Minerálne látky
Pridané 18.1.2016 14:30:00
Minerálny látky sú anorganické látky dvoch skupín. Sú to minerály a stopové prvky. Medzi minerály radíme vápnik, horčík, sodík, draslík, chlór a síru. Medzi stopové prvky patrí železo, zinok, jód, meď, mangán, fluór, chróm, kremík a molybdén. Odporúčané denné dávky jednotlivých minerálov a stopových prvkov sú podrobne opísané v Odporúčaných výživových dávkach pre obyvateľstvo osobitne pre viacero vekových kategórií. Množstvo minerálnych látok v tele je rôzne. Aj absorbovanie a ich využiteľnosť z potravy je u jednotlivých prvkov rôzna. Všeobecne však platí, že z rastlinných zdrojov telo dokáže absorbovať menej minerálov ako zo živočíšnych. Nevyužiteľné zlúčeniny telo jednoducho vylúči.
Vápnik
Vápnik je so svojou dôležitosťou v ľudskom tele medzi minerálnymi látkami na prvom mieste. Má v našom tele mnoho funkcií. Udržuje zdravé kosti a zuby a pomáha v prevencii osteoporózy. Podporuje činnosť srdca a upravuje krvnú zrážanlivosť. Reguluje v tele výmenu horčíka a draslíka, znižuje priepustnosť biologických membrán, znižuje krvný tlak a zmierňuje poruchy trávenia. Pôsobí preventívne aj proti rakovine hrubého čreva.
Medzi najvýznamnejšie zdroje vápnika patria nasledovné potraviny: strukoviny, listová zelenina, citróny, semená, mliečne výrobky, ryby, vaječný žĺtok, sója, mandle, orechy a ovsené vločky.
Ak neprijímame dostatok týchto potravín, prejaví sa to na našom zdravotnom stave. Chýbajúci vápnik v tele spôsobuje bolesti kĺbov, lámavosť nechtov, búšenie srdca, ekzémy, nespavosť, nervozitu, reumatické zápaly a pod. S vápnikom je nevyhnutné telu dodať aj dostatok vitamínu D. Ten totiž pomáha pri ukladaní vápnika do kostnej hmoty a zabraňuje tak rednutiu kostí. V opačnom prípade sú kosti krehké, ľahko sa lámu a prípadné zlomeniny sa veľmi ťažko a zdĺhavo hoja. Naopak, ak trpíme prebytkom vápnika v tele, môžu nám chýbať minerály ako zinok, železo a horčík. Veľa vápnika v tele sa prejaví tvorbou obličkových kameňov a vápenatením mäkkých tkanív.
Fosfor
Po vápniku telo nevyhnutne potrebuje fosfor. Práve táto nerozlučná dvojica materiálov sa podieľa na stavbe kostí a udržuje ich v dobrom stave. Posilňuje zuby a je dôležitý pri premene bielkovín a tukov. Nevyhnutný je pre výmenu viacerých minerálnych látok a reguluje kyslo-zásaditú rovnováhu v organizme. S fosforom úzko súvisí celý energetický metabolizmus.
Najvýznamnejšími zdrojmi fosforu sú predovšetkým mliečne výrobky, ale aj tekvicové semená, obilniny, jačmenné lístky, mak, strukoviny, čerstvé mäso a ovocie.
Zriedkavo sa stáva, že človek trpí nedostatkom fosforu. Ak však už k takejto situácii dôjde, prejaví sa lámavosťou kostí a zubov, únavou, telesnou slabosťou, stratou chuti do jedla, bolesťami kĺbov a zvýšenou náchylnosťou na infekcie. Dlhodobo nadmerný príjem fosforu potláča vstrebávanie vápnika a spôsobuje tak poruchy metabolizmu.
