Novinky

Vegetariánstvo
29
09/17

Vegetariánstvo

Od roku 1978 si každý rok pripomíname Svetový deň vegetariánov. V tento deň by sme si mali od vegetariánov vziať niektoré zvyky za svoje. Vegetariáni prijímajú bezmäsitú stravu. Zo živočíšnych produktov konzumujú iba mlieko, syry, jogurty a vajcia. Dôležité však je, aby vegetariáni svoj jedálniček obohatili o špecifické zdroje vápnika, bielkovín, minerálov a stopových prvkov, ktoré by im pri nevyváženej vegetariánskej strave mohli chýbať. Aj vegetariánska strava však môže byť nielen pestrá, ale v prvom rade výživná. Preto jeden deň bez mäsa môže vydržať každý jeden z nás.

Čítajte viac

Riziká a benefity vegetariánstva
08
02/17

Riziká a benefity vegetariánstva

V posledných rokoch stále viac a viac narastá záujem o vegetariánstvo. Nie je to len celosvetový fenomén, ale aj na Slovensku je stále viac a viac ľudí, ktorí nejedia mäso. Čo sa však deje, ak zo stravy vylúčime mäso, prípadne aj ďalšie živočíšne zložky potravy? Naša strava bude jednoznačne ochudobnená o výživné a hodnotné potraviny, ak chýbajúce mäso nenahradíme nejakou inou výživnou rastlinnou stravou. Mnohí však robia tú chybu, že proste prestanú jesť mäso a tam ich snaha končí. Vôbec ho nenahradia niečím iným, proste len vynechajú túto zložku stravy. Najhoršie je, ak takto kŕmime aj naše deti, pretože nutričný deficit v detskom veku môže mať závažné zdravotné následky. Ak však k vegetariánstvu pristupujeme zodpovedne, snažíme sa stravovať pestro a miesto mäsa prijímať viac strukovín, obilnín či mliečnych výrobkov, vegetariánska strava môže mať na nás aj pozitívny vplyv. Ako to teda je? Je vegetariánstvo zdravý životný štýl alebo nie? Pozrime sa na všetky kladné i záporné stránky takéhoto životného štýlu.

Čítajte viac

Výživa mladej generácie
16
09/16

Výživa mladej generácie

Na prednáške o výžive mladej generácie, ktorá je alfou a omegou i našej práce a nášho snaženia, pani doktorka MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. vyzdvihla fakt, že dieťa by síce malo konzumovať pestrú stravu a nemali by sme pre neho robiť výnimky, napríklad nechce karfiol, tak dostane špagety, ale v prvom rade si treba uvedomiť, že výživa dieťaťa nie je zmenšenou porciou dospelého. Ďalším významným odlíšením medzi stravou mladej generácie a dospelých je fakt, že v prípade detí a mládeže je tu minimálny, dá sa povedať žiadny priestor na chyby. Zhrnúť by sme to mohli nasledovnými slovami: Pri výžive mladej generácie dávame dôraz na kvalitu jedla, nie na jeho kvantitu.

Čítajte viac

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti