Novinky
Novodobý strašiak: Školské bufety
Strava, či chceme alebo nie, vplýva na celkové zdravie nášho organizmu a niekoľkokrát sme dokonca aj prízvukovali, že vplýva aj na naše psychické zdravie. U detí to platí viacnásobne. Nezdravá strava môže dokonca podnietiť vznik a rozvoj detskej obezity, pričom detská obezita v súčasnosti predstavuje akútnu zdravotnú krízu a konkrétnych prípadov detskej obezity je stále viac a viac. Okrem toho, nárast detskej obezity zvyšuje aj výdavky na zdravotnú starostlivosť, pretože nesie so sebou mnohé zdravotné komplikácie.
Medzinárodný deň žien
Deň 8. marec je všetkým známy ako Medzinárodný deň žien. Na úvod si povieme niečo o historickom pozadí tohto sviatku. Potom Vám prezradíme, ako je možné ženy obdarovať jedlom, pritom nepodporiť ich večerné prejedanie sladkosťami a v prvom rade im originálnosťou vyčariť úsmev na tvári. Pre vedúce školských jedální a kuchárky zas môže byť tento článok inšpiráciou čím obdarovať žiačky, aby sa na chvíľu cítili ako ženy a zároveň aby, do seba dostali pár vitamínov naviac. Neviete, aký darček máme na mysli? To sa dozviete v našom článku.
Nie je voda ako voda
O dôležitosti pitného režimu ste si mohli prečítať v minulom článku. Dnes vám prinášame informácie o tom, prečo niektoré nápoje môžete pre svojich stravníkov pripraviť a prečo sa niektorým vyhýbať. Najčastejšie by sme mali smäd hasiť čistou vodou. Ale ani tu to nie je také jednoduché, pretože vodu podľa množstva minerálnych látok delíme na tvrdú, mäkkú a destilovanú. Mäkká voda obsahuje len minimum minerálnych látok. Je takmer úplne zbavená vápnika a horčíka, ktorý je pri jej častej konzumácii nutné dostať do tela stravou. Úplne je minerálnych látok zbavená destilovaná voda. Najviac minerálnych látok má tvrdá voda, má to však vplyv na tvorbu vodného kameňa. Ak pijeme čistú vodu, musí to byť voda kvalitná. Pretože ak voda obsahuje chemikálie alebo rôzne nečistoty, automaticky týmito jedmi zaplavujeme aj svoje telo. Najčistejšou vodou je teda destilovaná voda. Je úplne bez chuti i vône. Preto si uveďme iné zdravé nápoje, ktoré sú zároveň aj chutné a pre zdravie našich detí aj prospešné.
Pitný režim
Rezort školstva v roku 2016 okrem organizovania akcie s názvom „Receptúry v školských jedálňach očami detí“ svojou činnosťou podporuje aj ozdravenie pitného režimu na školách. Preto sa rozhodol v tom istom roku zverejniť výzvu zameranú na správny pitný režim na tému „Moje najkrajšie aqua video“ a „Moja najkrajšia aqua selfie". Správny pitný režim je veľmi dôležitý rovnako pre deti, ako pre dospelých. No deti sú obzvlášť zraniteľnou skupinou. Čím sú mladšie, tým sú zraniteľnejšie a nedostatok tekutín sa na ich tele a zdraví prejaví oveľa skôr ako pri dospelej osobe a dôsledky môžu byť samozrejme aj oveľa vážnejšie. Nedostatok tekutín sa prejaví napríklad na obličkách. Pre správnu funkciu obličiek je nevyhnutný dostatočný pitný režim. Ak má telo málo tekutín, obličky sa snažia udržať v tele čo najviac vody, aby sa nedehydrovalo. Avšak so zadržiavaním vody zároveň zadržiavajú aj toxické látky v tele. Okrem toho s nedostatočným pitným režimom úzko súvisí aj zahustenie krvi, ktoré vplýva na prekrvenie celého tela a na prívod dostatku kyslíka všetkým životne dôležitým orgánom v ľudskom tele.
Receptúry v školských jedálňach očami detí
Ministerstvo školstva hľadá nové domáce recepty, ktoré by od budúceho školského roka mohli obohatiť materiálno-spotrebné normy v oblasti stravovania. Rozhodlo sa ich nájsť priamo v rodinách žiakov v kuchárskych knižkách osvedčených receptov starých mám. Hľadajú sa recepty na bezmäsité, zeleninové a zemiakové pokrmy. Môžu však byť pokrmy, ktoré deti poznajú z vlastnej domácej kuchyne varené aj v školských jedálňach? Splnia všetky predpísané normy? S týmto projektom je spojených hneď niekoľko problémov. Prvým problémom je druh jedál. Deti by najradšej v školskej jedálni videli hamburgery, hranolky a vyprážaný syr. Pochutnali by si aj na zapečených zemiakoch s údeným mäsom. Spĺňajú tieto recepty všetky požiadavky školského stravovania na zdravú stravu?