Horčík
Dôležitým prvkom kostnej látkovej premeny je horčík. Je nevyhnutný pre správnu funkciu nervov a svalov. Je známy ako protistresový minerál, pretože pomáha pri zvládaní depresie a stresu. Podporuje činnosť srdca a krvný obeh. Pôsobí preventívne pred ukladaním obličkových a žlčníkových kameňov. Pomáha proti zápche a má množstvo ďalších funkcií v organizme. Zmierňuje napríklad príznaky chronickej únavy a pomáha aj pri prevencii cukrovky. Podporuje činnosť čriev, žlčníka a močového mechúra. Pri vstrebávaní horčíka sú dôležité vitamíny E, C a vitamíny B2 a B6.
Jeho najvýznamnejším zdrojom sú syry, kapusta, zemiaky, paradajky, hovädzie mäso, hydina, ryby a ryža. Nachádza sa však aj v ďalších potravinách, ako sú orechy, pšeničné klíčky, banány, droždie, morská soľ, ovsené vločky, listová zelenina, kakao a dokonca aj čokoláda.
Ak máme v tele málo horčíka, ťažšie zvládame všetky ochorenia. Môžu sa objaviť problémy s nepravidelným srdcovým rytmom, ktoré môžu vyústiť až do srdcového infarktu. Prejavom je ochabnuté svalstvo, slabosť, kŕče a vznik obličkových kameňov. Naopak, ak je horčíka v tele nadbytok, môže spôsobiť hnačky a nevoľnosť. Objaviť sa môže aj letargia, zmätenosť a dýchavičnosť.
Železo
Ďalším významným minerálom v našom tele je železo. To zabezpečuje prenos kyslíka, podporuje rast, činnosť mozgu a svalov. Je dôležité aj pre správnu funkciu štítnej žľazy a orgánov imunitného systému. Podieľa sa na tvorbe energie, má dobrý vplyv na kožu, vlasy a nechty. Potláča únavu, predchádza anémii.
Najviac železa sa nachádza v obilninách. Treba jesť pšenicu, ryžu a pšeničné otruby. Konzumovať by sme mali aj strukoviny, fazuľu, sójové bôby a šošovicu. Väčšia využiteľnosť je však zo živočíšnych zdrojov. Preto konzumujeme mäso, vnútornosti a plody mora. Nezabúdajme na užívanie vitamínu C, ktorý zlepšuje absorpciu železa v tráviacom trakte.
Prvým príznakom nedostatku železa v tele je chudokrvnosť. Objavujú sa však aj také problémy ako spomalený rast u detí, telesná slabosť, riedke vlasy, krehké nechty, lámavé kosti, tráviace ťažkosti, únava, závraty, bledosť a dýchavičnosť. Obzvlášť nebezpečné je však predávkovanie sa týmto minerálom. Spôsobuje totiž tvorbu voľných radikálov, čo býva príčinou rakoviny. Jeho ukladanie a hromadenie v tkanivách môže spôsobiť cirhózu pečene, cukrovku a srdcové poruchy.
Zinok
Minerál na kĺby, svaly a akné je zinok. Potrebuje ho doslova každá bunka v tele. Koncentruje sa v svaloch, kostiach, koži, obličkách, podžalúdkovej žľaze a v očiach. V tele má mnoho funkcií a podieľa sa na celkovom metabolizme. Aktivuje vitamín A, reguluje kyslosť organizmu, podporuje imunitný systém a urýchľuje liečbu mnohých chorôb. Urýchľuje aj liečenie rán, lieči anémiu a upravuje hladinu inzulínu. Pozitívne pôsobí na pleť a tráviaci systém, zlepšuje plodnosť, formuje zdravé kosti a udržuje krásne nechty a zdravé vlasy.
Ak potrebujete viac zinku, siahnite po múke a pochutnajte si aj na chlebe. Pomôže aj konzumácia strukovín, hovädzieho a bravčového mäsa, vnútorností a vajec. Zinok obsahujú aj ryby, ustrice a ostatné plody mora, syry a orechy.
