Tajomstvá tofu syra
Pridané 28.9.2015 12:15:00
Ministerstvo školstva v septembri zaviedlo 68 nových receptov, čím nielen rozšírilo súčasné normy školských jedální, ale predovšetkým sa pokúsilo presadiť zdravšie a pestrejšie stravovanie. V každom treťom recepte, ktorý ministerstvo vedúcim školských jedální a kuchárkam ponúklo, sa spomína potravina, ktorá má rovnako veľa odporcov ako priaznivcov. Je to tofu. Čo sa však skrýva pod týmto názvom a čím je táto potravina špecifická?
Tofu je druhom sójového syra, pretože základom pre jeho výrobu je sójové mlieko. Je to teda potravina vhodná predovšetkým pre vegánov a pre ľudí, ktorí nejedia žiadnu živočíšnu stravu. Nie je preto prekvapením, že napríklad v Ázii nazývajú tofu mäsom bez kostí.
V súčasnosti zažíva tofu isté obdobie slávy. Čoraz častejšie po ňom siahajú ľudia, ktorí sa snažia o zdravšie stravovanie alebo chcú jednoducho skúsiť niečo nové a svoje menu obohatiť o niečo zvláštne. Celkovo máme na výber z viacerých druhov tofu, od prírodného až po údené alebo dokonca s príchuťou cesnaku alebo rôznych byliniek.
Tofu má vysoký obsah bielkovín, ktoré sú ľahko stráviteľné. Neobsahuje cholesterol, ale naopak dostatok vlákniny a nenasýtených mastných kyselín. Tofu tak isto ukrýva vitamíny skupiny B, vápnik, železo a horčík. Tofu je vhodnou potravinou pri alergii na mlieko, intolerancii na lepok alebo pri rôznych redukčných diétach.
V kuchyni má veľmi široké využitie. Mäkké tofu sa používa do rôznych omáčok a zálievok. U nás je však bežnejšie pevné tofu, ktoré môžeme údiť, piecť, grilovať alebo opekať. Jeho použitie je naozaj rôznorodé. Tofu môžeme marinovať v rôznych nálevoch, povariť vo vývare zo zeleniny a pod. Výbornou kombináciou môže byť zapekané tofu s cuketou.
Na olivovom oleji opražíme cibuľu a pridáme do nej pomrvené tofu a koreniny. Pridáme paradajky a touto zmesou potom naplníme cukety. Na vrch nastrúhame tvrdý syr a dáme zapiecť. Tofu má totiž tú úžasnú vlastnosť, podobne ako iné sójové výrobky, že preberá chuť pridaných potravín.
Nový komentár