Prejedanie sa
Pridané 14.4.2016 12:30:00
Keď sa hovorí o poruche príjmu potravy, väčšinou sa nám v mysli vybaví odmietanie jedla. No aj prejedanie sa patrí do tejto skupiny. Na tomto mieste však nebudeme hovoriť o chorobnom prejedaní, ale o „žravosti“ a o závislosti na sladkom, ktorú pozná každý jeden z nás. Bojujeme s ňou cez vianočné sviatky, zápasíme s ňou na rôznych oslavách a je pre nás lákadlom cez víkend, keď sa rozhodneme trochu prekročiť inak prísne stravovacie pravidlá. Prejedanie sa nie je zdravé, to vieme všetci. Ale prečo? Čo sa deje s naším telom? Je to dôležité pochopiť, pretože len vtedy, keď my, ako dospelí, pochopíme v čom tkvie nebezpečenstvo prejedania sa, dokážeme správne usmerniť aj deti, aby nešli v našich stopách, ale vybrali si cestu zdravšieho životného štýlu.
Keď sa prejedáme sladkých potravín, náš krvný cukor je ako na hojdačke. Okrem toho si budujeme aj závislosť, pretože čím viac sladkého prijímame, tým viac si ho naše telo žiada. Cukor totiž pôsobí ako droga. Do tela sa nám uvoľní veľké množstvo energie a to je naozaj príjemný pocit. Dokonca to pomáha aj zahnať stres. Čo sa však stane, keď krvný cukor znova klesne? Telo si pýta ešte viac. A prečo tak často siahame po sladkom? Sladká potravina zaženie veľmi rýchlo hlad, ale rovnako rýchlo po nej aj vyhladneme. Náš hlad sa sladkosťou ako keby ešte viac prehĺbil, takže to naozaj nie je riešenie.
Keď sa bezhlavo prejedáme sladkosťami, má to na naše telo negatívny vplyv. Poškodzujeme si tým imunitu a stávame sa menej odolní voči chorobám, ktoré na nás číhajú na každom rohu. Nebezpečne nám kolíše hladina cukru v krvi. Keď nám krvný cukor klesne, sme podráždení a malátni a tým sa mení aj naša výkonnosť v práci. Veľké dávky cukru okrem toho zvyšujú aj riziko vzniku žlčových a obličkových kameňov. Okrem toho s tým súvisí opotrebenie pankreasu a riziko vzniku cukrovky.
U detí má však prejedanie sa sladkosťami ešte horšie následky. Veľa kalórií môže mať naozaj negatívny dopad na zdravie detského organizmu. V prvom rade sa narúša vstrebávanie minerálnych látok a vápnika do tela. V krvi sa náhle zvyšuje hladina cukru a to je signálom pre pankreas, aby vylúčil viac inzulínu, ktorý glukózu spracuje. Nastáva však situácia, že inzulínu vylúči až priveľké množstvo a hladina glukózy tak prudko klesne. Nastáva hypoglykémia. Niektoré deti sú na takéto výkyvy ako keby precitlivenejšie a nedostatok cukru sa u nich dokonca môže prejaviť nie len podráždenosťou, ale aj agresívnym správaním.
To však ale neznamená, že deťom nemôžeme dávať sladkosti. Veď ani my sami si život bez sladkého nevieme predstaviť. No všetko treba robiť s mierou a v prvom rade je dôležité vyberať aj vhodné sladkosti. Deťom môžeme dať napríklad aj celozrnné sušienky či musli tyčinky a ak im už dávame čokoládu, stavíme na kvalitnú a horkú. Samozrejme, dieťa nemôže zjesť celú tabličku čokolády. Tu presne platí, že menej je viac.
Sladkosti vo veľkom množstve teda naozaj môžu pôsobiť na detský organizmus negatívne. Priveľa sladkostí sa napríklad podpíše na vzniku zubného kazu. Priveľa cukru však prispieva aj k rozvoju detskej obezity. Tomuto problému sa určite ešte budeme na našej stránke venovať, pretože detská obezita je veľmi vážnym problémom, ktorého následky sa môžu naplno prejaviť až v dospelosti. O to je nebezpečnejšia. Aj cukrovka sa čoraz častejšie spája s detským vekom. Ako sme už naznačili, cukor sa spája aj s hyperaktivitou detí. Podobne však pôsobia aj prísady v sladkostiach ako sú emulgátory, konzervačné látky, farbivá a iné. Môžu dokonca vyvolávať alergické reakcie či tráviace ťažkosti. Pozor si však treba dávať aj na skrytý cukor, ktorý sa nachádza napríklad v kečupoch, sladkých limonádach, pečive či jogurtoch. Viac o hrozbách skrytého cukru sa dočítate v jednom z ďalších článkov.
Prejedanie sa však netýka len sladkého, ako sme už v úvode naznačili. No určite to nemôžeme brať na ľahkú váhu, pretože tento problém nesie so sebou mnohé zdravotné riziká. Deti, ktoré prijímajú viac potravy, ako v skutočnosti potrebujú, sú náchylnejšie na zvýšený cholesterol a vysoký krvný tlak. Tieto problémy sa čoraz častejšie objavujú už v detskom veku, no ako dôsledok nesprávneho stravovania sa môžu objaviť aj v neskoršom veku. Navyše, nesprávne stravovacie návyky, ktoré si dieťa osvojí, bude v budúcnosti len veľmi ťažko odstraňovať.
Príčin prejedania u detí však môže byť mnoho. Niekedy je to nuda a nesprávne využitý voľný čas. Inokedy problémy v škole, nízke sebavedomie. Niekedy je to proste hlad, ktorý skĺzne do nadmerného jedenia, ak nie je usmernený. Prejedanie môže odhaliť aj nedostatok živín v tele. Ak dieťa nekonzumuje zeleninu a ovocie, ale iba jedlá rýchleho občerstvenia, môže trpieť napríklad nedostatkom vlákniny. Príčin je mnoho, riešenie však len jedno. Neprejedať sa!
Ako sa však prestať prejedať? Dospelý človek si dokáže rozkázať, pretože vie zvážiť všetky pre a proti. S deťmi je to ale trošku komplikovanejšie a treba na ne prefíkanejšie. Napríklad im môžeme striedať sladkosti s niečím zdravým. Dáme im oriešky, ovocie, zeleninu. Namiesto cukríkov kvalitnú horkú čokoládu. A čo sa týka množstva zjedeného jedla? Porcie predsa máme v rukách my dospelí. Menej príloh, viac zeleniny. Zelenina totiž pôsobí ako prirodzený bajpas žalúdka. Zaplní ho, ale nepresýti. Samozrejme, zmeny treba robiť postupne, nie náhle a v prvom rade sa poradiť s lekárom, pretože prejedanie sa môže byť aj príznakom vážnejšej choroby. Všetky iné príčiny treba proste vylúčiť. Deťom sa môžeme snažiť aj vysvetliť, prečo prejedanie nie je vhodné. Robíme to samozrejme hravou formou. Najmenším deťom napríklad formou príbehov a rozprávok o tom, aká je zdravá strava dôležitá a prečo treba jesť zeleninu a obmedziť sladkosti. Hlavne je potrebné chcieť zmenu a riešenie sa potom vždy nájde.
Nový komentár