Novinky
Aká čokoláda je vhodná pre deti?
V obchode dnes môžeme nájsť mnoho čokolád, tých pravých a kvalitných, ale aj čokoládových pochúťok, ktoré v skutočnosti s čokoládou nemajú nič spoločné. V tomto prípade ide o lacnejšie cukrovinky, preto sa aj vo veľkom predávajú. Miesto masla je v týchto cukrovinkách použitý stužený tuk. Nekupujme preto deťom na maškrtenie lacnú čokoládu, pretože chceme ušetriť. Koniec koncov sa nám to vráti v účtoch za lekára, pretože im vôbec nedávame čokoládu, ale skôr veľké množstvo cukru a nezdravý tuk, ktorý zaťažuje ich srdce, cievy a zvyšuje aj hladinu cholesterolu.
Pravá čokoláda
Samozrejme, nie je čokoláda ako čokoláda. Aj dnes existuje veľmi veľa druhov a príchutí. Okrem toho, čokoláda prešla veľmi dlhým vývojom. Svetlo sveta uzrela vďaka Aztékom a Mayom. Tí čokoládu miešali s rôznym korením a inými prísadami a pili ju ako energetický nápoj pred súbojmi. Do Európy kakaové bôby priviezol cestovateľ Kolumbus. Spočiatku bola čokoláda prístupná len veľmi zámožným ľuďom a šľachte. Bola znamením luxusu. Čokoláda, ako ju poznáme dnes, vznikla v roku 1847. Dovtedy sa pila len ako nápoj. Potom sa začala miešať s kakaovým maslom, kakaovým práškom a cukrom. Mliečna čokoláda sa zrodila ešte neskôr, teda v roku 1875. K jej výrobe bolo použité kondenzované mlieko.
Antioxidanty vo vašej školskej jedálni 1.časť
Antioxidanty sú látky, ktoré sú schopné v organizme kompenzovať škodlivé účinky prebiehajúcich oxidačných procesov. Hrajú kľúčovú úlohu pri prevencii vzniku niektorých chronických ochorení, ako sú napríklad rakovina, srdcové choroby, mŕtvica, Alzheimerova choroba alebo šedý zákal. Vyskytujú sa najčastejšie v ovocí a zelenine, ktoré má výrazné farby, no aj v iných potravinách, ktoré vám predstavíme. Všetko sú to potraviny, ktoré môžete zaradiť aj do vášho jedálneho lístka v školskej jedálni. Ponúkame vám pre inšpiráciu aj niekoľko receptov, z ktorých si určite niečo vyberiete.
Nie je voda ako voda
O dôležitosti pitného režimu ste si mohli prečítať v minulom článku. Dnes vám prinášame informácie o tom, prečo niektoré nápoje môžete pre svojich stravníkov pripraviť a prečo sa niektorým vyhýbať. Najčastejšie by sme mali smäd hasiť čistou vodou. Ale ani tu to nie je také jednoduché, pretože vodu podľa množstva minerálnych látok delíme na tvrdú, mäkkú a destilovanú. Mäkká voda obsahuje len minimum minerálnych látok. Je takmer úplne zbavená vápnika a horčíka, ktorý je pri jej častej konzumácii nutné dostať do tela stravou. Úplne je minerálnych látok zbavená destilovaná voda. Najviac minerálnych látok má tvrdá voda, má to však vplyv na tvorbu vodného kameňa. Ak pijeme čistú vodu, musí to byť voda kvalitná. Pretože ak voda obsahuje chemikálie alebo rôzne nečistoty, automaticky týmito jedmi zaplavujeme aj svoje telo. Najčistejšou vodou je teda destilovaná voda. Je úplne bez chuti i vône. Preto si uveďme iné zdravé nápoje, ktoré sú zároveň aj chutné a pre zdravie našich detí aj prospešné.