Riziká a benefity vegetariánstva
Pridané 8.2.2017 08:17:51
V posledných rokoch stále viac a viac narastá záujem o vegetariánstvo. Nie je to len celosvetový fenomén, ale aj na Slovensku je stále viac a viac ľudí, ktorí nejedia mäso. Čo sa však deje, ak zo stravy vylúčime mäso, prípadne aj ďalšie živočíšne zložky potravy? Naša strava bude jednoznačne ochudobnená o výživné a hodnotné potraviny, ak chýbajúce mäso nenahradíme nejakou inou výživnou rastlinnou stravou. Mnohí však robia tú chybu, že proste prestanú jesť mäso a tam ich snaha končí. Vôbec ho nenahradia niečím iným, proste len vynechajú túto zložku stravy. Najhoršie je, ak takto kŕmime aj naše deti, pretože nutričný deficit v detskom veku môže mať závažné zdravotné následky. Ak však k vegetariánstvu pristupujeme zodpovedne, snažíme sa stravovať pestro a miesto mäsa prijímať viac strukovín, obilnín či mliečnych výrobkov, vegetariánska strava môže mať na nás aj pozitívny vplyv. Ako to teda je? Je vegetariánstvo zdravý životný štýl alebo nie? Pozrime sa na všetky kladné i záporné stránky takéhoto životného štýlu.
Deti vegetariánov sú vo všeobecnosti ohrozené vyšším rizikom, že im budú chýbať nejaké živiny, ako deti, ktoré konzumujú aj mäso. Na druhej strane, deti konzumujúce mäso často nezjedia za deň ani kúsok zeleniny. Nechýbajú potom výživné látky aj im? Veď odmietanie zeleniny je azda najväčším problémom v stravovaní našich detí.
Dajme tomu, že naozaj neuváženou skladbou jedálneho lístka dôjde k deficitu živín. Jeho častým následkom býva anémia spôsobená nedostatkom železa. Medzi ďalšie dôsledky patrí neprospievanie, spomalený rast, znížená pevnosť a hustota kostí a neurologické poruchy. Čím je forma vegetariánstva prísnejšia a čím je dieťa mladšie, tým je vyššie aj riziko nedostatočného prísunu živín a možných porúch zdravia.
Zvláštnu pozornosť treba venovať predovšetkým adolescentom, ktorí sa rozhodli pre vegetariánsku výživu. Mäso vylučujú zo stravy s cieľom chrániť životné prostredie a zvieratá. Nie vždy však majú dostatočné vedomosti o výžive.
Avšak, v prípade, že je vegetariánska strava dobre zostavená a vyvážená, predstavuje overený alternatívny spôsob stravovania. Ak je pestrá a racionálne naplánovaná zabezpečí pre dieťa adekvátne množstvo živín a to aj v období rastu a vývoja. Uprednostnená by však mala byť lakto-ovo-vegetariánska strava, teda strava, keď je dovolené konzumovať aj vajcia a mliečne výrobky.
Pre rodičov, ktorí nie sú v tomto životnom štýle až tak skúsení, môže byť veľmi ťažké zostaviť nutrične vyvážený jedálniček. Zvlášť pre dieťa však musí byť jedálniček zostavený starostlivo a plánovito. Strava musí byť pestrá a plná rastlinných potravín bohatých na bielkoviny.
Ak sme si nie istí, nemali by sme sa vyhýbať odborníkom a radšej svoje rozhodnutie vychovať malého vegetariána prekonzultovať aj s odborníkom.
Nový komentár