Novinky
Citronáda a limonády nielen pre deti
Citronáda je osviežujúci nápoj a v Spojených štátoch amerických deti na predmestí tradične predávajú doma robenú limonádu susedom, aby si tak zarobili nejaké drobné. Táto scéna sa už objavila v takmer každom seriáli či filme. V skutočnosti má citronáda toľko obdivovateľov hlavne preto, že je jej príprava veľmi jednoduchá a počas letných dní tento nápoj náramne osvieži. Výborne sa hodí aj ako doplnok k obedu či večeri. Jej kyslastá chuť je pre chuťové poháriky naozajstným sviatkom. Citronáda je bohatá na vitamín C. Ten je dôležitý predovšetkým pre posilnenie obranyschopnosti nášho tela. Chráni nás pred chrípkou i nachladnutím. V horúcich letných dňoch si do pohára s citronádou pridávame aj ľad, pozor však na bolesť hrdla, ktorá sa môže dostaviť po vypití príliš studeného nápoja.
Jedlé vianočné ozdoby
Čo všetci milujeme na Vianociach? Sladké dobroty a vianočný stromček. Čo tak to tento rok spojiť do jedného a urobiť si stromček s jedlými ozdobami? Navyše, robenie si vlastných ozdôb sa môže stať peknou vianočnou tradíciou, pretože aj deti ju budú milovať. Prinášame vám pár jednoduchých i trošku náročnejších tipov, ako si jedlé vianočné ozdoby vyrobiť v pohodlí domova.
Medzinárodná konferencia o školskom stravovaní
Ešte v októbri sa v Brne konala Medzinárodná konferencia o školskom stravovaní. Predstavili sa tu odborníci z Nemecka, Švédska, Slovinska, Dánska, Talianska, Francúzska i Ukrajiny. Hovorili tu o svojich skúsenostiach a zvyklostiach. Pri mnohých zahraničných skúsenostiach si môžeme povedať, že systém školského stravovania u nás je na veľmi vysokej úrovni a detailne prepracovaný. Od iných sa zas môžeme inšpirovať a niečo vylepšiť aj vo svojej jedálni.
Medzinárodný rok strukovín
Rok 2016 je vyhlásený za Medzinárodný rok strukovín. Vedeli ste o tom? Propagovali ste nejako viac strukoviny vo vašej školskej jedálni? Ak nie, nevadí, nič nie je stratené. Začal nový školský rok a prečo ho teda nevenovať tejto potravine? Ak sa nám spoločne podarí spropagovať strukoviny a prídeme na to, v akej forme deťom najviac chutia, ak sa s nami podelíte o svoje postrehy a skúsenosti, tak sa nám určite podarí deti presvedčiť, že strukovinové jedlá nie sú len rozmarom kuchárok, ale že sú naozaj pre ich zdravie dôležité. A možno si potom zoberú príklad od svojich detí aj samotní rodičia, pretože strukoviny majú v pestrom jedálnom lístku naozaj opodstatnené miesto. A práve preto, že v školských jedálňach chceme deti viesť k zdravým stravovacím návykom, budeme venovať strukovinám viac pozornosti a pokúsime sa vám pripraviť materiály a články, ktoré môžete využiť aj na ich propagáciu.
Potraviny, ktoré nás naštartujú, aj keď je Deň leňošenia
Deň leňošenia, teda Záhaľčivý deň, môžeme osláviť 10. augusta. V tento deň môžeme oficiálne dlhšie ostať v posteli a celý deň polihovať a oddychovať, samozrejme, ak to máme dohodnuté so svojim nadriadeným. Ak teda chceme aspoň jeden deň, hoci len poobede po práci leňošiť, práve v tento deň na to máme celkom dobrú výhovorku. No ak si myslíme, že náš mozog dokáže úplne nemyslieť a že vydržíme celý deň nič nerobiť, sme trošku na omyle, pretože mozog sa nedokáže dlho flákať. Poznáme to po dvojtýždňovej dovolenke, ktorú sme strávili na chalupe. Dali sme si záväzok, že nebudeme aspoň pár dní nič robiť, že budeme len oddychovať, žiadna práca v záhradke, žiadne kosenie. Chvíľu sme si to možno aj užívali, ale potom prišla nervozita, nuda a otrávenosť. Náš mozog sa už jednoducho nudil. Po tak dlhej dobe zasa začať normálne fungovať však nemusí byť ľahké. Rovnako ťažké to majú aj deti po letných prázdninách. Ťažko sa im nabieha na režim učenia, nevedia sa sústrediť a sú ešte ako keby spomalené. No vedeli ste, že aj vy v školskej jedálni im môžete pomôcť? Skúste v prvé dni školského vyučovania zaradiť recepty, v ktorých sa budú nachádzať nasledovné potraviny.
Dozrievajú aj sladké dary prírody všetkých farieb
Ak sa rozhodneme urobiť si ovocný šalát z toho, čo práve dozrieva, bude naozaj farebný. Začnime niečím naozaj výnimočným, chuťou i farbou. Sú to černice a slivky. Potom by sa hodilo niečo jasnejšie, ako kontrast k tejto tmavej farbe. Vyskúšať môžeme žlté banány, ananás, citrón, hrušky, jablká. Primiešať môžeme aj niečo tmavšie, ale ešte stále nie červené. Priam sa nám núkajú broskyne, marhule a nektarínky. No zabudnúť by sme určite nemali ani na brusnice, čerešne, maliny, ríbezle, višne a vodný melón. Vykúzlime tak určite chutný šalát a okrem toho urobíme veľa pre svoje zdravie. No využiť môžeme aj iné dary prírody.
Skúsenosti s novými receptúrami
Prišiel ten čas, aby sme sa znovu zamysleli nad novými normami, ktoré priniesli so sebou množstvo nových receptov. Tieto nové recepty stavili na tofu, bulgur a králičie mäso. Okrem nových surovín, ktoré sa dovtedy v školskej jedálni až tak neobjavovali, upravili sa aj spôsoby prípravy jedál. Viac sa pečie, menej sa frituje. Používajú sa bylinky, obmedzuje sa soľ. Mnohé vedúce však čelia otázke, či sa majú tieto nové receptúry variť aj v tom prípade, že deťom nechutia a vyhadzujú sa viac ako ostatné. Iné vedúce však apelujú, že stravníci si musia na nové suroviny aj zvyknúť a preto treba byť trpezliví. Predsa len, z domu sú deti zvyknuté na úplne iné potraviny.
Medzinárodný deň žien
Deň 8. marec je všetkým známy ako Medzinárodný deň žien. Na úvod si povieme niečo o historickom pozadí tohto sviatku. Potom Vám prezradíme, ako je možné ženy obdarovať jedlom, pritom nepodporiť ich večerné prejedanie sladkosťami a v prvom rade im originálnosťou vyčariť úsmev na tvári. Pre vedúce školských jedální a kuchárky zas môže byť tento článok inšpiráciou čím obdarovať žiačky, aby sa na chvíľu cítili ako ženy a zároveň aby, do seba dostali pár vitamínov naviac. Neviete, aký darček máme na mysli? To sa dozviete v našom článku.