Kde sa deti stravujú zdravšie?
Pridané 7.4.2016 15:15:00
V článku o tom, ako deti prekračujú odporúčané množstvo soli a aké to môže mať následky na ich zdravie, sa objavila informácia, že deti predškolského veku žijúce na vidieku majú tendenciu viac dosáľať svoje jedlá ako deti žijúce v meste. To nás priviedlo k otázke, či sa deti v meste stravujú zdravšie ako na vidieku a či sú teda medzi týmito typmi stravovania nejaké štatisticky významné rozdiely. Medzi bývaním na dedine a v meste totiž už nie je taký rozdiel, ako kedysi. Stravovanie na vidieku sa tiež už nemusí tak razantne líšiť ako v minulosti, pretože v dnešnej dobe, ak niekto býva na dedine, ešte neznamená, že má doma obrovské role a statok. Každopádne, ak rodina pestuje vlastné ovocie a zeleninu, chová vlastné sliepky, prasiatko či králiky, stravovanie takejto rodiny je určite zdravšie v porovnaní s rodinou, ktorá si kupuje pesticídmi ošetrené ovocie a zeleninu a mäso z pochybných zdrojov.
Dôležitým faktom pri stravovacom režime školákov na Slovensku je pravidelnosť ich stravovania. Nepravidelný stravovací režim totiž zvyšuje riziko obezity a negatívne vplýva aj na duševné funkcie a na pozornosť žiakov. Výskumy ukazujú, že deti z vidieckych oblastí majú väčšie nedostatky v stravovaní ako deti z mestských častí.
Najdôležitejším jedlom dňa sú raňajky. Ak porovnáme deti na vidieku s deťmi v meste, vidiecke deti raňajkujú nepravidelnejšie ako mestské deti. Vekom narastá počet detí, ktoré raňajky vynechávajú. Môžeme predpokladať, že deti na vidieku častejšie dochádzajú do školy a vekom tento trend stúpa, pretože na vidieku a v obciach väčšinou nie je možnosť študovať strednú školu. To korešponduje s tým, že u starších stravníkov, teda u mládeže, stúpa vynechávanie raňajok.
Nepravidelný príjem raňajok patrí medzi najčastejšie nedostatky v stravovacom režime detí. Avšak, u detí, ktoré neraňajkujú, sa pozorovalo celkovo lepšie nutričné zloženie stravy a vyváženejší príjem živín s deťmi, ktoré raňajky vynechávajú. Vynechávanie raňajok súvisí aj s detskou obezitou. Ak deti neraňajkujú pravidelne, vplýva to aj na posledné jedlo dňa, ktoré sa presúva do neskorších večerných hodín a pravdepodobnosť vzniku obezity je vyššia. Okrem toho, deti, ktoré raňajky konzumujú, sa dokážu v škole lepšie sústrediť, majú vyššiu pozornosť a dokážu si aj viac zapamätať.
Keď deti neraňajkujú, doháňajú nedostatok stravy potom počas desiaty. Najvhodnejšie je samozrejme na desiatu konzumovať ovocie, zeleninu a mliečne výrobky. V meste sa deti takto stravujú častejšie ako na vidieku. Z nášho pohľadu by to mohlo súvisieť aj s tým, že školy v mestách sú väčšie, ponúkajú komplexnejšie stravovacie služby, prevádzkujú napríklad bufety a ponúkajú mliečne desiaty. Deti na vidieku si skôr nosia desiaty z domu. Najčastejšie nejaký chlebík so šunkou alebo nejakú sladkosť. Samozrejme, nie je to pravidlo a nemôžeme výsledky zovšeobecňovať. Odlišnosti sa nachádzajú i medzi vekovými kategóriami a tiež medzi jednotlivými regiónmi.
Čo sa týka obedov, v porovnaní s vidieckymi oblasťami mestské deti obedujú v školskej jedálni častejšie ako vidiecke deti. Veľkým problémom je však vynechávanie polievok. Mnohé deti polievky nekonzumujú, tým sa však oberajú o živiny.
Keď sa deti nestravujú v školskej jedálni, väčšinou konzumujú nejaké sladkosti, balené pečivo alebo jedlá rýchleho občerstvenia, ktoré nie sú práve najvhodnejšou formou stravovania, pretože sú energeticky veľmi bohaté, ale výživovo menej hodnotné.
Nepravidelné stravovanie má za následok rozvoj takých chorôb ako kardiovaskulárne a nádorové choroby, obezita, cukrovka či osteoporóza. Ide o ochorenia, ktoré sa zväčša prejavia až v dospelom veku, avšak vyvíjať sa môžu pomaly a pozvoľne a ich následkom môže byť aj nesprávna výživa v detstve. Najčastejšie sa však nepravidelná strava spája s obezitou, ktorá je v súčasnosti stále častejšia aj u detí.
Nový komentár