Sviatok práce, ľudovej zábavy a dobrého jedla

Pridané 28.4.2016 14:45:00

Sviatok práce, aj keď by sa tak mohlo na prvý pohľad zdať, nie je záležitosťou len nás Európanov, ale pripomínajú si ho aj v Amerike a v Austrálii. Američania ho oslavujú na konci leta a v Austrálii buď v marci, máji alebo v októbri. Zároveň je to deň, keď sa viac zamýšľame nad vlastnými pracovnými podmienkami. Venujeme pozornosť náplni práce, snažíme sa rozdeliť pracovný deň rovným dielom medzi prácu, odpočinok a vlastné aktivity. Zároveň pociťujeme túžbu po uznaní za to, čo robíme a v prípade vedúcich školských jedální a kuchárok je zoznam pracovných povinností naozaj dlhý, no často sa musia popasovať skôr s negatívnymi reakciami okolia ako s tými pozitívnymi.

Sviatok práce, ľudovej zábavy a dobrého jedla

Zoznam pracovných povinností je niekedy naozaj široký. Vedúca školskej jedálne má samozrejme najviac kompetencií, ale to vôbec neznamená, že kuchárky, hoci i tie pomocné, vykonávajú menej záslužnú prácu.

Kompetencie môžu byť rozdelené viacerými spôsobmi, ale vo všeobecnosti má vedúca školskej jedálne zodpovednosť za plynulý chod a fungovanie školskej jedálne. Organizuje prácu svojich kolegýň a spolupracuje aj s vedením školy. Zabezpečuje kontrolu surovín, hotových jedál i nápojov, má na starosti prihlasovanie i odhlasovanie odberu jedál, plánuje výdaj obedov a zabezpečuje pedagogický dozor počas obeda v školskej jedálni. Ak sa v školskej jedálni stravujú aj iní stravníci, určuje podmienky ich stravovania. Má však na starosti aj také činnosti, ktoré s varením len veľmi málo súvisia. Napríklad vedie jednotnú účtovnú evidenciu, takže jej vedomosti sú naozaj širokého záberu. Zabezpečuje kontrolu všetkých technologických zariadení a má na starosti aj bezpečnosť práce.

Vo väčších školských jedálňach je práca delená medzi hlavnú kuchárku a pomocné alebo nevyučené kuchárky. Pri takomto systéme organizácie práce kvalifikovaná kuchárka riadi prácu ostatných kuchárok a v mnohom zastupuje hlavnú kuchárku. Hlavná kuchárka môže mať v kompetencii preberanie surovín zo skladu a kontroluje ich správne uskladnenie a pravidelne kontroluje aj čas ich spotreby a minimálnu trvanlivosť. Odoberá vzorky jedál a vedie predpísanú evidenciu, kontroluje dodržiavanie základných hygienických predpisov, úzko spolupracuje s vedúcou školskej jedálne a v jej prítomnosti ju aj zastupuje. Pomocné kuchárky a ostatné kuchárky sa starajú o to, aby boli načas a správne pripravené potraviny určené na výrobu hotových jedál.

Varenie

Samozrejme, v zahraničí môže organizácia práce kuchárok a vedúcich školských jedální fungovať na inom princípe. Na rozdiely medzi slovenským školským stravovaním a stravovaním v iných krajinách sa pozrieme v jednom z najbližších článkov. Avšak, rovnako sa aj sviatok práce oslavuje v rôznych krajinách rôznym spôsobom.

U nás sa na 1. mája stavajú máje. Takýto zvyk však majú aj v Nemecku a v Bulharsku sa namiesto stavania májov zakladajú ohne a preskakujú sa. Vo Fínsku sa oslavy prvého mája dotýkajú aj mladšej generácie. Študenti v celej krajine počas tohto dňa nosia rôzne pokrývky hlavy a čiapky. Sviatok práce sa oslavuje i v Spojených štátoch amerických. Je to zároveň aj posledný deň leta a oslavuje sa prvý septembrový pondelok. Tento predĺžený víkend ľudia využívajú na pobyt v prírode, pikniky a rôzne výlety. V Argentíne je tento deň oficiálne považovaný za dovolenkový a tiež sa oslavuje na rôznych piknikoch a výletoch. V Čile v tento deň bojujú za lepšie pracovné podmienky a väčšinou sa teda spája s rôznymi manifestáciami. Takýto nádych mal aj v Amerike, preto bol presunutý na koniec leta, aby bol dňom osláv, dobrej nálady, predĺženého víkendu a aby už nebol spájaný s násilím.

U protinožcov v Austrálii sa sviatok práce v závislosti od konkrétneho štátu oslavuje v rôznych dňoch. Dôvodom týchto rozdielnych dátumov je, že každý štát a územná samospráva vydávajú licenciu na určovanie dňa sviatku práce. Dokonca aj v Ázii sa oficiálne slávi Sviatok práce. V Číne napríklad zamestnanci majú až tri dni voľna. V Japonsku však takýto sviatok nepoznajú. Tento sviatok oslavujú aj na Havaji. Je však viac dňom tradičnej ostrovnej kultúry a kultúry domorodých obyvateľov ako sviatkom práce.

Prvý máj ako sviatok práce sa na Slovensku tradične spájal s lampiónovým sprievodom, ale aj s dobrým jedlom. V miestnom parku okrem kolotočov a rôznych zábavných atrakcií rozvoniavali langoše a cukrová vata.

Langoše

Avšak ďalšou tradíciou spájajúcou sa s týmto dátumom je stavanie májov. Pod oknami dievčat boli postavené menšie máje ako znak, že majú chlapci o ne záujem a sú vhodné na vydaj. Väčšie máje boli postavené pred kostolom a farou. Najväčší tradične pred krčmou. Jeho vrcholec bol vyzdobený farebnými stuhami a zavesili naň aj fľašu dobrého vína alebo pálenky. Počas prvomájovej zábavy sa potom chlapci pretekali, kto po hladkom kmeni vyšplhá až na vrchol a fľašu si privlastní.

Stavanie mája

Toto obdobie sa tradične spája s majálesmi. Sezóna majálesov bola v každej kaviarničke, vinárni a záhradnej reštaurácii otvorená a zahájená dobrým jedlom a na ohnisku pečeným prasiatkom. Nesmeli chýbať ani pečené klobásky a iné chutné dobroty. 

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti