Medzinárodný deň žien
Pridané 7.3.2016 12:00:00
Deň 8. marec je všetkým známy ako Medzinárodný deň žien. Na úvod si povieme niečo o historickom pozadí tohto sviatku. Potom Vám prezradíme, ako je možné ženy obdarovať jedlom, pritom nepodporiť ich večerné prejedanie sladkosťami a v prvom rade im originálnosťou vyčariť úsmev na tvári. Pre vedúce školských jedální a kuchárky zas môže byť tento článok inšpiráciou čím obdarovať žiačky, aby sa na chvíľu cítili ako ženy a zároveň aby, do seba dostali pár vitamínov naviac. Neviete, aký darček máme na mysli? To sa dozviete v našom článku.
Korene sviatku Medzinárodného dňa žien siahajú až do Ameriky, presnejšie do roku 1908. Ženy v tomto období nemali veľmi lichotivé postavenie, nemohli napríklad ani voliť. Rozhodli sa štrajkovať a zmeniť tak svoje postavenie. Do ulíc New Yorku v tento deň vyšlo asi 40 000 krajčírok. Ich veľké protesty im priniesli pár výhod. Získali hlasovacie právo a osemhodinový pracovný čas. Už v tomto roku sa posledná februárová nedeľa začala oslavovať ako Národný deň žien. O pár rokov neskôr sa tento sviatok rozšíril do celého sveta, stal sa medzinárodným a slávi sa počas fixného dátumu 8. marec. Organizácia spojených národov ho však za medzinárodný sviatok uznala až v roku 1975.
Sviatok bol počas svojej histórie zneužívaný na propagandistické účely. Režim si ním posilňoval svoje postavenie, ženy síce dostávali nejaké dary, no jasne im nimi dávali najavo, že ich miesto je doma v kuchyni. No Medzinárodný deň žien vznikol ako oslava nadobudnutej rovnoprávnosti. Nie vždy sa totiž ženy mohli angažovať napríklad v kultúre alebo vo sfére ekonomiky a vzdelávania. Aj dnes však v tento deň milé slovo, kvietok alebo pekný darček poteší každú jednu ženu.
My vám však prinášame nejaké tipy na jedlé kytice, ktoré dokonca môžete podarovať aj svojim stravníčkam v školskej jedálni, ktoré sa budú na chvíľu cítiť výnimočne a dospelo. A na ovocí si určite radi pochutnajú aj chlapci. Veď koniec koncov, deťom k obedu dávate vždy nejaký kúsok ovocia. Je potrebné, aby mali dostatočný prísun vitamínov a jedlé kytice sú len originálny spôsob, ako toto jedlo naaranžovať.
Najjednoduchším spôsobom ako vytvoriť jedlú kyticu je vybrať si nejakú nádobu a vyplniť ju napríklad lollo šalátom, ktorý funguje ako prírodná špongia. Do neho budeme zapichovať na rôzne dlhých špajdliach ovocie vyrezané do rôznych tvarov. Ananás napríklad nakrájame na kvietky, melón na srdiečka. Jahody napicháme na špajdľu tri kúsky za sebou, jabĺčko zas nakrájame na mesiačiky, fantázii sa medze nekladú. Časť ovocia môžeme namočiť do bielej alebo hnedej čokolády a do kytice ich zapichnúť takto vyzdobené.
Tie zručnejšie z vás môžu využiť aj komplikovanejší návod. Na túto jedlú kyticu potrebujeme jahody, lollo šalát, bielu a tmavú čokoládu na varenie. Hlavičku kučeravého šalátu dôkladne umyjeme a natlačíme ju do pohára alebo nádoby, ktorú si vyberieme. Vytvoríme tak stabilný základ pre kyticu. Jahody umyjeme, ale zelené lístky na nich necháme. Osušené jahody napicháme na špajdle a namočíme do teplej čokolády. Špajdle napicháme do polystyrénu tak, aby sa ovocie nedotýkalo a dáme dôkladne schladnúť do chladničky. Jahody dozdobíme bielou čokoládou. Dozdobené ovocie znova poputuje do chladničky. Keď sú jahody stuhnuté, napicháme špajdle do šalátu. Pri chytaní jahôd použijeme papierový obrúsok, aby sa nám čokoláda v rukách netopila. Vznikne vám krásna kytica a čo je dôležité, celú ju môžete zjesť.
Samozrejme, nemusíte použiť len jahody, ale akékoľvek iné ovocie, podľa toho aké vám chutí, s akým sa vám dobre pracuje a na aké máte práve chuť.
Nový komentár