Svetový deň cestovín
Pridané 25.10.2017 08:00:00
Dnes je rozhodnuté, čo budete mať na obed alebo večeru. Špagety, široké rezance, penne, vrtuľky, farfalle, tortellini, tagliatele, rezance, motýliky, makaróny, lasagne či niťovky. Najlepší spôsob ako osláviť dnešný Svetový deň cestovín.
Tento deň si pripomíname od roku 1998. Odvtedy sa všade vo svete približne v 180 krajinách organizujú rôzne podujatia s cieľom podporiť zdravú konzumáciu cestovín. Cestoviny sú totiž často odsudzované za to, že sa z nich priberá. Priberáme však z príloh a omáčok, ktoré spolu s cestovinami konzumujeme.
V skutočnosti je tanier cestovín pre zdravie človeka aj prospešný. Cestoviny obsahujú bielkoviny, sacharidy, vodu a nízky podiel tuku. Obsah bielkovín a vláknin závisí od toho, či ide o vaječné alebo bezvaječné cestoviny.
Cestoviny sú výnimočné tým, že patria na tanier chudobných ľudí, ale zároveň sa z nich dajú pripraviť aj pokrmy vyššej gastronomickej triedy. Cestoviny sú práve preto veľmi vďačnou surovinou.
Medzi cestoviny patrí aj kuskus. Odlišuje sa však tým, že sa nevarí, ale stačí ho spariť horúcou vodou. Kuskus je aj na našich stoloch stále rozšírenejšia príloha. Vyrába sa z bielej pšenice, krupice alebo prosa. Je veľmi výživný, ľahko stráviteľný, plný vlákniny a ďalších cenných látok.
Cestoviny môžeme vymeniť aj za ryžové. Vyrábajú sa z ryžovej múky a vody. Niektoré druhy ešte obsahujú tapioky a kukuričný škrob. Cestoviny z hnedej ryže, ktoré sa predávajú v obchodoch so zdravou výživou sú alternatíva k cestovinám z pšeničnej múky.
Vedeli ste, že existuje múzeum cestovín? A viete, že existuje v Ríme? Ide o jediné múzeum tohto druhu na svete. Nachádzajú sa tu exponáty, ktoré osvetľujú históriu národného talianskeho jedla. Dokonca je tu aj expozícia, z ktorej sa návštevník dozvie, ako sa z obilia stane cestovina.
Nový komentár