa múka nachádza a ako nás ovplyvňuje. Faktom však je, že múka kráča s človekom ruka v ruke už veľmi dlhú dobu. A čo je najzaujímavejšie, všetko to začalo celozrnnou múkou, ku ktorej sa vraciame aj dnes.

Čítajte viac

Riziká a benefity vegetariánstva
08
02/17

Riziká a benefity vegetariánstva

V posledných rokoch stále viac a viac narastá záujem o vegetariánstvo. Nie je to len celosvetový fenomén, ale aj na Slovensku je stále viac a viac ľudí, ktorí nejedia mäso. Čo sa však deje, ak zo stravy vylúčime mäso, prípadne aj ďalšie živočíšne zložky potravy? Naša strava bude jednoznačne ochudobnená o výživné a hodnotné potraviny, ak chýbajúce mäso nenahradíme nejakou inou výživnou rastlinnou stravou. Mnohí však robia tú chybu, že proste prestanú jesť mäso a tam ich snaha končí. Vôbec ho nenahradia niečím iným, proste len vynechajú túto zložku stravy. Najhoršie je, ak takto kŕmime aj naše deti, pretože nutričný deficit v detskom veku môže mať závažné zdravotné následky. Ak však k vegetariánstvu pristupujeme zodpovedne, snažíme sa stravovať pestro a miesto mäsa prijímať viac strukovín, obilnín či mliečnych výrobkov, vegetariánska strava môže mať na nás aj pozitívny vplyv. Ako to teda je? Je vegetariánstvo zdravý životný štýl alebo nie? Pozrime sa na všetky kladné i záporné stránky takéhoto životného štýlu.

Čítajte viac

Vegetariáni a deti
01
02/17

Vegetariáni a deti

Keď sa dieťa narodí do vegetariánskej rodiny, väčšinou je závislé od stravovacích návykov svojich rodičov a nedobrovoľne sa tak stáva vegetariánom od narodenia. Je to veľmi kontroverzná téma. Nemalo by aj dieťa dostať možnosť samé si v budúcnosti bez obmedzovania vybrať, či chce alebo nechce jesť mäso? V nasledujúcich riadkoch však nebudeme venovať pozornosť tomu, či je takéto rozhodnutie správne a morálne dobré, ale skôr sa pozrieme na pozitíva a negatíva tejto stravy u detí. Aké sú riziká takéhoto stravovania? V prvom rade je to nedostatok živín v tom prípade, že z ich stravy sa vylúči všetko živočíšne, teda mäso, mliečne výrobky i vajcia a ryby. Ak sa nenahradia vhodnými rastlinnými potravinami, čo je veľmi dôležité, ale zároveň aj celkom komplikované, môžu v strave detí chýbať nejaké potrebné látky.

Čítajte viac

Ako zdravo nahradiť mäso
26
01/17

Ako zdravo nahradiť mäso

Ešte pred nedávnom bolo u nás mäso nedostatkovým tovarom. Mäsový obed bol považovaný priam za luxus a za niečo výnimočné. Mnohé rodiny mäso konzumovali len v nedeľu. V súčasnosti je mäso dostupné takmer pre všetkých. Je to však zdravé, ak na obed máme niečo s mäsom a na raňajky a večeru zasa nejaký mäsový výrobok? Nie je toho mäsa naraz veľa? Mnohí ľudia sa to pýtajú tiež a práve preto na ulici čoraz častejšie narazíme na vegetariána. Nie je však mäso ako mäso. Problémom sú mäsové výrobky a polotovary, ktoré nám šetria čas, ale pre náš organizmus nie sú dobré. Samé paštéty, šunky, salámy, párky. Ak jeme priveľa takýchto výrobkov, zahrávame si s vysokým krvným tlakom, srdcovým infarktom, mŕtvicou, vysokým cholesterolom a cukrovkou druhého stupňa.

Čítajte viac

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti