Novinky
Svetový deň cestovín
Dnes je rozhodnuté, čo budete mať na obed alebo večeru. Špagety, široké rezance, penne, vrtuľky, farfalle, tortellini, tagliatele, rezance, motýliky, makaróny, lasagne či niťovky. Najlepší spôsob ako osláviť dnešný Svetový deň cestovín.
Ako pripraviť cesto
Povedali sme si už niečo o tom, aké suroviny vybrať na cesto a ako si vybrať v obchode, v ktorom je tak široká ponuka, že sa sami nevieme rozhodnúť, akú múku či tuk kúpiť. Základom každého cesta sú teda kvalitné ingrediencie, ale dôležité je aj to, čo s nimi budeme robiť ďalej. Pri výrobe ciest môžeme používať rôzne technologické postupy, podľa toho o aké cesto ide a načo je určené. Vždy berieme do úvahy, ako máme v pláne cesto upiecť, ozdobiť a nakrájať.
Z čoho vyrobiť cesto na múčniky
Prísady do cesta majú dvojaký význam. Prvou skupinou sú prísady, ktoré ovplyvňujú štruktúru cesta. Druhou skupinou sú prísady, ktoré ovplyvňujú jeho objem. Štruktúru cesta ovplyvňuje múka a vajcia. K tvorbe objemu pomáhajú vyšľahané bielka. Najdôležitejšia v ceste je však múka. Nesmieme však zabudnúť ani na tuk. Len vďaka tuku sú múčniky krehké a chrumkavé zároveň. Tuk môžeme takisto šľahať s cukrom a dodávame tak cestu vláčnosť. Hovorí sa, že cesto kypríme. Cukor ochucuje výrobok. Chuťové vlastnosti zvýrazňujú vajcia. Do cesta používame aj kvapalné zložky, najčastejšie vodu a mlieko, rozpúšťajú bielkoviny, cukor a rozpustné soli. Keďže s týmito surovinami prichádzate dennodenne do styku, určite viete, aký zmysel má ich pridanie do cesta. V prípade, že nie, prečítajte si nasledujúce riadky.
Ako vznikli pečené buchty
Kto by z nás nepoznal úžasné pečené buchty, ktoré nám ešte v detstve robila stará mama, potom sme ich s chuťou jedli v školskej jedálni a teraz sa sami pokúšame upiecť ich svojim deťom. Každá z nás ich robí s nejakou inou náplňou. Najčastejšie ich plníme tvarohom, makom, slivkovým lekvárom či ovocnou marmeládou. Každému chutí niečo iné a v tom je ich jedinečnosť. Pretože každý si ich môže urobiť tak, ako ich má rád. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako tento zázrak z kysnutého cesta vznikol?
Jedlé vianočné ozdoby
Čo všetci milujeme na Vianociach? Sladké dobroty a vianočný stromček. Čo tak to tento rok spojiť do jedného a urobiť si stromček s jedlými ozdobami? Navyše, robenie si vlastných ozdôb sa môže stať peknou vianočnou tradíciou, pretože aj deti ju budú milovať. Prinášame vám pár jednoduchých i trošku náročnejších tipov, ako si jedlé vianočné ozdoby vyrobiť v pohodlí domova.
Jednohubky nielen pre škôlkarov
Pri príležitosti rôznych besiedok v škôlke alebo počas detských osláv, pri dňoch otvorených dverí a pri rôznych iných slávnostných príležitostiach určite budete chcieť naservírovať niečo chutné aj deťom. Niečo, čo si dajú naraz do pusy, aby veľmi nenatrúsili, ale zároveň niečo, čo bude chutiť aj dospelákom. Nasledovné jednohubky sú vhodné aj na to, aby vám pri nich pomohli samotné deti. Určite to spolu zvládnete.
Domáca výroba cestovín
V jednom z minulých článkov sme vám sľúbili, že vám poradíme, ako si doma urobiť tie najchutnejšie cestoviny. Vieme, že v školskej jedálni pre výrobu vlastných cestovín nie je priestor a ani možnosť, no možno uvažujete nad tým, ako svojím stravníkom pri príležitosti dňa otvorených dverí alebo oslavy založenia školy, ukázať ako sa cestoviny robia. Keď budete najbližšie prezentovať prácu svojej školskej jedálne počas nejakého programu, ktorý bude organizovať vaša škola, môžete v priamom prenose vyrobiť chutné domáce rezance, prípadne tento recept vyskúšať doma a pri slávnostnej recepcii alebo oslave podávať vývar s domácimi rezancami. Vaši hostia takúto snahu určite ocenia.
Tipy a triky pri varení cestovín
Cestovín je nespočetné množstvo. Majú rôzny tvar i veľkosť. Každá cestovina sa hodí na niečo iné, čomu sa tiež budeme v jednom z nasledujúcich článkov venovať, no pred tým, ako vás oboznámime s cestovinami od výmyslu sveta, predstavíme vám pár rád, tipov a trikov, ako túto božskú surovinu pripraviť čo najlepšie. Kráľovstvom cestovín je určite Taliansko. Niet azda žiadny tvar, ktorý by Taliani nezvečnili v podobe cestoviny. A keďže sú na cestoviny takí odborníci, pozrime sa, aké rady by nám pri príprave cestovín dal rodený Talian ako ich milovník.
Tajomstvá cestovín
Cestoviny sú súčasťou našich jedálnych lístkov aj vďaka tomu, že ich je obrovské množstvo. Samozrejme, v ďalších článkoch sa budeme podrobne venovať jednotlivým tvarom cestovín a poradíme vám, ako ich najlepšie pripraviť a čo sa k jednotlivým druhom najlepšie hodí. Dnes vám však priblížime cestoviny z trochu širšieho hľadiska. Pozrieme sa na ich históriu a samozrejme aj na to, ako sa vyrábajú dnes. A neobídeme ani pozitíva a negatíva tejto potraviny, pretože o cestovinách sa v súčasnosti veľmi veľa hovorí, ale na druhej strane sa o nich veľmi málo vie.