Vegetariánstvo
Pridané 29.9.2017 08:00:00
Od roku 1978 si každý rok pripomíname Svetový deň vegetariánov. V tento deň by sme si mali od vegetariánov vziať niektoré zvyky za svoje. Vegetariáni prijímajú bezmäsitú stravu. Zo živočíšnych produktov konzumujú iba mlieko, syry, jogurty a vajcia. Dôležité však je, aby vegetariáni svoj jedálniček obohatili o špecifické zdroje vápnika, bielkovín, minerálov a stopových prvkov, ktoré by im pri nevyváženej vegetariánskej strave mohli chýbať. Aj vegetariánska strava však môže byť nielen pestrá, ale v prvom rade výživná. Preto jeden deň bez mäsa môže vydržať každý jeden z nás.
V minulosti bolo vegetariánstvo dosť ojedinelé a dokonca aj celkom výstredné. Dnes je to bežná súčasť moderného života a vegetariánstvo sa navyše považuje za tú „normálnejšiu“ formu stravovania. Ide však v skutočnosti o zdravý životný štýl, ktorý s radosťou propagujú predovšetkým vegetariáni. Vegetariánstvo je masovo podporované a dokonca aj v rýchlych občerstveniach dnes nájdete také výnimočné menu ako je napríklad vegetariánsky burger.
Ak ste sa rozhodli aspoň na jeden deň stať vegetariánom, nezabudnite si nakúpiť nasledujúce potraviny, ktoré v jedálničku vegetariána nesmú chýbať.
Základom vegetariánskej stravy je tofu, ktoré je plné bielkovín, zinku a železa. Je základom ázijskej kuchyne, ale aj u nás sa už používa v rôznych slaných aj sladkých pokrmoch. Môžeme z neho pripraviť aj nátierku, pridať do šalátu alebo ho použiť ako náhradu mäsa.
Vegetariáni si radi pochutnávajú aj na rôznych orieškoch. Skúsiť môžeme napríklad arašidy, mandle, kešu a podobne. Oriešky môžeme chrumkať na desiatu alebo namiesto chipsov pri pozeraní televízie.
Obľúbenou prílohou na vegetariánskom tanieri je ryža akéhokoľvek druhu. Stačí ju doplniť napríklad čerstvou zeleninou alebo si z nej urobiť sladký nákyp.
Prvou pomocou v chladničke, keď je vegetarián hladný, je určite aj cottage cheese. Obsahuje veľa vápnika, minerálnych látok aj vitamínov. Je plnohodnotnou potravinou, takže ho pokojne môžeme jesť aj samostatne, ale výborne chutí aj s červenou repou a farebnou paprikou.
Samozrejmosťou je ovocie a zelenina, ktoré predstavujú základ stravy vegetariánov. Sú plné vitamínov a keďže každý druh chutí inak, každý si nájde niečo, čo mu bude chutiť. Ovocie a zelenina sa môže konzumovať v podobe šalátu alebo len tak samostatne.
Obľúbenou potravinou sú aj ovsené vločky. Vegetariáni sa nimi doslova napchávajú. Dajú sa ľahko kombinovať s jogurtom alebo ovocím a rýchlo zasýtia.
Ak sa chcete stať vegetariánom, je potrebné dávať veľký pozor na to, aké jedlo si na svoj tanier pripravujete.
Vegetariáni si vyberajú najčastejšie tradičné výživnejšie odrody pšenice. U nás sú ťažko dostupné, ale zastúpiť ich môže napríklad špalda, žito alebo jačmeň. Obilniny by sa mali kupovať čerstvé a ekologicky dopestované, aspoň počas sezóny, keď je takáto kúpa možná. Rovnako to platí aj pre strukoviny, orechy, semená a iné rastliny. Pre celiatikov je vhodná hnedá ryža, pohánka, ovos, pšeno, kukurica a amaranth. Pre zdravie je samozrejme prospešná čerstvá a lokálne dopestovaná zelenina a ovocie.
Akékoľvek obilniny je vhodné namáčať pred prípravou 12 až 24 hodín. Následne sa môžu uvariť, pomlieť alebo rozmixovať a použiť do pečiva. Rovnako môžeme namáčať aj strukoviny, orechy a semená. Obilniny a strukoviny je možné aj klíčiť. Klíčenie zvyšuje obsah niektorých vitamínov.
Vegetariánstvo však nie je len o strave. Je to životný štýl, ktorý sa viac zameriava na zdravie a výživu. S tým súvisí abstinencia, nefajčenie, pohyb a podobne. Vegetariáni okrem toho, že nekonzumujú žiadne živočíšne produkty, živočíšne produkty ani nepoužívajú. Vyhýbajú sa teda koži, kožušine, hodvábu, vlne, periu a produktom, ktoré sú testované na zvieratách.
Každý si myslí, že o vegetariánstve stačí vedieť, že sa nesmie jesť mäso. Problematika vegetariánstva je však oveľa komplikovanejšia.
Vedeli ste napríklad, že žiadny tradičný národ nekonzumoval čisto rastlinnú stravu? Naši dávni predkovia konzumovali na niektorých miestach častejšie rastlinnú stravu a na iných zas živočíšnu. Aj keď teda niektoré národy konzumovali prevažne rastlinnú stravu, ani jeden z nich nebol úplne vegetarián.
Vedeli ste, že niektorí ľudia musia konzumovať živočíšne potraviny, ak chcú byť zdraví? Je síce pravda, že správne zvolená vegetariánska strava môže byť pre mnohých naozaj zdravá, no sú však aj takí, ktorí jednoducho potrebujú konzumovať živočíšne potraviny. Aj preto sa mnohí vegetariáni vrátia po rokoch k zmiešanej strave.
Vedeli ste, že nie je vegetarián ako vegetarián? Dokonca aj mnohí vegetariáni sú o princípoch vegetariánstva veľmi málo informovaní. Mnohí si myslia, že stačí zo stravy vylúčiť mäso a zdravie sa dostaví akosi samo. Namiesto mäsa inštinktívne siahnu po spracovaných potravinách, rafinovanej múke, po množstve cukru a ničia si tak zdravie. Avšak správne zostavená vegetariánska strava dokáže zabezpečiť všetky dôležité živiny, len je to trochu pracnejšie.
Mnohí vegetariáni však trpia nedostatkom základných živín, napríklad nedostatkom bielkovín, železa, vitamínov a minerálov. Prispievajú k tomu chyby, ktoré pri zostavovaní jedálneho lístka stále robia. Vegetariáni napríklad vo zvýšenej miere konzumujú ako náhradu mäsa obilniny, zemiaky, ale aj rafinované a spracované potraviny plné cukrov. S vysokou konzumáciou vysoko koncentrovaných sacharidov úzko súvisí nedostatok rizikových živín. Mnohí vegetariáni konzumujú dennodenne pšenicu a výrobky s obsahom lepku, čo tiež môže mať na organizmus negatívny vplyv. Pre zdravie sú nevyhnutné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Vegetariánska strava však medzi nimi vytvára veľký nepomer, čo výrazne zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení. Striktní vegetariáni často nekonzumujú ani maslo. To je však bohatým zdrojom vitamínov A a D. Maslo nahrádzajú margarínmi a to tiež nie je pre naše zdravie veľmi dobré. Mnohí vegetariáni okrem toho žijú stále v presvedčení, že cholesterol a nasýtené tuky zo stravy predstavujú nebezpečenstvo pre zdravie, no aj malý príjem cholesterolu a nasýtených tukov môže mať katastrofálne výsledky.
Nech ste sa rozhodli stať vegetariánom z akýchkoľvek dôvodov, musíte si uvedomiť, že istým spôsobom telo okrádate o určité živiny, preto musíte nájsť spôsob, ako ich telu dodať inak.
Nový komentár