Šalát ako hlavné jedlo
Pridané 5.4.2017 08:30:00
Hlavne chlapom sa môže zdať, že šalát proste nie je hlavné jedlo a je to len príloha ku kope zemiakov a k veľkému kusu mäsa. No dnes vám ponúkame taký recept, ktorý zasýti nejedného hladoša a gazdinky budú radi, že tým svojim chlapom predsa len naservírovali niečo zdravé. Príprava šalátu môže byť aj veľmi rýchla, aj veľmi jednoduchá. Všetko to záleží od toho, aké suroviny sa rozhodneme v miske zmiešať a aký nálev si pripravíme.
Dnes sme sa rozhodli pripraviť si šalát s majonézou ako obed. Musíme si pripraviť dve veci. Do jednej misky si pripravíme zeleninu a do druhej misky zas zálievku.
Akú zeleninu použijeme záleží od toho, čo nám chutí, ale tak isto, čo práve dozrieva alebo čo práve máme v chladničke. Použiť môžeme napríklad ľadový šalát, mrkvu, paradajky, papriku, klíčky, kukuričku z konzervy a pod. Samozrejme, záleží to len a len od nášho vkusu. Najlepšie je v šaláte použiť aj fazuľu, varený cícer alebo inú strukovinu. Strukovina je bohatá na pomalé sacharidy. Netreba sa im vôbec vyhýbať, pretože nás zasýtia. Keďže strukovina je bohatá na bielkoviny, určite by v našom jedálničku nemala chýbať. Do šalátu teda môžeme dať buď to, čo práve dozrieva, čo máme po ruke alebo na čo máme chuť. Fantázii sa naozaj medze nekladú. Dokonca nie je na škodu napríklad ku kapuste a mrkve nastrúhať aj jablko. Je to veľmi dobré, zdravé a jablko podporí trávenie a pridá šalátu celkom zaujímavú chuť.
Je na čase urobiť si zálievku. Skvelý nálev na šalát je kombinácia olivového oleja a balzamikového octa. Vyskúšať môžeme aj zmiešať ocot, olej, cesnak a trocha horčice. Sú to jednoduché nálevy, ale veľmi dobré. My sme sa však rozhodli pripraviť si hustý nálev plný chutí vhodný pre všetkých hladných chlapov.
Najprv si na dne misy rozpučíme cesnak. Na zálievku použijeme majonézu. Ak vieme, môžeme si ju urobiť aj sami, samozrejme s použitím olivového oleja. Majonézu môžeme kúpiť aj v obchode, treba však pozorne čítať zloženie, aby sme kúpili čo najkvalitnejšiu. Potrebujeme asi tak 3 čajové lyžičky majonézy. Pridať môžeme aj pesto, ale nie je to nutné. Doplníme nízkotučným bielym jogurtom. Tak isto si dáme pozor čo kupujeme, pretože nemáme záujem o stuženú vodu. Pridáme bylinky, najlepšie sú to lístky tymianu. Nezabudnime na syr, najlepší je parmezán, použijeme ho však len trochu. Chuť zálievke dodá balzamikový ocot so sójovou omáčkou.
Tak isto môžeme šalát ochutiť už vopred pripravenou zmesou korenia z obchodu. Ostrosť šalátu dodáme kremžskou horčicou, stačia dve čajové lyžičky. Sladkosť dosiahneme pridaním stévie. Vznikne nám sladkokyslý nálev, do ktorého môžeme na záver vhodiť aj pár kapár na ozdobu.
Nakoniec všetko zmiešame a dostaneme šalát. Na jednej strane, biela zálievka stlmí inak pestrofarebný šalát, ale na druhej strane mu dodá tak lahodnú chuť, že mdlosť farieb mu ihneď odpustíme.
Nový komentár