Prečo musí byť mleté mäso mletým mäsom
Pridané 7.11.2016 10:15:00
Mleté mäso je vďačné a veľmi univerzálne. Výhodou je veľmi rýchla príprava a široká možnosť využitia. Môžeme z neho pripraviť tradičné jedlá ako sekanú, karbonátky, tatarák, plnené papriky alebo mäsové knedličky. Ale už u nás zdomácneli aj také špeciality ako špagety bolognese, chilli con carne, hamburgery, švédske mäsové guličky či škótske vajcia. Mleté mäso sa proste teší veľkej obľube.
Pri práci s mletým mäsom je však najdôležitejšia kvalita pôvodného produktu. V ideálnom prípade by sme mali ísť k mäsiarovi, vybrať si pekný kúsok mäska, nechať si ho umyť a priamo na mieste si ho nechať zomlieť. Ešte lepšia alternatíva je zomlieť si toto mäso doma.
Samozrejme, je úplne jednoduchšie vziať v samoobsluhe pripravený balíček a veselo sa pustiť do varenia. Tu však platí jedno dôležité pravidlo – čítať etikety. Určite musíme zbystriť pozornosť, ak natrafíme na výrobok s nápisom Výrobok z mletého mäsa, ktorý obsahuje len 80 % mäsa. Vyvstáva otázka, že čo v tomto výrobku tvorí tých zvyšných 20 percent? Preto vždy čítame etikety a kontrolujeme koľko percent mäsa výrobok obsahuje.
Nanešťastie na skutočné mleté mäso už asi v obchode ani nenarazíme. Mleté mäso je čerstvé mäso, ktoré je len mechanicky spracované, teda pomleté a obsahuje maximálne 1% soli. Ak totiž výrobca pridá do mäsa soli viac a ešte k tomu nejaké iné prísady, nemôžeme už hovoriť o mletom mäse, ale iba o mäsovom polotovare. V týchto výrobkoch je veľmi ťažké sa vyznať, preto vám v jedno z ďalších článkov poradíme, po akom výrobku v obchode siahnuť, ak už nemáme možnosť zomlieť si mäso sami.
Nový komentár