Ako chutným jedlom predísť depresii
Pridané 10.10.2017 08:33:54
V októbri si pripomíname aj Európsky deň depresie. Jeho hlavnou myšlienkou je zvýšenie povedomia verejnosti o príčinách rôznych duševných porúch, o možnostiach ich liečby a o perspektíve, ako s nimi fungovať. No dôležité je aj to, ako im predchádzať. Prevenciou totiž môže byť jednoduchá zmena jedálneho lístka. Treba vynechať štipľavé a korenisté jedlá, neodporúča sa ťažšia strava, uprednostňovať by sa mali jednoduchšie a zdravšie jedlá. Dokonca je možné do jedálneho lístka zaradiť také potraviny, ktoré majú preukázateľne pozitívny vplyv na vylepšenie nálady.
Mastné ryby sú dobré azda na všetko. Omega mastné kyseliny, ktoré sa v nich nachádzajú majú pozitívny vplyv na psychiku. Výborný je v tomto prípade losos.
Banány obsahujú látky, ktoré naše telo potrebuje, aby lepšie čelilo mnohým stresovým situáciám. Banány nám pomôžu lepšie zdolávať zmeny počasia a pôsobia upokojujúco na naše nervy. Stačí jeden banán v doobedňajších hodinách a začnú sa diať doslova divy.
Mlieko a mliečne výrobky a ich pravidelná konzumácia pomáhajú zlepšiť koncentráciu človeka. Keď sa lepšie koncentrujeme, nie sme tak nervózni a podráždení. Mliečne výrobky dajú nášmu telu aj dostatok energie.
Už dávno sú známe upokojujúce účinky harmančekového čaju. Odporúča sa pri raňajkách a ešte raz počas dňa, aby boli jeho účinky maximálne. Piť by sa mal teplý, aby pôsobil relaxujúco. Jeho pitie pomáha aj vyplaviť z tela viac toxínov.
Strukoviny ako hrach a fazuľa dokážu pozitívne pôsobiť na našu náladu. No najviac je to šošovica. Jej účinky sú najvýraznejšie. Konzumácia šošovice vás môže dostať do psychickej pohody a taktiež zabezpečí osvieženie pamäte.
Oriešky a všetky potraviny, ktoré obsahujú vitamín B sú výborné na zlepšenie nálady. Oriešky sú výborné, lebo môžeme jesť samostatne, ale tiež ich môžeme pridať do jedla.
Pri depresiách a úzkostiach sú prvou pomocou probiotiká a teda aj jogurt. Najlepšie je jesť kvalitný biely jogurt a začať ním deň.
Pri úzkostných poruchách sa odporúča konzumovať kuracie mäso. Spôsobuje postupné uvoľňovanie cukru v krvi, čo je veľmi dôležité, aby sme neboli podráždení.
Výbornou potravinou je hnedá ryža. Priamo ovplyvňuje našu náladu. Za všetkým je selén, ktorý hnedá ryža obsahuje.
Ak chceme jedlom bojovať proti svojim depresívnym stavom, musíme jesť pravidelne. Hlad je náš nepriateľ. Ak sme hladní, reagujeme agresívne a sme nervózni. Preto je pravidelná strava veľmi dôležitá. No existujú aj potraviny, ktoré nám náladu nezlepšia, ale zaručene pokazia. Vyhnúť by sme sa preto mali koláčikom, šiškám, croissantom a jedlám rýchleho občerstvenia, ako sú hamburgery, hotdogy a pizza. Tie negatívne vplývajú na našu duševnú pohodu. Náladu nám však môžu pokaziť aj jedlá ako biela ryža a bagety, rovnako ako nealkoholické sladené nápoje. Obsahujú veľa cukru, sladidiel a dochucovadiel. Aj napriek tomu sa však po ich konzumácii cítime vyčerpaní a bez energie.
Prečo je to však tak, že to čo zjeme pozitívne alebo negatívne ovplyvňuje našu psychiku? Po sladkom sa cítime nadšene, aj keď len chvíľu, keď sme hladní, sme zas veľmi podráždení. Ale čím to je? Podľa najnovších výskumov to všetko súvisí s črevnou mikroflórou. Jednoducho baktérie diktujú mozgu, čo má robiť a tak vlastne ovplyvňujú našu náladu. Baktérie, ktoré sú súčasťou našich čriev, produkujú chemikálie, ktoré ovplyvňujú naše správanie a náladu. Preto je dôležité, aby sme stravou dosiahli, aby bola naša črevná mikroflóra v rovnováhe. Prejaví sa to na našej pozitívnej mentálnej kondícii.
Nový komentár