Novinky

Jedálny lístok v materskej škole
13
04/16

Jedálny lístok v materskej škole

Predškolský vek je u dieťaťa azda najkrajším, ale aj veľmi komplikovaným obdobím. Dieťa prechádza mnohými zmenami. Prerezal sa mu trvalý chrup, zosilnela kostra i svalstvo. Detská motorika je stále dokonalejšia, reč dieťaťa je už na vyššej úrovni a stále sa vyvíja. Dôležitá je výchova dieťaťa, pretože sa formujú jeho kladné návyky, ale aj zlozvyky. Aj výživa sa postupne prispôsobuje strave dospelých, no má mnoho pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby výsledné jedlo bolo vhodné pre dieťa v predškolskom veku. Samozrejme, nemusíme s deťmi zaobchádzať ako s rukavičkami, no iný prístup ako k starším žiakom je samozrejme žiaduci.

Čítajte viac

Ako bojovať s jarnou únavou
11
04/16

Ako bojovať s jarnou únavou

Mohlo by sa zdať, že jarná únava je len záležitosťou dospelých ľudí, avšak dnešná uponáhľaná, príliš technická a málo neosobná doba nanešťastie spôsobuje, že jarnou únavou stále častejšie trpia aj deti. Keď pozorujeme, že dieťa má málo energie, je unavené a podráždené, prvou pomocou by nemali byť žiadne lieky a multivitamíny v tabletkách. Siahnime po osvedčených prírodných zdrojoch vitamínov ako sú ovocie a zelenina, ktoré by sa mali stať neoddeliteľnou súčasťou pestrej a vyváženej stravy. Jarná únava však veľmi rýchlo môže dostihnúť aj vás, vedúce školských jedální a kuchárky, ale aj vychovávateľky v škôlkach a pedagógov v školách. Keďže každý občas s takýmito pocitmi bojuje, rozhodli sme sa vám pomôcť zvládnuť túto situáciu čo najrýchlejšie. Po prečítaní týchto riadkov razom zatočíte s jarnou únavou.

Čítajte viac

Ako prebieha projekt Receptúry očami detí
11
04/16

Ako prebieha projekt Receptúry očami detí

Silvia Tokárová z rezortu školstva sa rozhodla svojim kolegyniam pracujúcim v zariadeniach školského stravovania prostredníctvom neformálneho diskusného príspevku aspoň čiastočne odpovedať na ich časté otázky ohľadom zbierania receptov do projektu Receptúry očami detí, ktorý sa uskutočnil na prelome februára a marca tohto roku. Cieľom tohto projektu bolo okrem zozbierania domácich receptov, ktoré majú deti najradšej, aj podporiť školské stravovanie s cieľom, aby bola najmladšia generácia čo najzdravšia.

Čítajte viac

Zázračne fazule rôznych druhov
11
04/16

Zázračne fazule rôznych druhov

Fazuľu pestujeme pre jej struky, ktoré sa konzumujú ešte nedozreté alebo pre semená, ktoré sa po dozretí vylupujú zo strukov. Fazuľa je síce najznámejšou strukovinou, avšak existuje také nespočetné množstvo druhov, že niekedy je len veľmi ťažké sa v nej vyznať. Okrem klasickej fazule sú v ponuke aj exotickejšie druhy. Niečo o rôznych odrodách fazúľ sa dočítate v nasledujúcich riadkoch, ale spomeňme najprv obyčajnú fazuľu ako najznámejšieho zástupcu.

Čítajte viac

Antioxidanty vo vašej školskej jedálni 2.časť
11
04/16

Antioxidanty vo vašej školskej jedálni 2.časť

Citrusové plody sú nielen veľmi chutné, ale aj plné výživných látok. Konzumácia citrusových plodov poskytuje ochranu pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení, vysokým krvným tlakom, rakovinou či anémiou. Obsahujú totiž látky, ktoré zabraňujú rastu nádorových buniek. Sú teda považované za účinnú prevenciu rakovinových ochorení a chronických chorôb. Obsahujú veľa vitamínu C. Ten ako najsilnejší antioxidant eliminuje škodlivý vplyv voľných radikálov.

