Novinky
Jar na tanieri
Každé zariadenie školského stravovania, vedúce školských jedální i kuchárky, ktoré v školskej jedálni pracujú, sa snažia, aby deti jedli jedlo, ktoré je zdravé a aby získali skutočne zdravé stravovacie návyky. Preto je nevyhnutné využívať čerstvé sezónne potraviny. Tento rok pripadol na 20. marca prvý jarný deň a začne sa teda veľa hovoriť o jarných potravinách, predovšetkým o zelenine, ktorú je vhodné zaradiť do jedálneho lístka aj v školskej jedálni. Pri správnom zostavení jedálneho lístka zo sezónnych potravín sa dá dokonca aj ušetriť.
Veľká noc na tisíc rôznych spôsobov
Blížia sa nám veľkonočné sviatky a my máme pre vás samozrejme prichystané články, recepty a rôzne zaujímavosti o Veľkej noci, ktoré však určite využijete aj neskôr, pretože veľkonočné obdobie je zároveň aj oslavou jari. Aj kresťania prežívajú veľkonočné obdobie od nedele zmŕtvychvstania až po slávnosť Turíc. Trvá 50 dní. Nekončí sa teda Veľkonočným pondelkom. Už budúci týždeň na našej stránke nájdete typy na veľkonočné koláče, ktoré sa pečú tradične v zahraničí a symbolizujú Veľkú noc. Pozbierali sme pre vás recepty na tie najzaujímavejšie sladké pochúťky. Nezabudli sme však ani na tradičné slovenské jedlá, ktoré sú dodnes v mnohých regiónoch obľúbené. Keďže však nemôžete v školskej jedálni pripraviť jedlo, aké sa vám zmyslí, určite tieto recepty vyskúšajte doma a v školskej jedálni sa nechajte inšpirovať veľkonočnými receptami, ktoré sme z noriem špeciálne vybrali pre toto obdobie a dúfame, že vás inšpirujú k vytváraniu jedálneho lístka, a to nielen počas veľkonočného týždňa, ale počas celej jari, ktorá nám klope na dvere.
Bulgur a kuskus
V súčasnosti sa stále viac a viac hovorí o zdravej strave a aj recepty v školských jedálňach sú upravené tak, aby v sebe obsahovali čo najviac zdravých potravín, ktoré však môžu byť novinkou nielen pre stravníkov, ale aj pre samotné vedúce školských jedální a kuchárky. Jednou z takých potravín môže byť napríklad bulgur a kuskus.
Keď je málo kuchárok, odrazí sa to aj na kvalite servírovaného jedla
O dôležitosti práce vedúcich školských jedální nemôžeme pochybovať. Náplň ich práce je veľmi rôznorodá a preto musia mať aj široké spektrum vedomostí. O podmienkach, ktoré musí spĺňať vedúca školskej jedálne a o náplni jej práce sme vás informovali v jednom z minulých článkov. Dnes sme sa rozhodli dať priestor kuchárkam, bez ktorých by ani tá najlepšia vedúca najmodernejšej a najlepšie vybavenej školskej jedálne nemohla fungovať.
Zamestnanci školského stravovania
V školskej jedálni nemôže pracovať hocikto. Pre zamestnancov zariadení školského stravovania platia prísne predpisy. Pred nástupom do pracovného pomeru musia preukázať svoje kvalifikačné predpoklady, odbornú spôsobilosť a zdravotnú spôsobilosť. Čo sa pod týmito tajomnými názvami skrýva sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Osobná hygiena pracovníkov v stravovacích zariadeniach
V jednom z minulých článkov sme Vás informovali o tom, aká je dôležitá hygiena rúk zamestnancov zariadení školského stravovania. Uviedli sme príklad, že nedostatočne umyté ruky môžu napríklad kontaminovať zeleninové šaláty a vyvolať tak nákazu u stravníkov. Preto sme sa rozhodli viac vás informovať o čistote rúk pracovníkov školskej jedálne, a to pri príprave i pri výdaji pokrmov. Osobná hygiena zamestnancov zahŕňa napríklad aj nosenie vhodného pracovného odevu, dôkladné umývanie rúk a úpravu nechtov. Nechty musia byť krátke, ostrihané a nenalakované. Za dlhými nechtami by sa totiž mohli usádzať nečistoty a množiť mikroorganizmy. Rovnako je neprípustné nosiť prstene, pretože tie znemožňujú dôkladné umývanie rúk. Tak isto aj náramky a hodinky by mali ísť dole, pretože tie znemožňujú dôkladne umyť predlaktie. Na znečistených rukách sa usadzuje veľké množstvo mikroorganizmov, a preto sme sa rozhodli viac vás informovať o tom, ako si správne umývať ruky, aby ste tak predišli šíreniu mnohých nákaz.
