Výrobky z ovčieho mlieka
Pridané 17.1.2017 09:51:12
Švajčiari majú ementál, Francúzi rokfort a čo máme my? Čo je pre nás typické? Jednoznačne sú to syry z ovčieho mlieka – bryndza, oštiepok a parenica. Ovčie mlieko samé o sebe je veľmi výnimočné, pretože má podstatne vyšší obsah sušiny, bielkovín i minerálnych látok. V podstate má všetkého viac, je podstatne výživnejšie a zdravšie ako bežné mlieko.
Okrem toho, syry z ovčieho mlieka sú našou slovenskou tradíciou. Ovčiarstvo má na Slovensku stáročné tradície a syry sa vyvážali aj do zahraničia. Ovčie mlieko a výrobky z neho boli základnou obživou pre všetkých ľudí. Naša bryndza sa vyvážala do celej Európy a z ovčieho mlieka sa dokonca vyrábali zrejúce syry.
Slovenská kuchyňa už v minulosti používala klasické ovčie výrobky na prípravu desiatok jedál. Taký demikát – bryndzová polievka nemá vo svete konkurenciu. Spomenúť môžeme aj bryndzové halušky, pirohy či zemiaky s bryndzou. Ovčí syr sa dá použiť takmer do každej polievky a omáčky, na obaľovanie mäsitých výrobkov i do rôznych plniek. Chutné sú slané koláčiky, tyčinky, pagáčiky a rôzne iné špeciality. Samozrejmosťou sú výborné nátierky.
Z ovčieho mlieka sa vyrába bryndza, parenica alebo oštiepok. Bielym zlatom je bryndza. Je to bomba plná probiotík, ktorá znižuje cholesterol, cukor v krvi, dokonca i krvný tlak. Je to unikátny patent prírody, prírodná konzerva, ktorá zachováva všetky pôvodné zložky ovčieho mlieka. Doslova sú v nej premnožené priateľské baktérie. V jednom grame bryndze sa nachádza až jedna miliarda týchto prospešných mikroorganizmov, ktoré majú blahodarné účinky na ľudský organizmus.
Bryndza je z historického hľadiska jedným z mála potravinárskych výrobkov, ktorým možno bez váhania priradiť nefalšovaný slovenský pôvod. Má však nielen svoju obchodnú, ale aj výživovú hodnotu. Samozrejme kultúrnu a historickú. Tradičná slovenská bryndza z nepasterizovaného mlieka sa zaraďuje medzi funkčné potraviny, ktoré nasýtia a ovplyvnia naše zdravie. Je výdatným zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov a vitamínov skupiny B. Slováci však ročne skonzumujú len 30 až 40 dekagramov tejto unikátnej špeciality.
Tradičným výrobkom z ovčieho mlieka je aj parenica. Je to polomäkký, nezrejúci, stredne tučný syr s veľmi jemnou chuťou. Je charakteristický svojim tvarom stočenej stuhy. Má smotanovo až syrovo žltú farbu, povrch po údení je zlatožltý až zlatohnedý.
Rovnako obľúbeným je aj oštiepok v tvare veľkého vajca alebo šišky. Jeho výroba na Slovensku má veľmi dlhú tradíciu. Na salaši sa hruda kvalitného ovčieho syra rozdelila na menšie porcie, ktoré sa natlačili do drevených foriem, aby sa z nich vytlačila srvátka. Bača potom hrudu syru vyformoval v dlani a dal ju zapariť do horúcej vody. Následne oštiepok vložil do drevenej vyrezávanej formy a takto ho ponoril na pol dňa do prevareného slaného roztoku. Nasolený oštiepok s otlačeným ornamentom sa zavesil v lykovej objímke do dymu v kolibe, čím získal tuhšiu kôrku a krásnu farbu.
Oštiepky boli určené na predaj alebo ako mzda pre pastierov a majiteľov oviec. V súčasnosti sa oštiepok robí už len na niektorých salašoch, no masovo sa vyrába vo viacerých mliekarňach. Patrí k európskym tradičným syrárskym výrobkom a je aj pod ochranou Európskej únie.
Osobitným produktom z ovčieho mlieka je žinčica. Je to osviežujúci nápoj, ktorí Slováci poznajú už stáročia. Syr sa totiž odovzdával pánom a žinčica ostávala bačom. Naučili sa z nej dokonca robiť aj syr, ktorý obsahoval minimum tuku, ale na druhej strane veľké množstvo rôznych biologicky aktívnych látok. Bol veľmi výživný.
Dnes by sme sa mali vracať k slovenským tradíciám. Trpíme totiž nízkou imunitou a máme nedostatok vitamínov. Kupujeme si ich v lekárňach a konzumujeme drahé probiotiká, hoci tie najzdravšie a najaktívnejšie nájdeme práve v mlieku. Mlieko je to najzdravšie, čo nám príroda dala. A rovnako aj ovčie mlieko a výrobky z neho. Majú obrovský zdravotný prínos.
Nový komentár