Polievky naše každodenné
Pridané 29.3.2016 13:15:00
Polievky sú v školských jedálňach na každodennom poriadku. Podávajú sa každý deň pred hlavným jedlom. Niektorí žiaci ich majú veľmi radi a z chuti si na nich pochutnajú. Iným však nie príliš voňajú a keď môžu, tak sa konzumácii polievky oblúkom vyhnú. Polievky sú však veľmi zdravé a určite by sme ich mali konzumovať čo najčastejšie.
Polievok však poznáme mnoho druhov. Môžeme napríklad pripraviť vývar zo zeleniny alebo hustú krémovú polievku. Na jej prípravu môžeme použiť mäso, zeleninu, strukoviny či mliečne výrobky. Polievok poznáme naozaj široké spektrum.
Spravidla nemajú polievky vysokú energetickú hodnotu, preto si na nej môžeme beztrestne pochutnávať. Dokonca nám pomáhajú aj dodržiavať pitný režim. Predovšetkým vývar je priam zázračnou polievkou. Obsahuje vitamíny i minerály. Polievka zasýti, zaplní žalúdok, v zime príjemne zohreje a počas choroby dodá dostatok výživy.
Najčastejšie hovoríme o čírych alebo zahustených polievkach. Číra polievka je napríklad vývar z mäsa a zeleniny. Podáva sa so závarkou, cestovinou, pečeňovými knedličkami i s kúskami údeného mäsa. Zahustené polievky sa zahusťujú množstvom rôznych prísad. Môžu to byť krémové polievky alebo polievky zahustené zásmažkou. Na zahustenie polievky používame ryžu, zemiaky, hrach, šošovicu, fazuľu a iné strukoviny.
Niekedy sa však polievka nemusí vydariť. Najčastejšie sa stane, že polievku presolíte. Zozbierali sme preto pre vás niekoľko rád, ako zachrániť presolenú polievku.
Najjednoduchšie zachránime číru polievku. Proste pridáme viac vody a problém je vyriešený. Ale čo keď už máte hrniec plný? Do presolenej vriacej polievky vlejte 2 bielka. Nechajte povariť, ako keby ste varili vajíčka na tvrdo. Bielka by mali stiahnuť prebytočnú soľ a polievka by tak predsa len mala byť chutná. Pomôcť by však mal aj cukor. Do presolenej vody vložíme na lyžičke kocku cukru. Keď sa cukor začne na lyžičke rozpúšťať, okamžite ju vyberieme. Cukor by mal pohltiť nadbytok soli a tento proces sa môže opakovať niekoľkokrát.
Osvedčenou záchranou presolenej polievky sú zemiaky. Stačí nastrúhať do polievky jeden alebo dva zemiaky a potom polievku 15 minút povariť. Bude trošku hustejšia, ale prebytočnej soli sa zbavíte. Najjednoduchšie však predsa len zachránime hustú krémovú polievku. Ak sa vám napríklad do kyslej fazuľovej polievky podarí odsypať trošku viac soli, nie je nič stratené. Pridajte o trochu viac mlieka alebo smotany a slanú chuť tak zneutralizujete.
Niekedy sa však môže stať, že pre deti vymýšľate polievky od výmyslu sveta, ale jednoducho ich nechcú jesť. Mamička Sandra Denneler bola už takmer zúfalá, pretože jej ratolesti odmietali zjesť akúkoľvek polievku. Tak sa im rozhodla pripraviť niečo špeciálne. Do polievky im dala hrocha. Potrebovala na to len chlebové cesto, maslo a čiernu fazuľu.
Ponúkame vám krátky návod, ako na to. Chlebové cesto si rozdeľte na menšie kúsky. Vymodelujte si z nich telo hrocha. Vytvorených hrochov nechajte ešte 15 až 20 minút vykysnúť. Hrochov potom pečieme asi 20 minút na 220 stupňoch. Hotových hrochov potrieme maslom. Na miesto očí a nozdier dáme čierne fazuľky. Nakoniec hrocha vložíme do polievky a deti určite takouto maškrtou očaríme.
Ako naservírovať deťom polievku a zapojiť do toho aj fantáziu je hneď niekoľko spôsobov. Najjednoduchší spôsob je tanier v tvare srdiečka alebo pekne farebný. Polievka v ňom hneď vyzerá inak. Polievku oživí akýkoľvek tanier s detským motívom.
Ďalej môžete deti potešiť, ak im naservírujete nejakú chutnú krémovú polievku, najlepšie farebnú a smotanou na ňu nakreslíte úsmev alebo iný obrázok. Smotana polievku nielen pekne ochutí a zjemní, ale predovšetkým aj krásne vyzdobí.
Jednoduchou možnosťou je servírovanie polievky do žemle alebo malého bochníku chleba. Najčastejšie sa do neho hodia krémové polievky alebo cesnaková polievka. Avšak aj guľášová polievka v bochníku rovnako dobre vyzerá ako chutí.
Nový komentár