Ako vznikli palacinky
Pridané 22.2.2017 13:59:15
Palacinky miluje takmer každý z nás. Neodolá im žiadne dieťa ani žiadny dospelý. Radi si na nich pochutnáme, ak sme milovníci sladkých raňajok, ale tiež môžu byť príjemným obedom a druhým chodom po výdatnej strukovinovej polievke. A čo tak chutná večera? Áno, aj na to sú vhodné palacinky. Ale zamysleli ste sa nad tým, ako vznikli palacinky, ako sa rozšírili do celého sveta a prečo sú ich rôzne variácie tak obľúbené v každom kúte našej zeme? Nie? My vám na tieto otázky odpovieme.
Za pravlasť palaciniek by sme mohli považovať Grécko. Prvé zmienky o palacinkách siahajú až do 6. storočia. Ústne zdroje však hovoria o palacinkách, ktoré sa pripravovali ešte dve storočia predtým. Nech už je pravda akákoľvek, palacinky sa veľmi rýchlo stali významnou súčasťou kuchyne starých Grékov. Dokonca ich Gréci milovali do takej miery, že ich ospevovali aj vo svojej poézii.
Niektorí však veria, že palacinky sú oveľa staršie. Možno v inej forme, ale boli vraj známe oveľa skôr. Archeológovia totiž vystopovali prvé obilninové koláče v tvare placky už v dobe kamennej. Samozrejme, neboli to palacinky ako ich poznáme dnes a nenašli by sme v nich ani mlieko, ale s prižmúrením oboch očí môžeme naozaj povedať, že palacinky ľudí sprevádzajú takmer odjakživa.
Dôkazom o tom, že palacinky sú staršie ako tvrdia Gréci, ktorí sa považujú za ich praotcov, je fakt, že sa spomínajú napríklad aj v Starom zákone. Ide teda o naozaj pozoruhodnú pochúťku, ktorá si na svoju stranu získala azda všetky národy a udomácnila sa vo všetkých medzinárodných kuchyniach.
Nie je nič prekvapivé, že palacinky sa stali známe po celom svete. Sú populárne všade a každá krajina ich pripravuje podľa vlastného receptu. Preto existuje mnoho variácií palaciniek. Stačí sa pozrieť na americké palacinky, ktoré sú hrubé a pripomínajú v porovnaní s našimi tenkými palacinkami skôr dolky. To je však na palacinkách také úžasné, pretože poznáme stovky rôznych receptov.
Na svete neexistuje asi nikto, kto by nemiloval palacinky. A dokonca, ak ich nemáme radi na sladko, existujú aj slané verzie a tie už si získajú naozaj každého. Ponúkame vám pár inšpirácií na slané palacinky, prípadne na kombináciu sladkého a slaného.
Do hotovej palacinky dáme plátky plesňového kozieho syra, pridáme nasekané vlašské orechy a kocky čerstvých hrušiek. Táto kombinácia je jednoducho fantastická a priam dokonalá pre každého milovníka syrov.
Palacinka je výborná aj v kombinácii s vajíčkami. Na palacinku navrstvíme šunku, nakrájané vajíčka, posypeme olivami a ochutíme. Neostáva nič iné ako popriať dobrú chuť.
Medzi obľúbené sladko-slané palacinky patria aj hermelínove v kombinácii s jablkami. Hermelín jednoducho nakrájame na kocky, premiešame s kockami jabĺk, pridáme brusinky alebo ríbezle, pokojne aj sterilizované, zabalíme všetko do palacinky a môžeme podávať. Kto má chuť, výsledný produkt môže pokojne aj zapiecť.
Z tejto kategórie môžete vyskúšať aj palacinky s kuracími prsiami a sladkou omáčkou. Kura nakrájame na kocky a opekáme asi 10 minút. Potom pridáme slivky, víno, škoricu, maslo, rum a vlašské orechy. Necháme dusiť asi 10 minút. Potom omáčku zredukujeme. Kuriatkom v omáčke naplníme palacinky. Podávame s čerstvým šalátom.
Aj preto slávime napríklad Medzinárodný deň palaciniek, a to v utorok pred Popolcovou stredou, teda ide o pohyblivý sviatok. Ale to nič nemení na tom, že práve v tento deň by sme si mali určite dožičiť poriadnu dávku palaciniek. Naplniť ich môžeme lekvárom, tvarohom či nutelou. Posypať ich môžeme orechami, nastrúhanou čokoládou a to všetko pekne vynikne so šľahačkou. Fantázii sa medze nekladú, pretože receptov a spôsobov ako pripraviť a naplniť palacinky je nekonečné množstvo.
Nový komentár