Potraviny, ktoré nás naštartujú, aj keď je Deň leňošenia
Pridané 9.8.2016 15:15:00
Deň leňošenia, teda Záhaľčivý deň, môžeme osláviť 10. augusta. V tento deň môžeme oficiálne dlhšie ostať v posteli a celý deň polihovať a oddychovať, samozrejme, ak to máme dohodnuté so svojim nadriadeným. Ak teda chceme aspoň jeden deň, hoci len poobede po práci leňošiť, práve v tento deň na to máme celkom dobrú výhovorku. No ak si myslíme, že náš mozog dokáže úplne nemyslieť a že vydržíme celý deň nič nerobiť, sme trošku na omyle, pretože mozog sa nedokáže dlho flákať. Poznáme to po dvojtýždňovej dovolenke, ktorú sme strávili na chalupe. Dali sme si záväzok, že nebudeme aspoň pár dní nič robiť, že budeme len oddychovať, žiadna práca v záhradke, žiadne kosenie. Chvíľu sme si to možno aj užívali, ale potom prišla nervozita, nuda a otrávenosť. Náš mozog sa už jednoducho nudil. Po tak dlhej dobe zasa začať normálne fungovať však nemusí byť ľahké. Rovnako ťažké to majú aj deti po letných prázdninách. Ťažko sa im nabieha na režim učenia, nevedia sa sústrediť a sú ešte ako keby spomalené. No vedeli ste, že aj vy v školskej jedálni im môžete pomôcť? Skúste v prvé dni školského vyučovania zaradiť recepty, v ktorých sa budú nachádzať nasledovné potraviny.
Špenát
Špenát deti až tak neobľubujú, ale určite sa nájde spôsob, ako im do jedálnička prepašovať aspoň pár špenátových listov. Keďže dlhodobá a častá únava býva spájaná aj s chudokrvnosťou, treba preventívne aspoň raz za čas vypiť čerstvú špenátovú šťavu alebo pridať pár listov špenátu do obľúbeného smoothie. Špenát síce neobsahuje žiadne rekordné množstvo železa, ale spolu s vitamínom C je ľahko využiteľné. Špenát ako zelenina je vhodná na to, aby ju pravidelne konzumovali ľudia venujúci sa ťažkej fyzickej práci, športovci a adolescenti, pretože má vysoký obsah vitamínov a minerálov. V školskej jedálni môžeme špenát naservírovať rôznymi spôsobmi, napríklad zapekaný so syrom, ako polievku s vajíčkom alebo prívarok so smotanou. Menšie deti sa dajú skôr nahovoriť na špenátovú nátierku so syrom.
Med
Med ako tekuté zlato alebo elixír života bol kedysi uctievaný ako pokrm bohov a už celé tisícročia sú známe jeho liečivé účinky. Med sme už na našej stránke niekoľkokrát spomenuli. Je to predovšetkým superpotravina, za čo vďačí svojmu unikátnemu zloženiu. Posilňuje imunitný systém, čo je veľmi dôležité, lebo v zdravom tele zdravý duch. Keďže je plný antioxidantov, pôsobí aj preventívne proti rakovine, no má mnoho ďalších zaujímavých účinkov: podporuje trávenie, zbavuje telo škodlivín, upokojuje nervovú sústavu a zlepšuje kvalitu spánku. Kvalitný spánok, počas ktorého si oddýchne naše telo aj naša myseľ, je základom toho, aby sme boli cez deň plný energie. Ak deti v škole na začiatku školského roka chodia ako živé mŕtvoly a nevedia si zvyknúť na ranné stávanie, rodičia by im mali pred spaním dať lyžičku medu do mlieka alebo čaju, ktorá ich príjemne uspí a pri obede si zas môžu pochutnať na mrkvovom šaláte s medom a kukuricou alebo na tvarohovej nátierke s medom.
Losos
Hovorí sa, že aby duša nebolela, treba konzumovať lososa. Zlá nálada, únava, nespavosť, nedostatok energie. Samozrejme, toto všetko sú aj príznaky depresií, no v ľahších prípadoch nám vie veľmi pomôcť strava. Hlavne na začiatku školského roka, deti sú namosúrené, že musia ráno vstávať a celý deň unavené, rodičia zas majú o pár povinností viac ako v lete a to všetko môže spôsobiť, že sa cítime jednoducho skleslo. Je však veľa potravín, ktoré dokážu pozitívne ovplyvniť náladu. Vyskúšajte lososa. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú nesmierne dôležité pre správne fungovanie nervovej sústavy. Kto ich prijíma málo, priam si koleduje o depresiu a nanešťastie, táto diagnóza nie je úplne neznáma ani deťom. Ponúkame vám pár rád, ako pripraviť lososa v školskej jedálni. Najzdravšou verziou je lososový šalát, ale nezaostáva ani losos upravený na akýkoľvek iný spôsob, napríklad na cesnaku s pórom alebo na tatranský spôsob.
Vajcia
Ďalej treba do jedálneho lístka určite pridať aj vajíčka. Patria medzi najvýživnejšie potraviny a to práve preto, že sú prírodným produktom a prirodzeným zdrojom mnohých dôležitých a výživných látok. Obsahujú kvalitné bielkoviny, ale tak isto vitamíny a minerály. Okrem toho, žĺtok obsahuje dobrý tuk. Najčastejšie konzumujeme slepačie vajíčka a tie sú zdravšie, ako si vôbec myslíme. Konzumácia vajec je prospešná pre zdravie nášho mozgu. Sú cennou súčasťou zdravej a vyváženej stravy, práve pre výnimočnosť bielkovín, ktoré obsahujú. Určite by sme teda nemali pohrdnúť jedlami, v ktorých sa nachádza uvarené vajíčko. V školskej jedálni je klasikou rascová polievka s vajcom, doma nás zas na večeru zachráni rýchla príprava leča s vajcom. Chutné sú aj zapekané zemiaky so syrom a vajíčkom a na raňajky vyskúšajme napríklad tofu nátierku s vajíčkom a zeleninou.
Nový komentár