Bulgur a kuskus
Pridané 15.3.2016 11:15:00
V súčasnosti sa stále viac a viac hovorí o zdravej strave a aj recepty v školských jedálňach sú upravené tak, aby v sebe obsahovali čo najviac zdravých potravín, ktoré však môžu byť novinkou nielen pre stravníkov, ale aj pre samotné vedúce školských jedální a kuchárky. Jednou z takých potravín môže byť napríklad bulgur a kuskus.
Bulgur je predvarená nalámaná celozrnná pšenica, ktorá sa používa ako súčasť pokrmov a kuskus je sparená a do guliek tvarovaná krupica zo pšena, jačmeňa alebo prosa. O týchto potravinách však vieme veľmi málo, mnohí ich stále nepoznajú, nevedia ich pripravovať a nevedia nič ani o ich účinkoch na zdravie.
Bulgur je v poslednej dobe na pultoch potravín žiadanou potravinou. U nás je viac menej ešte stále novinkou, ale v Stredomorí alebo v Afrike či v krajinách Stredného východu je táto potravina veľmi známa a teší sa aj veľkej obľube.
Základom bulguru je pšeničné zrno. Ako sme už písali v úvode, ide o predvarenú nalámanú celozrnnú pšenicu. Prirovnať by sa mohol k ryži, no jeho chuť je odlišná. Príprava je však veľmi jednoduchá a preto nie je ozajstný dôvod, prečo by sa bulgur nemohol stať obľúbenou potravinou v každej domácnosti. Bulgur sa namáča vo vode v pomere 1:2 alebo sa pár minút varí pod pokrievkou.
Bulgur sme v texte prirovnali k ryži, pretože je vhodný najmä ako príloha. Pripravujú sa však z neho aj chutné šaláty, ovocné i zeleninové. Vhodný je aj do polievok, na zjemnenie fašírok či iných pokrmov. Možností jeho využitia je neúrekom. V školskej jedálni ho môžete pripraviť s ovocím alebo so strukovinou a kuracím mäsom. Medzi nové recepty patrí aj bulgur s králičím mäsom a zeleninou. Ide teda o dostatočne variabilnú potravinu.
Prečo sa však odporúča bulgur zaradiť do jedálnička? Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok, napríklad železo. A je aj plný vitamínov. Dodá nášmu telu aj vitamín A. Je bohatým zdrojom vlákniny, takže ma pozitívne účinky na tráviace ústrojenstvo. Obsahuje veľmi málo tuku.
Ďalšou v súčasnosti ospevovanou potravinou je kuskus. Kuskus pochádza zo severu Afriky. Vyrába sa zo pšena, čo je vlastne lúpané proso, z klasického prosa i z jačmeňa. Kuskus radíme medzi cestovinu. Je to maličká cestovina tvarovaná do guliek, ktorá sa podobá na tarhoňu. Existuje viacero druhov kuskusu. Vyskúšať môžete napríklad biely kuskus. Jeho ešte zdravšou alternatívou je však celozrnný kuskus, ktorý obsahuje ešte viac vlákniny a minerálnych látok.
Kuskus svojim zložením podporuje trávenie. Je vhodný ako hlavné jedlo. Dá sa pripraviť na viacero spôsobov, na sladko i na slano. Kuskus sa výborne hodí ako príloha k mäsu, ale i k morským plodom a napríklad k divine. Pripraviť ho môžeme aj ako šalát so zeleninou alebo na sladko s tvarohom, mliekom, kakaom, medom, čokoládou alebo ovocím.
Kuskus má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie. Napríklad podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus, podporuje pravidelnú stolicu, prečisťuje hrubé črevo a normalizuje hladinu cukru v krvi. V kuchyni sa stal obľúbeným predovšetkým preto, že ho je možné pripraviť v rôznych variáciách. V školskej jedálni sa najčastejšie používa ako príloha. Pripravuje sa nasledovným spôsobom. Vodu so soľou a ochucovadlom, privedieme do varu, vsypeme kuskus, premiešame a povaríme len do zovretia. Prikryjeme pokrievkou a asi 7 – 10 minút necháme stáť. Potom premiešame vidličkou, pomastíme maslom a premiešame. Pred podávaním dochutíme bylinkovou zmesou. Podávame k mäsovým pokrmom ako cestovinu.
Nový komentár