Osobná hygiena pracovníkov v stravovacích zariadeniach

Pridané 14.3.2016 14:45:00

V jednom z minulých článkov sme Vás informovali o tom, aká je dôležitá hygiena rúk zamestnancov zariadení školského stravovania. Uviedli sme príklad, že nedostatočne umyté ruky môžu napríklad kontaminovať zeleninové šaláty a vyvolať tak nákazu u stravníkov. Preto sme sa rozhodli viac vás informovať o čistote rúk pracovníkov školskej jedálne, a to pri príprave i pri výdaji pokrmov. Osobná hygiena zamestnancov zahŕňa napríklad aj nosenie vhodného pracovného odevu, dôkladné umývanie rúk a úpravu nechtov. Nechty musia byť krátke, ostrihané a nenalakované. Za dlhými nechtami by sa totiž mohli usádzať nečistoty a množiť mikroorganizmy. Rovnako je neprípustné nosiť prstene, pretože tie znemožňujú dôkladné umývanie rúk. Tak isto aj náramky a hodinky by mali ísť dole, pretože tie znemožňujú dôkladne umyť predlaktie. Na znečistených rukách sa usadzuje veľké množstvo mikroorganizmov, a preto sme sa rozhodli viac vás informovať o tom, ako si správne umývať ruky, aby ste tak predišli šíreniu mnohých nákaz.

Osobná hygiena pracovníkov v stravovacích zariadeniach

Ruky je potrebné umývať pred prácou, po každom znečistení rúk, po každom ukončení jedného druhu práce, po fajčení, po úprave šatstva a osobitne po každom použití toalety. Umývať si dôkladne ruky je dôležité predovšetkým preto,  že na znečistených rukách sa sústreďuje veľmi veľa mikroorganizmov, ktoré majú  schopnosť na rukách prežiť aj niekoľko hodín. Znečistenie nemusí byť ani  viditeľné, no ruky aj napriek tomu môžu byť posiate mikroorganizmami. Čo je však najhoršie, mikroorganizmy na našich rukách v skutočnosti neohrozujú len naše zdravie, ale sú hrozbou aj pre ľudí, s ktorými prichádzame do kontaktu a v tomto prípade sú nebezpečné aj pre stravníkov, ktorí konzumujú jedlo kontaminované špinavými rukami.

Mikroorganizmy zo znečistených rúk  sa môžu preniesť priamo na pokrmy, ktoré sú podávané stravníkom. To je azda najjednoduchšia cesta, ale samozrejme, mikroorganizmy si vždy nájdu cestu. Môžu sa napríklad preniesť z jednej potraviny na druhú. Napríklad zo surového a tepelne neupraveného mäsa na ruky a následne napríklad na zeleninu, z ktorej pripravujeme šaláty. Obzvlášť nebezpečné sú mikroorganizmy, ktoré spôsobujú kašeľ alebo nádchu. Pri kašľaní sa dostanú takmer všade. V lepšom prípade ich zachytíme na rukách, avšak ak si ich neumyjeme, môžeme ich preniesť na jedlo a podaním ruky aj na ostatných spolupracovníkov. Organizmy sa dokážu šíriť veľmi rýchlo. Najjednoduchším spôsobom ako spomaliť ich šírenie je dôkladné umývanie rúk.

Umyť si ruky pod tečúcou vodou nestačí. Samotná voda síce zbaví ruky viditeľných nečistôt. Avšak nedokáže zlikvidovať všetky mikroorganizmy. Je potrebné používať dezinfekčné prostriedky. Neodporúča sa však používať kusové mydlá, pretože sa v nich môžu zachytiť mikroorganizmy a preniesť sa tak z jedného pracovníka na druhého. Odporúča sa preto používať dávkovače tekutého mydla. Tie však tiež musia byť pravidelne umývané a dobre prístupné, aby sa na nich nezadržiavali nečistoty.

umývanie rúk

Osobitnou kapitolou starostlivosti o ruky je ich sušenie. Kedysi sa viedli spory o tom, či sú lepšie jednorazové utierky alebo elektrické sušiče. Na osušenie rúk je vhodnejšie použiť jednorazové uteráky. Používanie elektrických sušičov sa naopak už neodporúča, pretože môže viesť k zvýšeniu množstva mikroorganizmov na rukách. Pri používaní takýchto sušičov sa veľmi veľa mikroorganizmov dostáva aj do ovzdušia. V žiadnom prípade sa neodporúča používanie bežných látkových uterákov. Tie zostávajú stále mokré a podporujú tak šírenie mikroorganizmov. Okrem toho, je to najjednoduchší spôsob ako šíriť mikroorganizmy medzi jednotlivými pracovníkmi a podporuje sa tak šírenie nákaz.

Samozrejme, umývať si ruky nestačí. Osobná hygiena zamestnancov je komplexný problém. Dodržiavanie osobnej hygieny počas celého pracovného času môže byť niekedy náročné. Umyť si ruky po každom použití toalety je samozrejmosťou. Občas sa však zabudne na umytie rúk medzi jednotlivými činnosťami pri varení pokrmov a nie vždy si uvedomíme, že sme si práve rukou prikryli ústa pri zívaní. Ruku na srdce, išli by ste si po zívaní umyť ruky? Po správnosti by ste mali.

Okrem umývania rúk musí byť dôkladne očistené aj pracovné náradie a samozrejme aj všetky pracovné plochy. Odporúča sa používať aj jednorazové rukavice na ruky napríklad pri výdaji jedla. Akýkoľvek kontakt holých rúk s hotovým pokrmom je úplne vylúčený. Musíme však pripomenúť, pretože tu dochádza k pochybeniam, že ak používate jednorazové rukavice, to neznamená, že si nemusíte tak často a dôkladne umývať ruky. Nosenie rukavíc v žiadnom prípade neznižuje potrebu umytia rúk. Samozrejme, bezpečné je len ich jednorazové použitie. 

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti