Stravovanie celiatikov v školskej jedálni

Pridané 9.3.2016 14:30:00

Celiakia môže byť u detí veľmi vážnym problémom, a to predovšetkým preto, že je nutné nasadiť prísnu bezlepkovú diétu. Dospelý človek dokáže kontrolovať svoju stravu, no aj pre neho je niekedy heroickým výkonom ustrážiť si potraviny, ktoré konzumuje, pretože múku často nachádzame aj v tých potravinách, v ktorých by sme to nečakali. Celiakia postihuje tráviace ústrojenstvo a ide vlastne o chronický zápal sliznice tenkého čreva. Telo nedokáže spracovať lepok. Lepok sa potom hromadí v tenkom čreve a môže vyústiť do viacerých vážnejších zdravotných komplikácií. Môže viesť k zápalu štítnej žľazy, hrubého čreva, pečene, obličiek a kĺbov. Môže dokonca spôsobiť vznik systémového lupusu a cukrovku. Lepok je zmes bielkovín, ktorá je súčasťou obilných zŕn ako je pšenica, jačmeň, raž a ovos. Pohánka síce neobsahuje priamo lepok, ale obsahuje látky jemu podobné a tiež môže vyvolať tieto problémy. Je často pri výrobe kontaminovaná lepkom.

Stravovanie celiatikov v školskej jedálni

Celiakia sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku, u žien je častejšia. Môže sa objaviť úplne nečakane a dokonca byť aj životu nebezpečná. Býva geneticky podmienená alebo je spôsobená alergickou reakciou na lepok. Mnoho ľudí s touto chorobou žije dlhé roky, aby vôbec vedeli, že ju majú, pretože dlhú dobu sa nemusí nijako prejavovať, prípadne je súbor jej prejavov tak široký, že je len veľmi ťažké ju diagnostikovať.  Pri tejto chorobe sa môžu vyskytnúť aj ťažkosti mimo tráviaceho traktu, čo môže ešte viac skomplikovať diagnostiku tohto problému. Príznakmi môže byť napríklad vyčerpanosť, u detí nedostatočný rast, vysoký výskyt zubných kazov, opuchy končatín a ich tŕpnutie. Prítomné môžu byť aj problémy s pleťou a vyrážky a ľudia s touto chorobou môžu byť náchylnejší na časté infekcie dýchacích ciest. No najčastejšie sa celiakia prejavuje hnačkou, bolesťami brucha, zvýšenou plynatosťou. Sprievodným prejavom tejto choroby je chudokrvnosť, pretože telo nedokáže spracovať železo, vitamíny a minerály tak ako zdravý organizmus. Deti s celiakiou môžu mať problém s váhou.

Jediným možným spôsobom liečby je vynechať v strave lepok. Je teda potrebné vynechať výrobky zo pšenice, raže, žita, jačmeňa a ovsa. Je to predovšetkým múka, chlieb, pečivo, strúhanka, krehký chlieb, oblátky, sušienky, cestoviny, krúpy, krúpky, krupica, klíčky, vločky, raňajkové cereálie, pukance a sladová limonáda. Ďalšími nebezpečnými výrobkami sú však aj semolínové, špaldové a grahamové výrobky, kuskus a bulgur. Možnými zdrojmi lepku sú aj instantné výrobky, mliečne výrobky, kečup, horčica, majonéza, cukrovinky, zmrzliny a všetky výrobky, do ktorých sa pri výrobe môže pridávať múka alebo škrob.

 Bezlepková diéta

Chlieb a pečivo konzumujeme výlučne z bezlepkovej múky. Všetky potraviny musíme nahradiť ich bezlepkovým variantom. No pri mnohých potravinách si ani neuvedomujeme, že obsahujú múku. Napríklad také mäsové výrobky a salámy. Pri ich konzumácii treba dávať veľmi veľký pozor a vždy si pozorne preštudovať etiketu výrobku. Produkty určené pre celiatikov sú označené preškrtnutým obilným kláskom na obale výrobku. Našťastie, v dnešnej dobe už existujú plnohodnotné bezlepkové potraviny od pečiva cez sladkosti až po cestoviny. Do jedálneho lístka sa odporúča zakomponovať viac ovocia a zeleniny, strukovín a mliečnych výrobkov.

Bezlepková strava

Celiakiu v dnešnej dobe nemôžeme podceňovať, pretože je to ochorenie, ktoré sa môže objaviť naozaj u každého jedného z nás. Má viac štádií, ťažšiu i ľahšiu formu. Čo však robiť, ak do školskej jedálne chodí na obed dieťa, ktoré potrebuje špeciálnu bezlepkovú diétu? Príprava pokrmov a všetky zásady, ktoré je potrebné dodržiavať sa pri bezlepkovej diéte nelíšia od prípravy bežných pokrmov. Rozdiel je však v používaní bezlepkových surovín. Avšak bezlepkové pokrmy je potrebné pripravovať osobitne od pokrmov bežných stravníkov. Je potrebné používať aj vyhradené špeciálne riady. Veľký pozor treba dávať na to, aby nedošlo k vzájomnej kontaminácii jedla. Bezlepkové pokrmy sa totiž môžu kontaminovať lepkom napríklad pri krájaní surovín. Nemôžeme použiť rovnaké náčinie na miešanie bezlepkového i bežného obedu. Ku kontaminácii potravín môže dôjsť aj pri používaní mlynčekov a robotov. 

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti