Novinky
Strava Indiánov
Na konci školského roka sa v školách i materských školách organizovali rôzne podujatia a deti navštevovali zaujímavé tábory. Niektoré letné tábory boli dokonca aj tematické. Obľúbenou témou sú napríklad Indiáni. Deti sa môžu prezliecť za rôznych náčelníkov, vyrobiť si indiánske čelenky, obliecť sa do oblečenia so strapcami a pomaľovať si tvár bojovými farbami. Inšpirovalo nás to k tomu, aby sme si vyhľadali nejaké informácie o strave Indiánov. Prekvapilo nás, že je o tom veľa štúdií, pretože strava prírodných národov je považovaná za najzdravšiu na svete. Zozbierali sme mnoho informácií a preto sme sa rozhodli ich spracovať do krátkeho článku. Informácie z neho môžete využiť, ak vo vašej škole chystáte nejaké podujatie s touto tematikou alebo si len spravte tematickú nástenku na oživenie školskej jedálne. Informácie môžu byť využité aj v dejepise alebo zemepise, preto pokojne pošlite článok aj ďalej, budeme radi, ak informácie z neho pomôžu napríklad pri organizovaní rôznych podujatí, školských výletov, táborov, letných denných táborov, počas škôl v prírode alebo len tak ako oživenie školského roka.
Indiánsky deň detí
Mesiac jún je časom, keď sa v školách a materských školách organizujú rôzne podujatia ako pre žiakov a deti, tak aj pre ich rodičov. Na jednom takomto podujatí sme sa zúčastnili aj my a rozhodli sme sa vám túto čarovnú atmosféru z Materskej školy na Sásovskej ceste 21 v Banskej Bystrici priblížiť písmom i fotografiami. Dňa 10. júna sa tu totiž odohral Indiánsky deň detí.
Ako deti skamarátiť s jedlom
Dňa 8. júna slávime Deň najlepších priateľov. Sami dobre viete, akí sú priatelia dôležití a tiež, že je veľmi ťažké nájsť toho správneho. Rovnako ťažké môže byť deti naučiť vyberať si to správne jedlo. No je úlohou rodičov, aby svoje deti viedli k správnemu prístupu k stravovaniu. Sú totiž potraviny, ktoré by sa deťom mali stať priam najlepšími priateľmi, mali by sa s nimi kamarátiť a na ich tanieroch by sa mali objavovať čo najčastejšie.
Oslávili 30 rokov
Pri príležitosti 30. výročia existencie Základnej školy s Materskou školou na ulici Jána Valašťana Dolinského v Martine sa v priestoroch tejto základnej školy 3. júna 2016 uskutočnil bohatý slávnostný program, ktorého sa zúčastnili tí najmenší, aj tí, ktorí sa už pomaly budú s touto školou lúčiť. Po kultúrnom programe nasledovala slávnostná recepcia. Občerstvenie pripravili zamestnankyne školskej jedálne v spolupráci s významným hosťom, s finalistkou kulinárskej súťaže MasterChef Lenkou Mišiakovou.
Nedostatok železa u detí
V článku o mladých športovcoch a ich správnej výžive sme načrtli problém, ktorý sa u detí môže objaviť, a tým je nedostatok železa. Naozaj, chudokrvnosť spôsobená jeho nedostatkom je pozorovaná aj u malých detí. Môže sa však objaviť v ktoromkoľvek veku. Bez dostatočného príjmu železa kostná dreň neprodukuje toľko červených krviniek, koľko je potrebné. Železo je potrebné na tvorbu krvného farbiva – hemoglobínu. Príčinou takejto anémie nemusí byť len nedostatočný príjem železa z potravy, ale aj to, ak sa železo vstrebáva v zníženej miere. Niekedy však ani nemusíte tušiť, že dieťa trpí nedostatkom železa a odhalí ho až vyšetrenie u lekára. Jeho dlhodobý nedostatok však môže mať vážne následky. Dieťa, ktoré nemá dostatok železa, má okrem toho slabšiu imunitu a ťažko odoláva chorobám.
Strava mladých športovcov
Pre dieťa je absolútne nevyhnutná správna životospráva. Ak je dieťa, v akomkoľvek veku, zároveň aj aktívnym športovcom, napríklad navštevuje športovú triedu, musí mu byť prispôsobený aj jedálny lístok, pretože spotreba príjmu bielkovín dieťaťa alebo adolescenta, ktorý športuje, je vyššia ako spotreba detí, ktorí svoj čas trávia viac menej pasívne. Príjem energie je veľmi dôležitý, lebo ak je nedostatočný, väčšinou budú v strave chýbať aj dôležité živiny, minerály a vitamíny a v dôsledku takejto nevyváženej stravy sa môžu objaviť aj vážnejšie zdravotné problémy. Samozrejme, ani športový výkon nebude taký, aký by mal v skutočnosti byť, ale pokiaľ hovoríme o deťoch, na prvom mieste by malo byť zdravie pred akýmkoľvek športovým výkonom. Pozrime sa však na to, čo všetko by mala strava mladých športovcov obsahovať. Samozrejme na to myslia aj Materiálno-spotrebné normy a normovanie pre športovcov sa líši od normovania ostatných žiakov. Ale tomu sa budeme venovať neskôr.
