Ako bojovať s jarnou únavou

Pridané 11.4.2016 14:30:00

Mohlo by sa zdať, že jarná únava je len záležitosťou dospelých ľudí, avšak dnešná uponáhľaná, príliš technická a málo neosobná doba nanešťastie spôsobuje, že jarnou únavou stále častejšie trpia aj deti. Keď pozorujeme, že dieťa má málo energie, je unavené a podráždené, prvou pomocou by nemali byť žiadne lieky a multivitamíny v tabletkách. Siahnime po osvedčených prírodných zdrojoch vitamínov ako sú ovocie a zelenina, ktoré by sa mali stať neoddeliteľnou súčasťou pestrej a vyváženej stravy. Jarná únava však veľmi rýchlo môže dostihnúť aj vás, vedúce školských jedální a kuchárky, ale aj vychovávateľky v škôlkach a pedagógov v školách. Keďže každý občas s takýmito pocitmi bojuje, rozhodli sme sa vám pomôcť zvládnuť túto situáciu čo najrýchlejšie. Po prečítaní týchto riadkov razom zatočíte s jarnou únavou.

Ako bojovať s jarnou únavou

Jarná únava sa prejavuje úbytkom energie, nechuťou k práci, bolesťami hlavy, depresiami a zlou náladou. Často ju sprevádza znížená obranyschopnosť a môže sa tak zmeniť aj na vážnejšiu diagnózu. Jarná únava vzniká ako dôsledok nedostatku vitamínov a slnečných lúčov. Súvisí aj s náhlymi zmenami teplôt. Negatívne na nás vplýva aj jarné premenlivé počasie. Zmena počasia zaťažuje náš organizmus. Dlhodobý nedostatok energie okrem toho znižuje imunitu a sme tak náchylnejší k rôznym vírusovým ochoreniam. Jarná únava spôsobuje aj psychickú záťaž a prejavuje sa ospalosťou, malátnosťou a nesústredenosťou. Ohrozenejší sú tí, ktorí pracujú za počítačom, majú rýchle pracovné tempo, nedostatok spánku a minimum pohybu. Preto s prvými jarnými lúčmi musíme deti vyhnať od počítačov, aby sa išli hrať von, aby mali viac pohybu, boli na slniečku a získali tak novú energiu.

Deti vonku

Jarná únava je prirodzenou odpoveďou organizmu na nedostatok svetla, minimum slnka a na znížený prísun vitamínov počas zimného obdobia. Jarná únava, aj keď sa to tak môže zdať, nie je vôbec výmyslom dnešnej doby, aj keď jej spúšťačom býva vysedávanie pred počítačom, práca v tmavej kancelárii, nedostatok pohybu, pretože sa všade vozíme autom a naša pripútanosť k technike, ktorá nás odtrhla od prírody, jarnou únavou však trpeli aj naši predkovia. Ako prvú pomoc si varili čaj z listov mladej brezy a do svojho jedálnička zaraďovali jarné životabudiče ako žeruchu, pažítku či mladú púpavu. Dnes proti jarnej únave bojujeme zvýšeným prísunom vitamínov. Jeme striedmo, doobeda konzumujeme ovocie, poobede zeleninu. Vyberáme si ľahké jedlá a zeleninové šaláty. Pijeme veľa tekutín a doprajeme si aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Chrúmeme vitamíny a denne skonzumuje aspoň pol kila ovocia a zeleniny.

Čerstvé šťavy

Z tmavej kancelárie vyjdeme aspoň na chvíľu na slniečko, vytiahneme bicykel alebo bežecké tenisky. Snažíme sa viac hýbať a tráviť čas na čerstvom vzduchu. Doprajeme si čas pre seba, zameriavame sa na svoju duševnú pohodu, pretože tak zvládneme ťažkosti spojené s jarnou únavou ľahšie a rýchlejšie. Zahnať jarnú únavu teda nie je žiadna veda.

Jarná únava

Ako sa teda vyhnúť jarnej únave? Ako telo vzpružiť a rýchlo sa spamätať, ak na nás ide takáto malátnosť? V prvom rade sú dôležité vitamíny skupiny B, mangán, fosfor, horčík a jód. Stravu treba čo najviac obohatiť o vitamín C, ktorý nájdeme napríklad v paprike, kapuste a v hlávkovom šaláte. Denne jedzme ovocie a zeleninu. Zamerajme sa aj na konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré sú bohatým zdrojom vápnika, fosforu, horčíka, draslíka, sodíka, železa, zinku a medi. Proti zlej nálade bojujeme aj pohybom. Treba ísť denne aspoň na krátku prechádzku do prírody, alebo sa len tak nadýchať čerstvého vzduchu cestou z práce.

Počas jarných mesiacov teda naozaj môže prísť jarná únava, ale nie je to žiadna tragédia alebo nevyliečiteľná choroba. Prvým krokom ako sa zbaviť jarnej únavy je začať konzumovať viac zeleniny a ovocia. S veľkou pravdepodobnosťou nám totiž po zime chýbajú nejaké tie vitamíny. Našťastie jar je plná vitamínových bômb a písali sme o nich aj na našej stránke. Vyhľadajte si, čo vás zaujíma.

Vyhľadávač

Dôležitý je aj správny pitný režim. Voda, čaje, riedené zeleninové a ovocné šťavy či džúsy by mali byť na dennom poriadku. Odporúčame konzumovať ľahšie potraviny, siahnuť po tých, ktoré nám na jar ponúka samotná príroda. Vyvarujme sa vyprážaným, mastným a na trávenie ťažkým jedlám. Nezanedbávajme ani spánok, otužujme sa a zaraďme si do svojho denného rozvrhu pohyb na čerstvom vzduchu. Svoje telo vystavujme slnečným lúčom ako je to najviac možné, aby sme si tak zabezpečili dostatočný prísun vitamínu D. Pre psychickú pohodu je zas dôležité nájsť si denne aspoň pár minút pre seba a relaxovať. Za veľkú časť nášho zdravotného stavu totiž býva vo veľkej miere zodpovedná naša psychická rovnováha. 

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti