Tradičný pôst

Pridané 12.2.2016 12:30:00

V minulosti sa pôst dodržiaval oveľa prísnejšie ako dnes. Samozrejmosťou bol pôst na Popolcovú stredu, no v silnejšie veriacich regiónoch sa ľudia postili, počas celých nasledujúcich 40 dní. Tradične sa ľudia zdržiavali mäsitých pokrmov, niektorí dokonca aj mliečnych výrobkov. Aj kuchyňa sa musela celá zbaviť zbytkov jedla z fašiangových hodov. Musela sa doslova vydrhnúť. Riadili a odmasťovali sa všetky plochy v kuchyni. Bolo potrebné sa zbaviť všetkého nezdravého, čo sa na človeka doslova nalepilo počas fašiangov. Gazdinky dokonca aj varili v iných hrncoch ako v tých, čo používali pri bežnom varení. Zväčša išlo o hlinené hrnce. Aj príbory sa v pôste vymenili za hlinené alebo drevené. Inde, kde sa všetko varilo v jednom hrnci, sa aspoň poriadne upratala kuchyňa, pretože nie každá rodina mala možnosť používať viacero hrncov. Na Popolcovú stredu skoro ráno sa vydrhli hrnce pieskom alebo popolom.

Za pôstnu sa považovala predovšetkým rastlinná strava. Najčastejšie sa varili rôzne polievky, ktoré boli chutné, ale tiež zasýtili. Obľúbená bola obilninová, strukovinová, cesnaková, hubová a v niektorých regiónoch sa dokonca varila aj ovocná polievka. Ovocná polievka bola výhodná v tom, že sa dala konzumovať aj teplá, aj studená. Okrem polievok boli obľúbené aj prívarky zo strukovín, kapusty a zemiakov.

V pôstnom jedálnom lístku nesmeli chýbať kaše z múky alebo krúp, z prosa, pohánky, jačmeňa či špaldy. Pravidelne sa varila kukuričná polenta a krupicová kaša. Na prvom mieste boli však múčne jedlá. Cestoviny na sladký i slaný spôsob, posúchy, placky, chlieb a plnené pirohy. So živočíšnej stravy sa mohli konzumovať ryby. Akékoľvek mäso bolo prísne zakázané. Niekde sa zákaz sťahoval aj na mliečne výrobky.

Do jedál sa gazdinky snažili používať menej tuku a masť vymenili, ak to len bolo možné, za rastlinný olej. Používal sa napríklad ľanový, konopný, slnečnicový, tekvicový alebo aj trnkový olej. Svoje využitie v kuchyni našli tiež huby usušené ešte od jesene. Varila sa teda hubová polievka či hubový prívarok. Často sa pripravovali rezance na rôzne spôsoby. Na sladko s tvarohom, makom alebo orechmi alebo na slano s popučenými zemiakmi.

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti