Škaredá streda
Pridané 9.2.2016 13:15:00
Skončili sa fašiangy, čas veselíc, tancovačiek a bujarej zábavy. Nastala popolcová streda a začína štyridsať dní trvajúci pôst. V minulosti sa v tento deň väčšinou podávala nejaká pôstna, napríklad strukovinová polievka a cestoviny s makom. Poznáme ich ako šúľance. Zbožnejšie ženičky nejedli celý deň a len na večeru prehltli niečo malé na zahnanie toho najväčšieho hladu. Dodržiaval sa teda veľmi prísny pôst. Mäso sa nejedlo a ani iné jedlá sa nemastili. Jesť sa mohlo len trikrát za deň, z toho len raz do sýta. V tento deň sa najčastejšie varila švábka s mliekom, krupicová kaša, ryža v mlieku, ktorá sa posypala cukrom a škoricou.
Aj napriek pôstu sa teda pripravovali na popolcovú stredu celkom chutné jedlá. Väčšinou sa používali suroviny ako zemiaky, kapusta, červená repa, jačmenné krúpy, múka. Varili sa aj ryžové kaše v mlieku, ale v minulosti nebola ryža až tak prístupná potravina. Ryža v mlieku však bola vďačným jedlo, pretože dospelých zasýtila a deti si pochutnali na sladkom. Ryža v mlieku sa pripravuje na mnoho spôsobov. V úplne najjednoduchšom recepte stačí ryžu premyť a zaliať vodou. Ochutíme ju cukrom a pod pokrievkou varíme na malom plameni. Keď je už vody málo, zalejeme ryžu mliekom a ďalej varíme. Ochutíme roztopeným maslom alebo škoricovým cukrom.
Obzvlášť obľúbená bola kukuričná kaša. Uvarená sa dala do hlbokého taniera a do jej stredu sa dalo trochu domáceho roztopeného masla. Jemne upražené maslo krásne voňalo. Kukuričná kaša sa mohla podávať aj s kyslom smotanou. Jej príprava je aj v súčasnosti veľmi jednoduchá. Do vriacej osolenej vody zavaríme kukuričnú krupicu a varíme 15 až 20 minút. Polejeme kyslou smotanou a ochutíme napríklad upraženou cibuľkou.
Ďalším chutným jedlom boli varené zemiaky s juhou. To bola vlastne len prevarená kyslá voda z kvasenej kapusty. Ochutila sa paprikou a korením. Niekde poznajú v menšej obmene toto jedlo ako začurku. Očistíme si zemiaky, nakrájame ich na kocky a uvaríme v osolenej vode. Medzi tým si nastrúhame jeden zemiak, pridáme múku a vznikne nám z toho tzv. mrvenica. Pridáme k zemiakom a varíme do mäkka. Po uvarení scedíme, vody necháme len toľko, aby zakrývala zemiaky s cestovinou. Začurku môžeme dokončiť 3 spôsobmi. Môžeme ju zaliať rozohriatym mliekom a opraženou cibuľkou, prevarenou šťavou z kyslej kapusty alebo mliekom. Necháme prevrieť, odstavíme a podávame.
Na raňajky sa často robila aj omeleta usmažená na ľanovom oleji. Samozrejme nikdy nesmela chýbať biela káva. Tá sa dodnes pripravuje aj v školských jedálňach. Kávovinová zmes sa nasype do vriacej vody a nechá prejsť varom. Potom zmes precedíme, vlejeme do mlieka a dochutíme cukrom.
Nový komentár