Druhý krok: MOTIVÁCIA
Pred istým časom sme vám sľúbili sprostredkovať slová terapeuta Mgr. Jiřího Vlčka o tom, ako vytrvať vo svojom snažení a ako zostať motivovaní aj vtedy, keď sa výsledky nedostavia hneď. Ako vedúce školskej jedálne či kuchárky určite zápasíte s nespokojnosťou. Možno ste nespokojné s platom, možno s vybavením pracovného priestoru a možno máte problém priamo s vedením školy a nie ste spokojné s tým, ako sa k Vám nadriadení správajú. Platy zamestnancov jedální nie sú vysoké, zvyšujú sa nároky na dodržiavanie rôznych predpisov, pribúda administratíva. Môže však nespokojný zamestnanec pracovať dobre?
Inšpekcie naše každodenné
Kompletnejšia kontrola jedální slovenskými hygienikmi bola naposledy vykonaná v roku 2013. Výsledky tejto kontroly boli výnimočne zverejnené aj na internete. Kontrola bola zameraná na nasledovné oblasti, pričom je nutné podotknúť, že inšpekcie sú vykonávané aj v súčasností. Hygienici sa stále zameriavajú na to, či zamestnanci dostatočne dodržiavajú osobnú hygienu a či majú v poriadku doklady o zdravotnej i odbornej spôsobilosti. Špeciálne sa dohliada na manipuláciu s potravinami a na ich skladovanie. Je preto dôležité chrániť potraviny pred kontamináciou, pravidelne kontrolovať podmienky skladovania i skladované potraviny. Nesmú sa používať potraviny po dátume spotreby a samozrejme sú prísne podmienky aj na konečné servírovanie jedla. Je potrebné dodržiavať aj čas podávania pokrmov a dodržiavať správnu teplotu jedál.
Moderný pôst
V súčasnosti je pôst veľmi individuálnou záležitosťou. Vo viac veriacich rodinách sa dodržiava stále, aj keď nie tak prísne a ortodoxne ako v minulosti. No práve toto pôstne obdobie je aj dnes vhodné na ozdravenie jedálneho lístku, na striedmejšie stravovanie, na zaradenie väčšieho množstva zeleniny do stravy, zrieknutie sa tučných nezdravých jedál a obmedzenie sladkostí. Niektorí ľudia využívajú pôst na očistu organizmu a vo väčšom konzumujú potraviny, ktoré pomáhajú detoxikovať organizmus. Ponúkame vám možnosť, ako sa prihovoriť svojim stravníkom a zvýšiť aj ich povedomie o zdravom stravovaní. Detoxikačnými potravinami, čiže potravinami, ktoré pomáhajú očistiť a ozdraviť organizmus, sú ľanové semená, kapusta, celozrnná ryža, jogurt, cvikľa, mrkva, brusnice, špargľa a petržlen. Nezabudnite, že väčšinu týchto potravín nájdete aj na policiach nášho skladu, hoci nie v čerstvom stave. No taká kyslá kapusta sa s listom hlávkovej kapusty nedá ani porovnať. Odporučiť vám môžeme aj červenú repu značky EDEN. O jej priam úžasných účinkoch na zdravie sa dozviete v nasledujúcich riadkoch tohto článku. Tak isto budeme na našej stránke postupne uverejňovať recepty priamo šité pre potreby školských jedální, v ktorých sa tieto potraviny nachádzajú.
Jarné prázdniny
Začali sa jarné prázdniny. Ako prví sa zo školských lavíc vytratia žiaci východného Slovenska, presnejšie Košického a Prešovského kraja. Budú nasledovať západoslovenské kraje (Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj) a poslední si oddych užijú žiaci na strednom Slovensku, a teda v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Jarné prázdniny trvajú týždeň a platia pre žiakov základných i stredných škôl. Deti materských škôl túto zmenu nepocítia a ani rodičia sa nemusia starať o to, kam svojho drobca umiestnia. Materské školy počas jarných prázdnin fungujú celkom normálne.
Tradičný pôst
V minulosti sa pôst dodržiaval oveľa prísnejšie ako dnes. Samozrejmosťou bol pôst na Popolcovú stredu, no v silnejšie veriacich regiónoch sa ľudia postili, počas celých nasledujúcich 40 dní. Tradične sa ľudia zdržiavali mäsitých pokrmov, niektorí dokonca aj mliečnych výrobkov. Aj kuchyňa sa musela celá zbaviť zbytkov jedla z fašiangových hodov. Musela sa doslova vydrhnúť. Riadili a odmasťovali sa všetky plochy v kuchyni. Bolo potrebné sa zbaviť všetkého nezdravého, čo sa na človeka doslova nalepilo počas fašiangov. Gazdinky dokonca aj varili v iných hrncoch ako v tých, čo používali pri bežnom varení. Zväčša išlo o hlinené hrnce. Aj príbory sa v pôste vymenili za hlinené alebo drevené. Inde, kde sa všetko varilo v jednom hrnci, sa aspoň poriadne upratala kuchyňa, pretože nie každá rodina mala možnosť používať viacero hrncov. Na Popolcovú stredu skoro ráno sa vydrhli hrnce pieskom alebo popolom.