Obmedzenie príjmu lepku ako nový trend v stravovaní
V jednom z minulých článkov sme vás informovali o probléme celiakie v dnešnej dobe. Táto diagnóza, ako sme uviedli sa objavuje stále častejšie. Keďže však jej prejavy sú veľmi rôznorodé a nie je jednoduché ju identifikovať, mnohí s touto chorobou žijú bez toho, aby vedeli čo spôsobuje ich ťažkosti. Existuje ešte druhá strana mince, ktorá spočíva v cielenom boji proti konzumácii bielkovín. Dokonca aj zdraví ľudia, ktorí so vstrebávaním lepku nemajú problémy, odmietajú konzumovať obilniny, v ktorých sa nachádza lepok. Je však obmedzenie príjmu lepku vhodné pre každého?
Príprava šalátov: Ako nerobiť prešľapy
V jednom z minulých článkov sme Vám predostreli jednu z možností, ako zvýšiť spotrebu zeleniny v školských jedálňach a zvýšiť tak celkový prísun vitamínov. Predstavili sme Vám šalátové pulty, ktoré už mnohé z vedúcich školských jedální využili a ich skúsenosti hovorili, že naozaj tento spôsob podávania zeleniny funguje. Avšak, z hygienického hľadiska môžete naraziť na rôzne problémy a v extrémnom prípade je možné spôsobiť nákazu. Bežnejšie sú však nákazy z nedostatočne tepelne upraveného mäsa alebo vajec. Nákaza zo studeného zeleninového šalátu nie je taká bežná, ale ako sme už v minulom článku spomínali, práve preto, že nedochádza k žiadnej tepelnej úprave zeleniny, je potrebné dbať na všetky hygienické predpisy o to starostlivejšie. Pozrime sa však na to, čo by sa mohlo stať, ak by ste zeleninovým šalátom spôsobili nejakú nákazu.
Stravovanie celiatikov v školskej jedálni
Celiakia môže byť u detí veľmi vážnym problémom, a to predovšetkým preto, že je nutné nasadiť prísnu bezlepkovú diétu. Dospelý človek dokáže kontrolovať svoju stravu, no aj pre neho je niekedy heroickým výkonom ustrážiť si potraviny, ktoré konzumuje, pretože múku často nachádzame aj v tých potravinách, v ktorých by sme to nečakali. Celiakia postihuje tráviace ústrojenstvo a ide vlastne o chronický zápal sliznice tenkého čreva. Telo nedokáže spracovať lepok. Lepok sa potom hromadí v tenkom čreve a môže vyústiť do viacerých vážnejších zdravotných komplikácií. Môže viesť k zápalu štítnej žľazy, hrubého čreva, pečene, obličiek a kĺbov. Môže dokonca spôsobiť vznik systémového lupusu a cukrovku. Lepok je zmes bielkovín, ktorá je súčasťou obilných zŕn ako je pšenica, jačmeň, raž a ovos. Pohánka síce neobsahuje priamo lepok, ale obsahuje látky jemu podobné a tiež môže vyvolať tieto problémy. Je často pri výrobe kontaminovaná lepkom.
Alternatíva nezdravých bufetov
V strave detí by určite nemala chýbať zelenina a ovocie a tieto potraviny by sa mali stať neoddeliteľnou súčasťou zdravého jedálneho lístka každého škôlkára i školáka. Ovocie a zelenina sú prirodzenými zdrojmi vitamínov a minerálnych látok. Obsahujú veľa vlákniny a pozitívne vplývajú na fungovanie ľudského organizmu. Zeleninu je potrebné konzumovať predovšetkým v surovom stave. Výborným spôsobom ako naservírovať čerstvú zeleninu stravníkom je forma šalátov. Avšak pri podávaní šalátov predovšetkým u malých detí sa stretávame s odmietaním tohto jedla. Zeleniny sa často ani nedotknú a vzniká tak veľmi veľký odpad. Tento problém sčasti vyriešili šalátové pulty.