Vychovávať dieťa ako vegetariána?

Pridané 29.9.2017 08:45:00

Keď sa dieťa narodí vo vegetariánskej rodine, väčšinou sa automaticky stáva vegetariánom. Všeobecne je vegetariánska výživa deti kontroverznou témou. Ani lekári a odborníci sa nevedia zhodnúť na tom, či je táto strava pre dieťa dobrá a bezpečná, ako v tom majú mať jasno rodičia?

Vychovávať dieťa ako vegetariána?

Ako pri všetkom, aj pri vegetariánskej strave platí, že všetko má svoje klady a zápory. Problém nastáva vtedy, ak rodičia zo stravy dieťaťa vylúčia mäso, v niektorých prípadoch dokonca aj mliečne výrobky a vajcia, a nenahradia ich inými rastlinnými potravinami. Vtedy môžu v strave detí chýbať niektoré dôležité živiny. Rodičia vegetariáni by samozrejme oponovali. Pozrime sa však bližšie na to, prečo sa názory tak rôznia. Ono je totiž rozdiel medzi vegetariánom a vegetariánom.

Niektorí odborníci neodporúčajú zahrávať sa s vegetariánskou stravou pri deťoch predškolského veku. Prípadne uprednostniťr radšej lakto-ovo-vegetariánsku stravu. Je to dobrý kompromis, a čo dieťa nedostane z mäsa, aspoň čiastočne nájde napríklad v mliečnych výrobkoch a vajciach. Vegetariánstvo tak pre deti vôbec nemusí byť problém, avšak rodičia musia zvoliť veľmi zodpovedný prístup.  Žiadne extrémne spôsoby stravovania nie sú vhodné a rodičia musia dokonale ovládať zloženie jednotlivých potravín, aby dokázali svojmu dieťaťu zabezpečiť vyváženú výživu.

Dieťa vegetarián

Čo sa stane, ak dieťaťu odoprieme mäso? V prvom rade ho oberáme o hlavný zdroj železa, ktoré je nevyhnutné pre normálny vývoj červených krviniek. Pri nedostatku železa dieťa riskuje chudokrvnosť. Železo nájdeme samozrejme aj v rastlinnej potrave. Odporúčame napríklad strukoviny a špenát, no z rastlinnej stravy sa železo ťažšie vstrebáva. Mäso je tiež významným zdrojom vitamínu B12. Nedostatok tohto vitamínu je nebezpečný preto, že sa neprejaví hneď, ale až neskôr po vyčerpaní zásob z tela. A potom môže nastať anémia a dokonca aj neurologické poruchy. Ďalším vitamínom v mäse je vitamín B2, ktorý však vegetariáni plnohodnotne môžu získať z mlieka. Tento vitamín sa stará o náš rast, zdravé oči, pokožku. Ďalej je to vitamín B6, ktorý je dôležitý pre metabolizmus bielkovín a tvorbu červených krviniek.

Mäsa

Stále sa hovorí o tom, že vegetariánska strava je výborná, pretože je plná vlákniny, ktorú bežne prijímame veľmi málo. No telo môžeme vlákninou doslova predávkovať. Môže sa narušiť vstrebávanie vápnika.

Vláknina

Spomenuli sme aj pozitíva. Jedným z nich môže byť to, že deti vegetariánov majú menej problémov s obezitou a lepšie si osvojujú zásady zdravej výživy, čo im môže byť prospešné aj v dospelosti. Deti vegetariáni sú na prvý pohľad dobre živené. Samozrejme, hovoríme o vyváženej vegetariánskej strave. V tomto prípade je energetický príjem malého vegetariána dobrý, niekedy dokonca aj nadmerný, pretože prijíma veľa cukrov v mede, ovocí a v orieškoch. V prípade, že strava nie je vyvážená, deti môžu trpieť nedostatkom bielkovín  a môžu byť vzrastovo malé. Pozitívom vegetariánskej stravy je aj nižší prísun kuchynskej soli a tukov a strava bohatá na polysacharidy, vlákninu, vitamíny a nenasýtené mastné kyseliny.

Pozitíva

Čo najčastejšie jedia deti vegetariánov? Základom výživy sú prílohy ako napríklad pečivo, knedle, cestoviny a strukoviny. Sú zdrojom sacharidov, vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. Aj vegetariánske deti milujú sladkosti a nemali by byť dieťaťu celkom upierané, pretože sú zdrojom rýchlych cukrov a v období takéhoto rýchleho vývoja sú pre dieťa potrebné aj tie. Samozrejme, hlavnú úlohu na tanieri detského vegetariána zohráva ovocie a zelenina. Tieto plody sú zdrojom vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Zelenina by sa preto mala podávať ku každému jedlu a tento zvyk by si mali osvojiť všetky deti, nielen tie vegetariánske. V strave vegetariánov nemusí chýbať ani mlieko a mliečne výrobky. Sú plné vápnika a bielkovín a pre vegetariánov sa stávajú ich hlavným zdrojom týchto živín.

Jedlo

Ak ste sa teda po zvážení všetkých pre a proti predsa len rozhodli nedávať svojej ratolesti mäso, musíte živiny v ňom nahradiť niečím iným.

Energetickú hodnotu vegetariánskej stravy zvyšuje pravidelná konzumácia orechov, rastlinných semien a olejov. Bielkoviny získame z mlieka, vajec a obilnín, a okrem toho sa odporúča konzumovať sóju a strukoviny všetkého druhu. Výbornou pomôckou sú aj potraviny obohatené o niektoré živiny. V detskej strave sa obohacujú najčastejšie raňajkové cereálie, kukuričné lupienky  a obilné vločky.

vločky

Avšak, nielen deti sú ohrozenou skupinou. Pozornosť treba venovať aj adolescentom. Tí sa väčšinou pre vegetariánsku stravu rozhodujú sami väčšinou motivovaní nejakými morálnymi dôvodmi. Nie vždy však majú dostatočné vedomosti o tom, čo všetko im bez mäsa môže v strave chýbať a chýbajúce živiny si nevedia doplniť do tela inými potravinami.

Adolescent

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti