Mlieko a mliečne výrobky vo výžive dieťaťa
Pridané 19.9.2017 14:15:00
Niet pochýb o tom, že mlieko je pre našu výživu veľmi dôležité. Bez mlieka a mliečnych výrobkov nie je jednoduché zostaviť taký jedálny lístok, ktorý by dieťaťu poskytoval vápnik v dostatočnom množstve. Vo výžive malých detí uprednostňujeme predovšetkým smotanové a polotučné mliečne výrobky. Nízkotučné sú úplne nevhodné. Najvhodnejšie sú pre deti jogurty alebo kyslomliečne nápoje. Mlieko a mliečne výrobky by mali byť každodennou súčasťou jedálneho lístka dieťaťa. S kravským mliekom ako takým sa však musí opatrne. Niektoré deti totiž môžu mať alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Takéto dieťa nemôže ani mlieko ani žiadne mliečne výrobky.
Mlieko je pre dieťa dôležité už od jeho prvých dní. Ideálne zloženie má samozrejme materské mlieko. Kravské mlieko sa môže deťom podávať až od jedného roku, ale len v malom množstve a najmä ako súčasť iných jedál. Vo forme nápoja sa odporúča až vo veku dvoch až troch rokov.
Nielen deti majú radi jogurty. Jogurty totiž patria medzi najobľúbenejšie mliečne výrobky a do výživy ich možno zaradiť už vo veku 7 až 8 mesiacov. Jogurty sú ľahko stráviteľné a vo väčšine prípadov nevyvolávajú ani žiadne alergické reakcie. Začať treba bielym neochuteným jogurtom. Úplne nevhodné sú nízkotučné jogurty, ale pokojne môžeme striedať smotanové s polotučnými jogurtami. Dieťaťu treba dopriať poctivý plnotučný jogurt, ktorý mu dodá zdravú energiu. Uprednostňujeme tie s probiotickou kultúrou. Biely jogurt môžeme dieťaťu aj celkom jednoducho ochutiť, napríklad pridaním čerstvého ovocia, džemu, kompótu, ovsených vločiek či cereálií. Po čase možno pridať do stravy aj ochutené jogurty. Začať treba napríklad jablkovým, marhuľovým, broskyňovým, slivkovým či banánovým jogurtom. Potom neskôr pokojne vyskúšajte aj čokoládové jogurty a postupne by nemuseli byť tabu ani tie z citrusového ovocia.
Pre deti do jedného roka sú vhodné aj rôzne kyslomliečne výrobky, napríklad acidofilné mlieko alebo kefír. Do varených pokrmov pokojne pridávame kyslú smotanu.
Tvaroh sa odporúča dávať deťom až neskôr, keď dovŕšia aspoň 1 rok. Aj mliečne tvarohové dezerty je vhodné do stravy zaradiť až koncom prvého roka.
Deti majú radi aj pudingy. Môžu ich dokonca konzumovať už v prvom roku, vtedy ich ešte pripravujeme z materského alebo umelého mlieka. Po roku, ak nie sú s prijímaním mliečnych výrobkov žiadne problémy, môžeme skúsiť puding pripravovať aj z kravského mlieka.
Po prvom roku života zaraďujeme do výživy dieťaťa aj tvrdé syry. Sú síce slanšie, lenže sú tak bohaté na vápnik, že to proste problém so slanosťou prekoná. Samozrejme, dieťaťu ich dávame v primeraných dávkach. Ak dieťa privykáme na syry, najvhodnejšie je začať najprv s čerstvými prírodnými syrmi.
Deti milujú aj tavené syry. Tie sa však neodporúčajú konzumovať tak často. Sú totiž chudobnejšie na vápnik a navyše obsahujú taviace soli. Preto ich treba deťom podávať len raz za čas. Na druhej strane, na trhu nájdeme aj kvalitné tavené syry, ktoré môžeme dieťaťu bez obáv dopriať. Samozrejme, všetko s mierou.
Po prvom roku podávame aj bryndzu, avšak v žiadnom prípade nie z nepasterizovaného mlieka. Takáto nepasterizovaná bryndza môže obsahovať choroboplodné organizmy. Preto by deti nemali konzumovať ani plesňové syry, ktoré sú vyrobené z nepasterizovaného mlieka. Bryndza vo vyššom veku je však super základom pre chutnú nátierku.
Spolu s týmito mliečnymi výrobkami môžeme ročnému dieťaťu pridať do stravy aj cmar. Cmar nepatrí medzi najobľúbenejšie mliečne výrobky, ale je to veľká škoda, pretože cmar je veľmi bohatý na vápnik.
Nový komentár