Novinky

Čo piť a čo nepiť? To je otázka.
05
06/17

Čo piť a čo nepiť? To je otázka.

Pitný režim môže byť naozaj pestrý, pretože tekutiny telu môžeme dodávať nápojmi od výmyslu sveta. Veď len spomeňme džúsy, minerálky, nealkoholické nápoje, toniky, čaje a ďalšie. Samozrejme, niektoré sú pre dodržiavanie pitného režimu vhodné, iné nie. Na niektorých si môžu pochutnať len dospelí, niektoré sú zas lepšie pre deti. Prečo je však dodržiavanie pitného režimu pre nás také dôležité? Je to jednoduché a dôvod je naozaj prostý. Až 70 % nášho tela totiž tvorí voda a má vplyv na každú funkciu ľudského organizmu. Je napríklad dôležitá pri regulácii teploty, pre distribúciu kyslíka do každej jednej bunky a dokonca ovplyvňuje aj odvádzanie odpadu a škodlivých látok z tela. Voda je teda zodpovedná za správne fungovanie nášho tela a preto jej musíme venovať veľmi veľa pozornosti.

Čítajte viac

Z čoho vyrobiť cesto na múčniky
03
05/17

Z čoho vyrobiť cesto na múčniky

Prísady do cesta majú dvojaký význam. Prvou skupinou sú prísady, ktoré ovplyvňujú štruktúru cesta. Druhou skupinou sú prísady, ktoré ovplyvňujú jeho objem. Štruktúru cesta ovplyvňuje múka a vajcia. K tvorbe objemu pomáhajú vyšľahané bielka. Najdôležitejšia v ceste je však múka. Nesmieme však zabudnúť ani na tuk. Len vďaka tuku sú múčniky krehké a chrumkavé zároveň. Tuk môžeme takisto šľahať s cukrom a dodávame tak cestu vláčnosť. Hovorí sa, že cesto kypríme. Cukor ochucuje výrobok. Chuťové vlastnosti zvýrazňujú vajcia. Do cesta používame aj kvapalné zložky, najčastejšie vodu a mlieko, rozpúšťajú bielkoviny, cukor a rozpustné soli. Keďže s týmito surovinami prichádzate dennodenne do styku, určite viete, aký zmysel má ich pridanie do cesta. V prípade, že nie, prečítajte si nasledujúce riadky.

Čítajte viac

Rodičia sa sťažujú na pitný režim svojich detí
26
04/16

Rodičia sa sťažujú na pitný režim svojich detí

V poslednej dobe sa stále viac a viac hovorí o dôležitosti pitného režimu. Začínajú si to uvedomovať aj rodičia a viac sa starajú o pitný režim svojich detí. Preto sa objavili požiadavky, aby deti, a to predovšetkým v materských školách, dostávali na obed len pitnú vodu. Jedna z vedúcich materskej školy, v ktorých sa takáto požiadavka objavila, situáciu vyriešila nasledovne. Deti v materskej škole majú samozrejme zabezpečený pitný režim. K dispozícii majú čaj a vodu a dieťa má teda na výber. Takto vyhovela obom stranám rodičov, pretože oproti tým, ktorí chcú k obedu čistú vodu ešte stoja tí, ktorí chcú, aby ich deti pili čaje a sirupom ochutenú vodu. Ako teda vyhovieť obom stranám? Konala táto vedúca správne?

Čítajte viac

Ako ste si pripomenuli Svetový deň vody?
23
03/16

Ako ste si pripomenuli Svetový deň vody?

Voda síce sama o sebe nie je potravinou, no v kuchyni sa bez nej nezaobídeme, preto si Svetový deň vody nepripomínajú len školy, ale aj školské jedálne. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako si dôležitosť vody pripomenuli žiaci rôznych škôl po celom Slovensku. Za informácie ďakujeme riaditeľom, učiteľom a vychovávateľom, ktorí dianie vo svojej škole pravidelne dokumentujú a delia sa tak o svoje postrehy na stránkach svojich škôl alebo aj v školských časopisoch.

Čítajte viac

Svetový deň vody
22
03/16

Svetový deň vody

Za Svetový deň vody je označovaný 22. marec. Každý rok je tento svetový deň venovaný inej téme. Tento rok je to „Voda a pracovné príležitosti“. Téma má podľa Organizácie Spojených národov zdôrazniť to, akú má voda a práca schopnosť meniť životy ľudí. Podľa údajov, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, v súčasnosti takmer polovica pracujúcich na svete pracuje v sektore, ktorý nejako súvisí s vodou. Na životy zamestnancov má silný dopad aj sanitácia, ktorá tiež súvisí s vodou. Podľa zverejnených údajov, každý rok sú evidované 2 milióny úmrtí v súvislosti s prácou, pričom 17 % týchto úmrtí súvisí priamo s vodou. Môže ísť napríklad o nedostatočnú kvalitu pitnej vody, o nedostatočnú hygienu a pod. Každý rok Svetový deň vody vyzdvihuje dôležitosť tejto tekutiny, pričom tak robí vždy na pozadí inej témy.

Čítajte viac

Nie je voda ako voda

O dôležitosti pitného režimu ste si mohli prečítať v minulom článku. Dnes vám prinášame informácie o tom, prečo niektoré nápoje môžete pre svojich stravníkov pripraviť a prečo sa niektorým vyhýbať. Najčastejšie by sme mali smäd hasiť čistou vodou. Ale ani tu to nie je také jednoduché, pretože vodu podľa množstva minerálnych látok delíme na tvrdú, mäkkú a destilovanú. Mäkká voda obsahuje len minimum minerálnych látok. Je takmer úplne zbavená vápnika a horčíka, ktorý je pri jej častej konzumácii nutné dostať do tela stravou. Úplne je minerálnych látok zbavená destilovaná voda. Najviac minerálnych látok má tvrdá voda, má to však vplyv na tvorbu vodného kameňa. Ak pijeme čistú vodu, musí to byť voda kvalitná. Pretože ak voda obsahuje chemikálie alebo rôzne nečistoty, automaticky týmito jedmi zaplavujeme aj svoje telo. Najčistejšou vodou je teda destilovaná voda. Je úplne bez chuti i vône. Preto si uveďme iné zdravé nápoje, ktoré sú zároveň aj chutné a pre zdravie našich detí aj prospešné.

Čítajte viac

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti