Zabudnuté mliečne sérum
Pridané 5.10.2017 12:45:00
Spýtajte sa žiakov na obede, či vedia, čo je srvátka. Tento názov už pomaly mizne z našej slovnej zásoby. Pamätajú si ho ešte staršie ročníky a skôr tí, ktorí sa aktívne zaoberajú zdravým stravovaním. Tí prišli na to, že srvátka je veľmi vzácna a zdraviu prospešná tekutina. Vzniká síce ako vedľajší produkt pri výrobe syra a tvarohu, ale vďaka svojim prospešným vlastnostiam by v žiadnom prípade nemala byť odsunutá na druhú koľaj.
Srvátka je žltkastá tekutina, ktorá vznikne pri zrážaní mlieka. Má vysoký obsah vitamínov a minerálov. Môže byť sladká a kyslá, podľa toho pri akom produkte vzniká. Sladká srvátka vzniká pri výrobe syra, kyslá pri výrobe tvarohu.
Využitie srvátky je naozaj rozsiahle, aj keď o mnohých jej využitiach ani netušíme. Vyrábajú sa z nej napríklad syry a maslo. V obchodoch ju môžeme kúpiť skôr v sušenej forme. Sušenú srvátku obľubujú hlavne športovci. Tento nápoj odbúrava totiž prebytočné tuky a pomáha pri tvorbe novej svalovej hmoty. Sušený srvátkový nápoj je aj vhodnou súčasťou redukčného režimu, má totiž nízku energetickú hodnotu, ale mnoho živín. V tejto forme je to chuťovo neutrálny nápoj, ale môžeme ho ochutiť napríklad cukrom, kakaom, grankom alebo ovocím.
Najdôležitejšie sú v srvátke akéhokoľvek druhu srvátkové bielkoviny. Obsahuje však aj veľa vitamínov, a to predovšetkým vitamíny skupiny B. Srvátka nášmu telu teda prospieva aj vnútorne, vďaka svojmu unikátnemu zloženiu, ale používa sa aj v kozmetike pri vonkajšom použití. Pri pravidelnom pití srvátkového nápoja sa z organizmu vyplavujú toxické látky a znižuje sa cholesterol v krvi. Upravuje sa metabolizmus a odľahčujú sa obličky.
Zvažujete, či vyskúšať výborný a zdravý srvátkový nápoj? Určite ho vyskúšajte, ak máte problém s vysokým cholesterolom, ak ste sa rozhodli detoxikovať organizmus, chcete si zrýchliť metabolizmus, zefektívniť trávenie, odstrániť tuk a budovať svalovú hmotu, uľahčiť prácu obličkám a omladiť si pokožku.
Už sme sa spolu naučili, ako si urobiť domáce maslo, jogurt i tvaroh. Zaútočme teraz na srvátku. Potrebujeme kyslé mlieko, ktoré nalejeme do hrnca a pomaly na najnižšom stupni bez miešania prihrievame. V strede hrnca začnú v určitej chvíli plávať biele hrudky spojené do tvaru bochníka a pod nimi bude žltkastá tekutina. Vtedy zmes precedíme. Tekutinu zlejeme a máme srvátku. V tomto prípade ako druhotný produkt získame čerstvý domáci tvaroh, ktorý ešte necháme v sitku poriadne odkvapkať. Srvátku si necháme samozrejme vychladnúť a potom ju jednoducho vypijeme.
Nový komentár