Ak máme v tele nedostatok tohto minerálu, ťažšie sa nám hoja rany a sme náchylní na prechladnutie. Špecifickým príznakom je strata čuchu a chuti. Objavujú sa kožné problémy, zhoršené videnie, nedostatočná funkcia pohlavných orgánov a pri veľkom nedostatku môže byť dokonca vážne ohrozený fyzický a duševný vývoj. Naopak, ak je telo predávkované zinkom, prejaví sa to zvracaním, hnačkami, žalúdočným krvácaním, poruchou imunity a znížením hladiny dobrého cholesterolu v krvi.
Jód
V poslednej dobe sa veľa hovorí o nedostatku jódu v potrave. Jód je pre telo veľmi dôležitý. Reguluje telesný metabolizmus, zabezpečuje rast a vývoj organizmu. Pomáha spaľovať prebytočný tuk, znižuje cholesterol, pozitívne vplýva na kvalitu vlasov, pôsobí upokojujúco, zabezpečuje normálny duševný vývoj a udržuje celkové telesné zdravie.
Jód nachádzame predovšetkým v plodoch mora a v rybách. Treba však siahnuť aj po ovocí. Konzumuje banány, jablká, broskyne, čerešne, černice, čučoriedky, hrozno, jahody, maliny, červené ríbezle. Prospešná je určite aj zelenina ako brokolica, hrášok, kaleráb, kapusta, kel, mrkva, zemiaky. Jód sa nachádza aj v syroch a mlieku.
Pri jeho nedostatku dochádza k poruchám rastu. Typickým príznakom je obezita, búšenie srdca, zimomravosť, únava, nervozita a podráždenosť. Hlavným príznakom je struma, teda zväčšená štítna žľaza. Ak je jódu v tele veľa, negatívne to pôsobí na pokožku a spôsobuje tráviace ťažkosti. Objavujú sa afty, vriedky v ústnej dutine, bolesti hlavy, kožné vyrážky.
Selén
Nevyhnutným pre telo je aj selén. Je to predovšetkým antioxidant, ktorý spomaľuje starnutie buniek. Bez selénu by sa ľudský organizmus nevyvíjal. Je potrebný pre zdravú pokožku a vlasy, zlepšuje zrak, bráni vzniku rakoviny, minimalizuje účinky olova, podporuje liečbu rôznych chorôb a pomáha aj pri reume. Je k nemu potrebný vitamín E. Spolu s ním chráni bunky. Je účinný v boji proti vírusovým infekciám a preventívne pôsobí proti vzniku srdcových ochorení a mozgových príhod.
Na selén sú bohaté predovšetkým dary mora (slede, kraby, langusty). Z tunajších potravín je to bravčové a hovädzie mäso, vnútornosti, žĺtok, para orechy, obilniny, kukurica, ovsenné vločky, huby, rajčiny, cibuľa a cesnak.
Ak telo trpí nedostatkom selénu, prejaví sa to znížením imunity a zvýšeným výskytom rakoviny. Bežnejšie sú pri nedostatku selénu aj srdcové ochorenia, kožné problémy a únava. Nadbytok sa prejaví nervozitou a depresiou. Človek je podráždený, pociťuje nevoľnosť, zápasí so zvracaním a hnačkami. Selén je dôležitý predovšetkým počas tehotenstva.
Sodík
Posledným, ale určite nie najmenej významným minerálom, je sodík. Sodík reguluje pH v tekutinách, pomáha pri trávení, upravuje dráždivosť svalov a umožňuje prenos nervových vzruchov.
Najviac sodíka sa samozrejme nachádza v kuchynskej soli. Ale sú naň bohaté aj iné potraviny, ako napríklad chlieb, hrach, mäso a ryby. Dôležitá je konzumácia syrov a masla. Bohatá na sodík je aj červená repa, kukurica a špenát.
Ak trpíme nedostatkom sodíka, bojujeme s nechutenstvom, zavodňovaním a puchnutím, sme unavení a bolí nás hlava. Príznakom môžu byť aj depresie a svalové kŕče. Ak máme sodíka v tele nadbytok, pravdepodobne máme vysoký krvný tlak, choré obličky a žalúdočné problémy.
Nový komentár