Novinky
Prečo treba oceniť prácu vedúcich školských jedální
Práca vedúcich ŠJ je naozaj rôznorodá. Od papierovania a administratívnych úkonov cez objednávanie a uskladňovanie konkrétnych potravín a varenie až po tvorbu jedálneho lístka a evidenciu stravníkov. V každom prípade, ide predovšetkým o tvrdú prácu, a to predovšetkým v jej začiatkoch. V prvých mesiacoch vo funkcii môžu pomôcť akékoľvek skúsenosti, napríklad zo závodného stravovania alebo z prevádzky reštaurácie.
O potrebe vzdelávania vedúcich školských jedální
O zmenách, ktoré od septembra čakajú vedúce školských jedální a kuchárky, sme už písali v predchádzajúcom článku. Súčasťou zmien, ktoré ministerstvo školstva pripravuje, sú aj školenia pre vedúcich zamestnancov školských jedální. Rezort školstva a Slovenský zväz kuchárov a cukrárov pripravuje odborné školenia pre zamestnancov školstva. Na tomto školení by sa malo preberať ako tvoriť jedálny lístok, aby vyhovoval všetkým normám a bola tak pre deti zabezpečená vyvážená a zdravá strava. Nie je totiž jednoduché správne do lístku vložiť čerstvé potraviny. Niekedy je to ozajstná veda, preto pre vedúce pripravujeme recepty, ktoré sú obmenou tradičných školských jedál.
September v znamení tofu
September nebude plný zmien len pre prváčikov alebo pre žiakov, ktorí prvý raz prejdú cez brány stredných škôl. Zmeny čakajú aj na vedúce školských jedální a na kuchárky, pretože ministerstvo školstva plánuje presadiť zdravšie a pestrejšie stravovanie a preto pripravilo 68 nových receptov, čím rozšíri súčasné normy školských jedální. V školských jedálňach sa v súčasnosti stravuje približne 66 % žiakov materských, základných i stredných škôl. Pri stredoškolákoch je toto percento oveľa nižšie, preto je dôležité upriamiť pozornosť na týchto stravníkoch a znova ich prilákať k školským obedom.
Trendy v školskom stravovaní
Negatívnym trendom v školskom stravovaní je v súčasnosti privysoký obsah soli v strave. V prípade detí vo veku od 4 do 6 rokov sa zistilo, že deti prijímajú trikrát viac soli ako je odporúčaná výživová dávka. U starších detí je situácia ešte horšia. Našťastie, nie všetky trendy v školskom stravovaní sú takto negatívne. Pozitívom je napríklad zvýšenie konzumácie celozrnných výrobkov a raňajkových cereálií. Deti jedia síce veľa pečiva, často aj dvakrát denne, ale u polovici detí sa aspoň strieda konzumácia bieleho a celozrnného chleba. Vhodné by však bolo niektoré jedlá nahradiť napríklad ovsenou kašou s ovocím alebo do jedálneho lístka zaradiť rôzne druhy vločiek, ktoré môžeme ochutiť medom, pretože na desiatu aj na olovrant podávať chlieb s nátierkou, a to každý deň, je nevhodné a podporuje to zlé návyky v stravovaní. Sacharidy sa však nenachádzajú len v cukríkoch a sladkostiach, to je mylná domnienka. Sú významnou zložkou ryže, zemiakov či cestovín. Hoci sú sacharidy, ktoré získavame napríklad aj z pečiva, veľmi dôležité a pre vývoj detského organizmu nenahraditeľné, vo veľkom množstve sú aj zdraviu škodlivé.
Dieťa a diéta
Vedúce školských jedální nás často kontaktujú v prípade, že si nevedia dať rady s diétnym stravovaním svojich žiakov. Preto v nasledujúcich riadkoch prinášame základné informácie o tom, ako pripraviť školskú jedáleň na podávanie diétnych obedov. Samozrejme, nie je tu priestor na všetky podrobnosti, avšak akékoľvek dotazy radi zodpovedajú naše obchodné zástupkyne. Od roku 2009 je možné poskytovať v zariadeniach školského stravovania diétne stravovanie s podporou Ministerstva školstva. Vo všeobecnosti hovoríme o troch druhoch diét, ktorých sa to týka. Je to diéta šetriaca, bezlepková a diabetická. Takýto krok bol naozaj nevyhnutný. Dôvodom sú potravinové alergie, ktoré postihujú asi 1,5 % detí. Alergénov poznáme dokonca až 170 druhov, pričom prejavy potravinovej alergie sú rôznorodé a viac či menej závažné. Realita je taká, že detí, ale i dospelých, ktorí potrebujú nejakú špeciálnu stravu, stále pribúda, preto je potrebné diétnemu stravovaniu venovať takú veľkú pozornosť.
Ako správne rozšíriť jedálny lístok
Jednou z najčastejších chýb odhalených v školských jedálňach je aj nesprávne ponúkanie obedov v dvoch alebo viacerých alternatívach. Táto služba má samozrejme aj svoje výhody, avšak treba si dať pozor na správny výber jedál.
Potraviny, ktoré majú byť v školských jedálňach tabu
Existujú potraviny, ktoré by v jedálnom lístku školských jedální nemali chýbať. Zaraďujeme ich dokonca aj niekoľkokrát do týždňa. Dôležitou zložkou jedálneho lístka by tak mali byť strukoviny, zemiaky, zelenina, obilniny, ryby a čerstvé mäso. Sú však potraviny, ktoré v jedálnom lístku nemajú svoje miesto.
Pedagogicko-organizačné pokyny na školský rok 2015 / 2016
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo Pedagogicko-organizačné pokyny na školský rok 2015 / 2016. Pretože sa táto brožúra obvykle do školských jedální nedostane, pripravili sme pre Vás výber tých najdôležitejších informácií, ktoré by mohli byť pre Vás nielen zaujímavé, ale aj dôležité a prínosné.
Pripravujeme nové a vylepšené Gastro noviny
Už v minulosti obchodné zástupkyne medzi našich klientov distribuovali Gastro noviny, do ktorých sme pre vedúce školských jedální pravidelne vyberali zaujímavé produkty, novinky v našich zásobách alebo výhodné veľké balenia, ktoré sa cenovo lepšie oplatili. Gastro noviny mali predovšetkým informačnú hodnotu a slúžili v školských jedálňach ako pomôcka pri vytváraní zoznamu potravín, ktoré je potrebné objednať do zásoby, prípadne ako ponukový list. To je však minulosť. Na začiatok školského roka totiž pre našich zákazníkov pripravujeme úplne nové a vylepšené Gastro noviny.
Školenie na tému HACCP
Na začiatku letných prázdnin sme sa spolu s vedúcimi zamestnancami školských jedální zúčastnili školenia na tému Vzdelávanie odborných zamestnancov zariadení školského stravovania v Žiari nad Hronom a vo Veľkom Krtíši, pretože okrem dodávania potravín vypracúvame aj dokumentáciu správnej výrobnej praxe a pomáhame svojim klientom s aplikovaním systému HACCP do praxe.