Ako prebieha projekt Receptúry očami detí
Pridané 11.4.2016 14:00:00
Silvia Tokárová z rezortu školstva sa rozhodla svojim kolegyniam pracujúcim v zariadeniach školského stravovania prostredníctvom neformálneho diskusného príspevku aspoň čiastočne odpovedať na ich časté otázky ohľadom zbierania receptov do projektu Receptúry očami detí, ktorý sa uskutočnil na prelome februára a marca tohto roku. Cieľom tohto projektu bolo okrem zozbierania domácich receptov, ktoré majú deti najradšej, aj podporiť školské stravovanie s cieľom, aby bola najmladšia generácia čo najzdravšia.
Silvia Tokárova v diskusnom príspevku ubezpečila svoje kolegyne, že ich snaha zapojiť sa do tohto projektu, určite nevyjde nazmar. Doteraz prebrala pani Tokárová so svojou kolegyňou Martou Hlavatou asi 150 receptov. Ešte bude zasadať celoslovenská sekcia a tak pribudnú mnohé ďalšie recepty. Cieľom projektu bolo zozbierať čo najviac receptov, aby boli zastúpené názory všetkých vekových skupín a na nikoho sa nezabudlo. Zo všetkých receptov sa vyberú také tradičné rodinné receptúry, ktoré deti vo veľkej miere obľubujú, ale zároveň daný recept aj rešpektuje špecifiká hromadného stravovania. Laicky povedané, recept musí byť vhodný na to, aby sa mohol pripravovať vo veľkom.
Prostredníctvom tohto projektu sa demonštruje snaha neustále zlepšovať školské stravovanie. Dá sa to však len spoluprácou odborníkov, vedúcich zariadení školského stravovania, kuchárok, rodičov, detí a všetkých ostatných zainteresovaných osôb. Ak bude každému z nich záležať na zdraví detí, školské stravovanie bude naďalej prosperovať a stane sa vzorom aj pre oveľa ekonomicky vyspelejšie krajiny. Silvia Tokárova z rezortu školstva totiž pripomína, že náš systém je vzorom pre celú Európsku úniu. A práve preto je potrebné využiť každú príležitosť na jeho zlepšenie, či už sú to rôzne vzdelávacie projekty alebo projekty, ktoré majú pomôcť pochopiť deťom a mladým ľuďom dôležitosť zdravého životného štýlu.
Školské jedálne na Slovensku majú vysoký počet stravníkov, hoci samozrejme v školských jedálňach by sa mohlo stravovať aj väčšie percento žiakov. Naše jedálne fungujú už dlhé roky ako hodinky. Sú naozaj efektívne riadené a formujú zdravé stravovacie návyky u detí a vedú ich k zásadám zdravšej výživy. Na vysokej úrovni je aj systém HACCP a veľký dôraz sa kladie na hygienu a na správne technologické postupy pri príprave jedál. Slovenský systém stravovania môže byť príkladom aj pre ďalšie krajiny v tejto oblasti.
Nový komentár