Novinky
Svetový deň vegánov
Už od roku 1994 si každoročne 1. novembra pripomíname Svetový deň vegánov, teda tých, ktorí zo svojej stravy vylúčili mäso a všetky produkty, ktoré pochádzajú zo zvierat. Vegáni nekonzumujú žiadne zvieracie produkty, čiže mäso, mlieko, syry a iné mliečne výrobky, med alebo vajíčka. Ale tak isto nepoužívajú žiadne produkty, ktoré boli vyrobené zo zvierat alebo na ich úkor, takže v ich šatníku nenájdeme žiadne kožušiny, kožu, perie a vlnu. Vegáni tak isto nepodporujú cirkusy, zoologické záhrady, vodné svety a podobne. Nepodporujú priemysel založený na využívaní zvierat.
Svetový deň cestovín
Dnes je rozhodnuté, čo budete mať na obed alebo večeru. Špagety, široké rezance, penne, vrtuľky, farfalle, tortellini, tagliatele, rezance, motýliky, makaróny, lasagne či niťovky. Najlepší spôsob ako osláviť dnešný Svetový deň cestovín.
Ako si vybrať najkrajšie jabĺčko?
Samozrejme, najkrajšie a najchutnejšie jabĺčko je to, čo si odtrhneme priamo zo stromu vo vlastnej záhradke. Avšak, sortiment jabĺk je veľmi široký. Ponúkame prehľad tých najznámejších odrôd.
Najzdravšie ovocie na svete
Najzdravšie ovocie na svete – obyčajné jablko má dokonca aj svoj svetový deň. Vo Veľkej Británii od roku 1991 oslavujú Deň jabĺk. Tento sviatok inšpiroval aj Deň pôvodných odrôd jabĺk, ktorý poukazuje na rozmanitosť odrôd jabĺk v jednotlivých lokalitách a cieľom je uznanie a udržanie ich prínosu pre miestne obyvateľstvo. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli informovať vás o jabĺčkach trošku viac.
Vajíčka naše každodenné
Svetový deň vajec si pripomíname od roku 1996. Cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o výhodách a význame vajec v našej strave. Telu totiž dodávajú mnoho plnohodnotných bielkovín a množstvo vitamínov a minerálov. Vajcia sú totiž veľmi výživné a ich pravidelná konzumácia prispieva k lepšiemu pocitu nasýtenia po jedle.
Ako chutným jedlom predísť depresii
V októbri si pripomíname aj Európsky deň depresie. Jeho hlavnou myšlienkou je zvýšenie povedomia verejnosti o príčinách rôznych duševných porúch, o možnostiach ich liečby a o perspektíve, ako s nimi fungovať. No dôležité je aj to, ako im predchádzať. Prevenciou totiž môže byť jednoduchá zmena jedálneho lístka. Treba vynechať štipľavé a korenisté jedlá, neodporúča sa ťažšia strava, uprednostňovať by sa mali jednoduchšie a zdravšie jedlá. Dokonca je možné do jedálneho lístka zaradiť také potraviny, ktoré majú preukázateľne pozitívny vplyv na vylepšenie nálady.
Krásny biely úsmev hneď po jedle
Prvý októbrový piatok je Svetový deň úsmevu, kedy by sme mali všade okolo seba rozdávať dobrú náladu. Za tento deň vďačíme jednému umelcovi z Amerického mestečka. Ten dostal objednávku od poisťovne, aby im vytvoril logo. Prišiel s úžasným nápadom. Nakreslil veľmi jednoduchý obrázok. Tvár so žltým podkladom v tvare kruhu, dve bodky ako oči a jednoduchý oblúčik ako úsmev. V roku 1963 tak stvoril Harvey Ball smajlíka. Úspech loga bol obrovský. Autor však pokračoval a prišiel s nápadom založiť Svetový deň úsmevu. Vybral si prvý piatok v októbri a tento deň sa pravidelne slávi po celom svete od roku 1999.
Zabudnuté mliečne sérum
Spýtajte sa žiakov na obede, či vedia, čo je srvátka. Tento názov už pomaly mizne z našej slovnej zásoby. Pamätajú si ho ešte staršie ročníky a skôr tí, ktorí sa aktívne zaoberajú zdravým stravovaním. Tí prišli na to, že srvátka je veľmi vzácna a zdraviu prospešná tekutina. Vzniká síce ako vedľajší produkt pri výrobe syra a tvarohu, ale vďaka svojim prospešným vlastnostiam by v žiadnom prípade nemala byť odsunutá na druhú koľaj.
Ako sa vyznať v syroch
Syr patrí medzi obľúbené mliečne pochúťky. Je lahodný a keďže ho existuje veľké množstvo druhov, každý si nájde nejaký, čo mu bude chutiť. Vybrať si môžeme zo širokého spektra syrov. K dispozícii máme syry mäkké, tvrdé, voňavé i zapáchajúce. Svet syrov je totiž veľmi pestrý, o čom ste sa mohli presvedčiť v predchádzajúcich článkoch.
Tvaroh. Zázrak nielen pre svaly.
Na začiatku jNa Slovensku má tvaroh dlhú tradíciu. Niekde ho však volajú i biely syr. Je vyhľadávanou surovinou na salašoch.e to len kyselina mliečna, ktorá obyčajne vzniká z laktózy. Mlieko sa po kontakte s kyselinou mliečnou začne zrážať a postupne začne vznikať tvarohová zrazenina. Tá je základom pre tvaroh. Tvaroh je vysoko koncentrovanou bielkovinou, ktorá navyše neobsahuje takmer žiadne sacharidy a prekypuje vápnikom. Ide o zložku zdravej stravy, ktorá by mala mať na našom tanieri rezervované vždy nejaké miesto.