Vegetariáni a deti
Pridané 1.2.2017 14:45:48
Keď sa dieťa narodí do vegetariánskej rodiny, väčšinou je závislé od stravovacích návykov svojich rodičov a nedobrovoľne sa tak stáva vegetariánom od narodenia. Je to veľmi kontroverzná téma. Nemalo by aj dieťa dostať možnosť samé si v budúcnosti bez obmedzovania vybrať, či chce alebo nechce jesť mäso? V nasledujúcich riadkoch však nebudeme venovať pozornosť tomu, či je takéto rozhodnutie správne a morálne dobré, ale skôr sa pozrieme na pozitíva a negatíva tejto stravy u detí. Aké sú riziká takéhoto stravovania? V prvom rade je to nedostatok živín v tom prípade, že z ich stravy sa vylúči všetko živočíšne, teda mäso, mliečne výrobky i vajcia a ryby. Ak sa nenahradia vhodnými rastlinnými potravinami, čo je veľmi dôležité, ale zároveň aj celkom komplikované, môžu v strave detí chýbať nejaké potrebné látky.
Čo dieťa potrebuje k tomu, aby sa mohlo správne vyvíjať? Malé deti potrebujú predovšetkým bielkoviny, vápnik, železo, zinok, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny D a B12. Tieto vitamíny sa napríklad nenachádzajú v rastlinnej strave. Vegetariánstvo však má pre dieťa aj nejaké pozitívne vplyvy. U takýchto detí je oveľa nižšie riziko výskytu obezity a tiež sú v budúcnosti schopnejšie dodržiavať zásady zdravej výživy.
Najväčším rizikom nedostatku živín trpia skôr deti z vegánskych ako vegetariánskych rodín. Deti z vegánskych rodín samozrejme na prvý pohľad vyzerajú zdravo a nič im nechýba, ale sú väčšinou menšie ako ostatné deti a ani ich kosti nie sú tak pevné. V prípade väčšej fyzickej záťaže alebo vážnej choroby sa organizmus týchto detí rýchlejšie vyčerpá.
Názory na vegetariánske stravovanie detí sa líšia a existujú na to rôzne názory. Lekári neodporúčajú, aby bolo dieťa v prvých desiatich rokoch svojho života chované výlučne rastlinnou potravou. Aspoň mliečne výrobky a vajcia by v strave každého dieťaťa nemali chýbať, hoci to mäso sa naozaj vynechá. Takéto stravovanie sa nazýva lakto-ovo-vegetariánska strava a pri dodržaní všetkých zásad by nemala mať zásadný vplyv ani na malé deti, pretože to, čo stratia vynechaním mäsa dokážu rýchlo dohnať zvýšenou konzumáciou mliečnych výrobkov a vajec. V každom prípade, vegetariánstvo je voľba a mala by ruka v ruke kráčať so zodpovedným prístupom.
Pri prísnych formách alternatívneho stravovania, napríklad vo vegánskych rodinách, či v rodinách frutariánov a makrobiotikov, môžu v organizme v dôsledku jednostrannej stravy chýbať niektoré vitamíny, minerály a iné potrebné látky. U detí môže mať akýkoľvek nedostatok potrebných živín fatálne následky. Môžu mať napríklad problém so železom. Železo sa síce nachádza napríklad aj v špenáte či v strukovinách, ale z rastlinnej potravy sa ťažšie vstrebáva. Prísnym vegánom, ktorí odmietajú aj mliečne výrobky a vajcia, môže v tele chýbať vápnik, zinok či vitamín D. Tieto vitamíny je potom nutné dopĺňať telu umelo v podobe rôznych doplnkov výživy. Vegetariánska strava môže byť niekedy aj chudobná na energiu. Platí, že čím prísnejšia je vegetariánska strava, tým väčšie riziko so sebou nesie.
Najlepšou formou stravovania a dokonca aj pre naše deti je konzumácia zeleniny, ovocia, vajec a mliečnych výrobkov. Ryby by tiež boli prospešné. Aj takáto strava však musí byť vyvážená. Vhodná je pravidelná konzumácia orechov, rastlinných semien a olejov, ale pozor na alergie. Dobrým zdrojom bielkovín sú okrem mlieka a vajec obilniny, orechy, strukoviny a sója. Výbornou pomôckou sú fortifikované potraviny, teda potraviny umelo obohatené o niektoré potrebné živiny. Takouto potravinou je napríklad sójové mlieko a sójové syry s pridaním vápnika železa, soľ s pridaním jódu alebo špeciálne kvalitné rastlinné margaríny obohatené o vitamíny A, D a E.
Vyvážená vegetariánska strava však dokáže aj pre organizmus dieťaťa zabezpečiť dostatok živín, biologicky aktívnych látok a energie.
Ak však vedieme dieťa k vegetariánskej strave a hoci sme my sami vegetariáni a máme nejaké osobné skúsenosti, poradiť sa s odborníkom by nikdy nemalo byť na škodu. Ten vie najlepšie vytvoriť plnohodnotný jedálny lístok aj bez mäsa. Dieťa musí bielkoviny z mäsa nahradiť tými mliečnymi a konzumovaním strukovín.
Ďalšou voľbou je jednoducho nechať rozhodnutie na dieťa. Samé sa v budúcnosti rozhodne či chce byť vegetariánom alebo nie.
Nový komentár