Čítajte viac

Fazuľa ako účinný antioxidant
11
04/16

Fazuľa ako účinný antioxidant

Fazuľa pochádza z Južnej Ameriky, kde sa pestuje už viac ako 5000 rokov. Už starovekí obyvatelia dnešného Peru poznali jej blahodarné účinky. Bola dôležitým zdrojom obživy a zároveň pomáhala aj pri prevencii rôznych ochorení, z ktorých niektoré sú nanešťastie bežné aj dnes, ako napríklad obličkové kamene, kardiovaskulárne ochorenia a zápaly vylučovacieho systému. Okrem toho je to strukovina, ktorá pomáha zlepšovať náladu a tiež odstraňuje pocit únavy. Látky, ktoré fazuľa obsahuje, pričom nebudeme zachádzať do detailov a do odborných názvov, podporujú tvorbu melatonínu a serotonínu a tým podporujú aj zdravý spánok. Mangán, ktorý obsahuje pozitívne pôsobí na únavu organizmu. Obsahuje aj aminokyselinu, ktorá pozitívne vplýva na cievy a umožňuje im relaxovať, pretože pomáha regulovať krvný tlak. Ďalšia neesenciálna aminokyselina vo fazuli zas pôsobí povzbudzujúco a podporuje dobrú náladu.

Čítajte viac

Antioxidanty vo vašej školskej jedálni 1.časť
11
04/16

Antioxidanty vo vašej školskej jedálni 1.časť

Antioxidanty sú látky, ktoré sú schopné v organizme kompenzovať škodlivé účinky prebiehajúcich oxidačných procesov. Hrajú kľúčovú úlohu pri prevencii vzniku niektorých chronických ochorení, ako sú napríklad rakovina, srdcové choroby, mŕtvica, Alzheimerova choroba alebo šedý zákal. Vyskytujú sa najčastejšie v ovocí a zelenine, ktoré má výrazné farby, no aj v iných potravinách, ktoré vám predstavíme. Všetko sú to potraviny, ktoré môžete zaradiť aj do vášho jedálneho lístka v školskej jedálni. Ponúkame vám pre inšpiráciu aj niekoľko receptov, z ktorých si určite niečo vyberiete.

Čítajte viac

Domáca výroba cestovín
08
04/16

Domáca výroba cestovín

V jednom z minulých článkov sme vám sľúbili, že vám poradíme, ako si doma urobiť tie najchutnejšie cestoviny. Vieme, že v školskej jedálni pre výrobu vlastných cestovín nie je priestor a ani možnosť, no možno uvažujete nad tým, ako svojím stravníkom pri príležitosti dňa otvorených dverí alebo oslavy založenia školy, ukázať ako sa cestoviny robia. Keď budete najbližšie prezentovať prácu svojej školskej jedálne počas nejakého programu, ktorý bude organizovať vaša škola, môžete v priamom prenose vyrobiť chutné domáce rezance, prípadne tento recept vyskúšať doma a pri slávnostnej recepcii alebo oslave podávať vývar s domácimi rezancami. Vaši hostia takúto snahu určite ocenia.

Čítajte viac

Tajomstvá sóje
08
04/16

Tajomstvá sóje

Už sme niekoľkokrát v našich článkoch spomenuli potravinu, ktorá patrí k tým, o ktorých sa najviac diskutuje. Predstavili sme vám sóju ako skvostnú strukovinu. Okrajovo sme načrtli jej kontroverznosť, pretože nie je sója ako sója a nie je sójový výrobok ako sójový výrobok. O sóji niektorí hovoria ako o malom zázraku. Veď prečo nie? Je to strukovina bohatá na bielkoviny a navyše dokáže aj rýchlo zahnať hlad. Ale naozaj prospieva aj nášmu zdraviu? Cieľom týchto riadkov nie je vyzdvihnúť alebo potopiť sóju, ale skôr vám chceme predostrieť všetky za a proti tejto potraviny, ktoré sme zozbierali z viacerých zdrojov, aby sa zachovala čo najväčšia nestrannosť a aby ste vedeli zvážiť, či je to strukovina naozaj vhodná pre váš jedálniček.

Čítajte viac

Kde sa deti stravujú zdravšie?
07
04/16

Kde sa deti stravujú zdravšie?

V článku o tom, ako deti prekračujú odporúčané množstvo soli a aké to môže mať následky na ich zdravie, sa objavila informácia, že deti predškolského veku žijúce na vidieku majú tendenciu viac dosáľať svoje jedlá ako deti žijúce v meste. To nás priviedlo k otázke, či sa deti v meste stravujú zdravšie ako na vidieku a či sú teda medzi týmito typmi stravovania nejaké štatisticky významné rozdiely. Medzi bývaním na dedine a v meste totiž už nie je taký rozdiel, ako kedysi. Stravovanie na vidieku sa tiež už nemusí tak razantne líšiť ako v minulosti, pretože v dnešnej dobe, ak niekto býva na dedine, ešte neznamená, že má doma obrovské role a statok. Každopádne, ak rodina pestuje vlastné ovocie a zeleninu, chová vlastné sliepky, prasiatko či králiky, stravovanie takejto rodiny je určite zdravšie v porovnaní s rodinou, ktorá si kupuje pesticídmi ošetrené ovocie a zeleninu a mäso z pochybných zdrojov.

Čítajte viac

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti