Novinky
Netradičná chuť čaju
Niektoré čaje sú natoľko netradičné, že ich chuť vôbec nepoznáme. V niektorých prípadoch nepoznáme ani ich názvy. A niekedy pijeme tento čaj každý deň, ale bez toho, aby sme vedeli o jeho pozitívnych účinkoch na zdravie. Jedným z týchto čajov je napríklad čaj ginkgo biloba. Pochádza z najstaršieho stromu na svete. V tradičnej čínskej kultúre sa listy tohto stromu používajú už viac ako 5000 rokov a považuje sa za liek tretieho tisícročia. Tento čaj zlepšuje prekrvenie a činnosť mozgových buniek. Používa sa aj na liečbu priedušiek a astmy. Ak máte studené nohy s ich prekrvením vám táto rastlina tiež dokáže pomôcť. Dokáže znížiť aj riziko infarktu a mozgových príhod, pomáha pri migréne, pri cievnych bolestiach hlavy a pod. Pozitívne účinky sa spájajú aj s liečbou Parkinsonovej a Alzhaimerovej choroby.
Ktorý čaj áno a ktorý nie
Niektoré čaje sú pre deti vhodné a odporúča sa nimi spestrovať ich pitný režim. V lete osviežia, v zime zahrejú, ale hlavne zabezpečia dostatok tekutín v tele. Pre deti je napríklad vhodný biely čaj, roibos alebo honeybush. Diskutuje sa o čaji pu-erh, o zelenom čaji a čiernom čaji. Nevhodný je čaj maté, ktorý má účinky kávy. Ovocné čaje nie sú ani čaje v pravom slova zmysle, ale medzi deťmi sú tieto zmesi veľmi obľúbené a keďže ich je na trhu tak veľké množstvo, aj rodičia z nich majú radosť, lebo majú vždy na výber z viacerých druhov. Pozrime sa preto bližšie na vyššie spomenuté čaje, aby sme v ďalšom článku mohli poodhaliť tajomstvo tých menej známych, ktoré pravdepodobne deťom k obedu podávať nebudete, ale informácie môžete využiť ako pomôcku pri šírení informácií o pitnom režime a o jeho nevyhnutnosti predovšetkým v nadchádzajúcich horúcich mesiacoch.
Pitie čaju
Obľúbeným nápojom našich detí v školských jedálňach je čaj. Pre deti sú vhodné ovocné čaje, bylinkové čaje i rôzne čajové zmesi. Nie je však jednoduché vybrať ten správny čaj. Ak dávame deťom ovocný čaj, nemal by obsahovať pridané arómy, farbivá a zbytočné sladidlá. Ovocné čaje nie je potrebné prisladiť, pretože sa vyrábajú zo sušeného ovocia a častí sušených rastlín, majú teda prirodzene sladšiu chuť. Bylinkové čaje sú pre deti vhodné, ale nezabúdajte na to, že ak je potrebné, aby bylinkové čaje dospelí neustále striedali, ešte viac to platí pre deti. Pre deti sú najvhodnejšie bylinkové čaje s harmančekom, lipovým kvetom, mätou, medovkou, feniklom a anízom. Obzvlášť vhodný je aj červený čaj roibos, no aj menej známy honeybush. Tento čaj, ako to prezrádza už jeho názov, chutí po mede. Ponúknuť deťom môžeme aj čierny, zelený a biely čaj. Nemali by však tvoriť základ pitného režimu. Mali by slúžiť hlavne na jeho spestrenie.
Zásady pre zvýšenie bezpečnosti a kvality nakupovaných surovín pre školské stravovanie
Jednou zo spoločensky najdôležitejších úloh v súčasnosti je ozdravenie výživy obyvateľstva s dôrazom na najcitlivejšiu vekovú kategóriu – deti a mládež. Preto je nevyhnutné zadefinovať požiadavky na bezpečnosť a kvalitu hlavných skupín potravín. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka aj z tohto dôvodu vypracovalo Zásady pre zvýšenie bezpečnosti a kvality nakupovaných surovín pre hromadné stravovanie. V materiáli ministerstvo určuje, akými zásadami sa majú jedálne pri nákupe surovín riadiť.
Zelenina a ovocie, ktoré by sme mali jesť častejšie 3.časť
Náš seriál o ovocí a zelenine uzatvárame poslednou päticou plodín, ktoré sú celkom nenápadné, no svojimi účinkami sú nenahraditeľné. Nenápadnou zeleninou je napríklad petržlen. No jeho konzumácia nás môže ochrániť pred rôznymi ochoreniami a okrem toho má aj pozitívny vplyv na činnosť obličiek. Hladinu cholesterolu v krvi nám pomôže znížiť pravidelná konzumácia malej dávky orechov. Zázračnými zrnkami na našom tanieri sú strukoviny. Ako prírodný všeliek bola už od dávna používaná cibuľa. Je vhodné ju konzumovať surovú i tepelne upravenú. Nezabudnite do jedálneho lístku pridať aj špenát. Patrí totiž medzi najvýživnejšie druhy listovej zeleniny.
Deň mlieka
Mlieku a mliečnym výrobkom sme sa venovali pri príležitosti Dňa mlieka už viac. V Gastro novinách ste sa mohli dočítať niečo o exotických druhoch mlieka, o zabudnutej srvátke a žinčici i o svetoznámej bryndzi. Avšak pri príležitosti Dňa mlieka nemôžeme zabudnúť na samotné mlieko, na tekutý vápnik v pohári. Výživnejšiu potravinu ako je mlieko by sme však len veľmi ťažko hľadali.
Zelenina a ovocie, ktoré by sme mali jesť častejšie 2.časť
Pokračujeme v predstavovaní ovocia a zeleniny, ktoré v zdravom a vyváženom jedálničku nesmie v žiadnom prípade chýbať. Počas letných horúčav konzumujte melóny. Sú sladké, chutné a osviežia vás. Obsahujú veľa vody a preto ich konzumáciou zjednodušujeme prácu obličkám. Na tanieri nesmú chýbať jablká lásky – paradajky. Sú plné vitamínov a ani tepelnou úpravou ich nestrácajú. Neodolateľnú chuť exotiky si môžeme privodiť konzumáciou kivi. Oživí každý ovocný šalát. Výborný vplyv na naše zdravie má aj pravidelná konzumácia ananásu. Je chutný, zdravý a dokonca sa môže bez výčitiek konzumovať aj počas diéty. Čo sa týka zeleniny, odporúčame predovšetkým uhorku. Je plná vody, hydratuje nás znútra a pri použití kozmetiky s výťažkom uhorky aj zvonka. Je to však výborná zelenina s množstvom pozitívnych vlastností.
Zelenina a ovocie, ktoré by sme mali jesť častejšie 1. časť
Niektoré potraviny by sme mali jesť častejšie ako ostatné. Vybrali sme pre vás 15 druhov ovocia a zeleniny, ktoré keď zaradíte častejšie do vášho jedálnička, urobíte malú zmenu v stravovaní, ktorá však bude mať veľký vplyv na vaše zdravie. Čučoriedky sú farebným kopancom pre imunitu, ktoré dokážu naštartovať obranyschopnosť nášho tela ako nič iné. Brokolica zas nadopuje telo vitamínom C. Výbornou potravinou je aj karfiol, ktorý má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie. Chráni napríklad naše srdce a okrem toho je aj účinným antioxidantom. Liekom a zeleninou zároveň je aj kapusta. Pre vegetariánov odporúčame konzumovať tekvicové plody, ktoré sú hodnotným zdrojom betakaroténu, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A, ktorého nedostatkom vegetariáni často trpia.
Svetový deň hypertenzie
Svetový deň hypertenzie si pripomíname 17. mája. Vznikol, aby upozornil verejnosť na zvýšené riziko infarktu a mozgovej porážky i iných chorôb, ktoré sú spojené s vysokým krvným tlakom. Ten sa navonok takmer nijak neprejavuje, preto ho aj nazývame tichým zabijakom. Nanešťastie, vysoký krvný tlak trápi už aj našu najmladšiu generáciu. Percento detí trpiacich na vysoký krvný tlak nie je síce vysoké, no deti by takéto problémy vôbec nemali trápiť. Príčinou hypertenzie u detí môže byť dedičnosť. No tento typ je v detskom veku veľmi vzácny a častejšie ide o následok nejakého iného ochorenia, no existujú aj rôzne iné rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť výskyt tohto ochorenia. K nezdravému zvýšeniu krvného tlaku prispieva napríklad aj nesprávna strava.
Ako "donútiť" deti k pohybu?
V prvom rade, prestaňte dieťa do čohokoľvek nútiť. To je prvé pravidlo. Ale samozrejme, nie je to také jednoduché. Mnohí rodičia sú priam zúfalí, ako dieťa doviesť k nejakému športu, alebo ho aspoň priviesť k tomu, aby vstalo od počítača a viac sa hýbalo. Ako teda dieťa vyhnať von na čerstvý vzduch, keď deti sú čím ďalej tým lenivejšie? Ako ich presvedčiť, aby sa hýbali, keď je pre nich väčšia zábava nová počítačová hra? Čítajte ďalej.