Novinky
Detský Silvester
Máte doma malé deti a chcete aj pre nich vytvoriť pekný Silvester, na ktorý budú spomínať ešte celý nasledujúci rok? Aj Silvester s deťmi môže byť výnimočný a byť peknou rozlúčkou so starým rokom. Pre malé ratolesti by sme však mali pripraviť také jedlo, ktoré neublíži ich citlivým bruškám, aby sme sa nakoniec o polnoci neocitli na pohotovosti s nezvládnuteľnou bolesťou brucha. Koniec koncov, jedlo na Silvestra môže byť aj zdravé, aj chutné a dokonca zaujme rovnako aj dospelých, aj deti.
Silvestrovské tradície
Aké sú zvyky starého Silvestra a Nového roka? Mala strava, podobne ako na Vianoce, nejakú magickú funkciu? A čo Nový rok? Silvester našich predkov bol totiž trochu iný ako ten dnešný. Ohňostroj nahradilo plieskanie bičom a po domoch chodili vinšovníci. Hoci sa nebo nejagalo tisíckami svetiel a stôl neprehýbal pod jednohubkami a rôznymi silvestrovskými pochutinami, tento deň mal oveľa krajšiu a hlavne rodinnú atmosféru. Pripomeňme si ho.
Jedlé vianočné ozdoby
Čo všetci milujeme na Vianociach? Sladké dobroty a vianočný stromček. Čo tak to tento rok spojiť do jedného a urobiť si stromček s jedlými ozdobami? Navyše, robenie si vlastných ozdôb sa môže stať peknou vianočnou tradíciou, pretože aj deti ju budú milovať. Prinášame vám pár jednoduchých i trošku náročnejších tipov, ako si jedlé vianočné ozdoby vyrobiť v pohodlí domova.
Sladké vianočné dobroty vo svete
Vianoce nám klopú na dvere. No ešte predtým ako nastane tento sviatočný čas, sa musíme pripraviť, aby sme mali čo vyložiť na stôl. V domácnostiach sa samozrejme pečú koláčiky od výmyslu sveta, medovníčky, suché pečivo a pod. V školských jedálňach na to nie je ani priestor, ani čas a ani financie, no aj tak je zvykom, že v posledný školský deň by malo byť obedové menu niečím špeciálnym.
Deti a ryby
Pri deťoch platí jedno zlaté pravidlo, že by sme ich už odmalička mali privykať na čo najväčšie množstvo rozličných druhov potravín, aby si privykli na rôzne chute, vône a nemali v dospelosti problém skúšať nové jedlá. K takýmto jedlám bezpochyby patria aj ryby. Deti k nim často mávajú averziu, no na ich jedálničku by určite nemali chýbať, pretože sú najcennejším zdrojom omega-3 mastných kyselín. Tie sú dôležité pre správny neurologický vývoj detí. Tak isto im dodajú potrebné železo, zinok a morské ryby sú bohatým zdrojom jódu, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy a napomáha správnemu rastu. Dôležité sú aj bielkoviny v rybacom mäse. Je dôležité, aby deti komplexne prijímali všetky potrebné zložky, ktoré sú pre organizmus v útlom veku nenahraditeľné. Odkedy je však vhodné zaradiť do detského jedálnička ryby?
Význam rýb v našej strave
Všetci veľmi dobre vieme, že pestrý jedálny lístok a vyvážená životospráva je najistejšia cesta k dobrému zdraviu. Súčasťou takéhoto stravovania, v ktorom nielen obmedzíme hranolčeky a nezdravé jedlá, ale pridáme aj ovocie a zeleninu, by mali byť aj ryby. Nanešťastie, sme svedkami toho, že na našom stole sa ryby objavujú len veľmi zriedkavo. A keď ich nekonzumujeme my dospelí, ktorí by sme mali ísť deťom príkladom, ako to môžeme chcieť od nich? Začnime teda od seba. Možno keď pochopíme význam rýb v našom stravovaní, rozhodneme sa ich pridať na jedálny lístok a urobíme tak pre svoje zdravie veľmi veľkú službu.
Súboj medzi hamburgerom, biftekom a karbonátkom
Mleté mäso je v školských jedálňach veľmi obľúbené. Môžeme z neho napríklad pripraviť čevabčiči, káhirské špagety, kapustu s mäsovými guľkami, pečený karbonátok, kel plnený mäsom a ryžou, mäsovo-zeleninový nákyp, mletý rezeň so syrom alebo sekaný vyprážaný rezeň. Sú to všetko osvedčené recepty školských jedální. Známe sú však aj hamburgery, bifteky a karbonátky. Pozrime sa, ako by obstáli v spoločnom súboji.
Tajomstvo skryté v gaštanoch
Gaštany nie sú len symbolom jesene a oznamovateľmi prichádzajúcej zimy. Ide o naozajstný čarostrom a plody gaštana majú mnoho pozitívnych účinkov. Napríklad detoxikujú pečeň, zlepšujú trávenie, pozitívne ovplyvňujú krvný obeh a vplývajú aj na zdravie srdca. Okrem toho sú výbornou surovinou na výrobu rôznych jesenných, ale aj vianočných dekorácií. Gaštany milujú predovšetkým deti a aj staršie ročníky si veľmi dobre spomínajú na panáčikov vyrobených z týchto plodov. Avšak pozor, treba rozlišovať medzi gaštanom jedlým, ktorého plody papáme na vianočných trhoch a medzi pagaštanom konským, ktorého plody používame skôr ako dekoráciu alebo poľovníci ako krmivo pre lesné zvieratá počas tuhej zimy. Nasledujúce riadky sú o tých chutnejších.
Vegánsky burger
Mohlo by sa zdať, že vegáni si nemôžu pochutnať na chutnom hamburgeri, pretože jeho originálnym základom je hovädzie mäso a mnoho iných ingrediencií, ktoré vegáni nekonzumujú. Pripomíname, že tentokrát hovoríme o vegánoch a nie o vegetariánoch. No pri troške snahy, ak sa mäso nahradí niečím iným, neexistuje žiadna prekážka, aby si aj oni nemohli na takomto jedle pochutnať. A vyskúšať zdravšiu alternatívu hamburgeru môžeme aj my.
Hamburger trošku inak
Keď sa povie mleté mäso, automaticky si každý predstaví naše slovenské fašírky. No našim ratolestiam sa možno ako prvé jedlo pripravené z mletého mäsa vybaví hamburger. Je to totiž fenomén dnešnej doby, rovnako ako celé rýchle občerstvenie a nie je to len výsada Američanov, ale vo veľkom sa konzumujú aj u nás, napríklad v obchodných centrách po celodennom nákupe. Čo je však zaujímavé, hamburger vôbec nevznikol v Amerike. Pochádza z Európy a v Amerike ho len trošku vylepšili a dali mu dnešnú podobu.