Ryby v školských jedálňach
Rybie mäso by malo byť na jedálnom lístku každý týždeň. Prečo? Ryby sú veľmi zdravé, o tom niet pochýb. Obsahujú toľko dôležitých živín, nevynímajúc bielkoviny, že by sa dokonca mali stať hlavnou súčasťou nášho jedálneho lístka. Malá porcia ryby dodá telu asi tretinu až polovicu potrebnej dennej dávky bielkovín. Väčšina rýb obsahuje dostatok vitamínu B 12, ktorý je nevyhnutný pre zdravý obehový systém a tiež obsahujú jód, ktorý ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy. Prospešný je však aj tuk v rybe. Olejnaté ryby, napríklad losos a sleď, obsahujú najmenej dvakrát toľko kalórií ako ryby s bielym mäsom. Na rozdiel od nenasýtených živočíšnych tukov sú tieto tuky veľmi prospešné. Vedecké štúdie dokonca ukázali, že u ľudí, ktorí jedia olejnaté ryby aspoň raz do týždňa, je riziko srdcovej choroby výrazne nižšie. Ryby sú však povestné svojimi kosťami, ktoré sa pri prehltnutí môžu vzpriečiť v hrdle a človek sa začne dusiť. Deťom preto podávajte ryby vždy vykostené. Práve pre vyššie spomenuté dôvody by sa rybie mäso malo v jedálnom lístku školských jedální nachádzať aspoň raz do týždňa.
Školenie na tému vzdelávanie odborných zamestnancov zariadení školského stravovania
Dňa 25. mája 2016 sa v budove Okresného úradu v Banskej Bystrici konalo pracovné stretnutie zamestnancov zariadení školského stravovania pri materských školách, základných školách a stredných školách. Stretnutie bolo určené predovšetkým pre nové vedúce, ale ako hneď na začiatku podotkla Mgr. Ľudmila Očenášová, na školení boli srdečne vítané aj služobne staršie. To na záver potvrdila aj jedna zo skúsenejších vedúcich: „Robím vedúcu školskej jedálne už 36 rokov, ale stále sa tu niečo nové naučím.“ A to je zmyslom týchto stretnutí, preto sú aj spomenuté témy koncipované tak, aby niečo vedúcim priniesli. V prvej časti Mgr. Ľudmila Očenášová rozoberala legislatívne predpisy pre školské stravovanie a vedenie dokumentácie a v druhej časti metodické pokyny k používaniu Materiálno-spotrebných noriem. Na stretnutí vystúpila aj MVDr. Zdenka Soukupová zastupujúca spoločnosť EDEN Krupina. Predovšetkým však odpovedala na konkrétne otázky vedúcich školských jedální, týkajúce sa Systému zabezpečenia kontroly hygieny a bezpečnosti potravín (ďalej len HACCP) v zariadeniach školského stravovania.
Ako slávili Deň mlieka v Očovej
Len nedávno sme si pripomínali Medzinárodný deň mlieka. Na rôznych školách sa tento deň slávil inak, no najčastejšou aktivitou bola ochutnávka mlieka, mliečnych výrobkov a rôznych nátierok zo syra či bryndze. Takto sa rozhodli mliečne výrobky sprezentovať aj v Základnej škole s materskou školou Mateja Bela Funtíka v Očovej. Vedúcej školskej jedálne Danke Cencerovej touto cestou ďakujeme za fotografie.
Zdravý Medzinárodný deň detí
V stredu 1. júna si pripomíname hneď dva významné dní. Prvý je svetoznámy Deň detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Na Slovensku sa konkrétne slávi od roku 1952. V niektorých krajinách sa však slávi už od roku 1925. Cieľom tohto dňa je nielen urobiť deťom radosť, ale zároveň aj poukázať na problémy, ktoré sa týkajú deti vo svete. V tento deň sa však oslavuje aj Deň za správne rozhodnutie. Tento rok by mohlo byť správnym rozhodnutím zdravé občerstvenie počas osláv Medzinárodného dňa detí. Pár inšpirácií Vám ponúkame aj my.