Kuchyňa - kráľovstvo byliniek
Pridané 5.10.2015 13:30:00
Ministerstvo školstva sa pokúsilo o ozdravenie a spestrenie stravovania v školských jedálňach. Okrem zavedenia nových receptov odporúča dávať do jedla menej soli a dochucovadiel a používať viac byliniek. Deti sú totiž z domu naučené na výraznú chuť jedál. Obľubujú slané a korenisté jedlá a bylinky by mohli byť zdravou alternatívou. Aké bylinky sa ku ktorému jedlu vlastne hodia je však niekedy naozajstná veda.
V školských jedálňach sa najčastejšie používa petržlenová vňať a pažítka. Okrem toho sa obľube teší aj bobkový list, majorán, bazalka, oregano a provensálske bylinky.
Jednou z najznámejších byliniek je petržlenová vňať, ktorú je možné použiť takmer do každého jedla, no najlepšie sa hodí do vývaru a zeleninových polievok. Dodáva pokrmom sladko korenistú vôňu. Sušená vňať však nie je tak aromatická ako čerstvá, preto ju do jedla pridávame až na záver.
Obľúbenou bylinkou je pažítka. Najčastejšie použitie pažítky je jej posekanie a posypanie na maslový chlieb. Pri varení ju však pridávame i do omáčok, k mäsu, zemiakom, ale i do polievok a zeleninových šalátov. Sušená pažítka má korenistú vôňu a chuť podobnú cibuli.
Bobkový list má slabú aromatickú až korenistú vôňu a horkastú chuť. Bobkový list alebo vavrín sa používa v sušenej podobe do duseného mäsa i zeleniny. Hodí sa predovšetkým na prípravu domácich marinád a na prípravu mäsa a rýb. Výborne ochutí aj jedlá z kyslej kapusty alebo smotanové omáčky.
Majorán je veľmi aromatickou bylinkou a je obľúbeným korením takmer každej európskej kuchyne. Využitie nachádza pri príprave mäsa, hydiny, polievok a zemiakov. Lepší je samozrejme čerstvý, ale ani sušením nestráca nič na svojom účinku. Jeho aróma sa len trošku zmierni. Má svoju charakteristickú a výraznú arómu. Hodí sa preto ku grilovaným pokrmom, rovnako k mäsu ako k rybe. Pridáva sa už do hotových jedál, pretože ak sa pridá počas varenia, môže zhorknúť.
Všestrannou bylinkou je bazalka, ktorá je jednoducho dostupná počas leta v záhradách i na zeleninárskych trhoch. Pripravujeme z nej pessto, ktoré pridávame do omáčok a polievok. Najcennejšia je v čerstvom stave. Používa sa na zdobenie tanierov a už hotových pokrmov, pretože i miernym varením rýchlo stráca svoju arómu. Bazalku môžeme použiť pri príprave cestovinových šalátov a do prírodných štiav k hydinovému mäsu. S paradajkami tvorí dokonalú kombináciu.
Ruka v ruke s bazalkou ide oregáno. Používa sa predovšetkým do talianskych jedál. V prostredí školskej jedálne sú to špagety alebo klasická paradajková polievka. Hodí sa aj do fazuľových pokrmov a poslúžiť môže aj pri príprave zeleninových šalátov. Treba ním však šetriť, pretože aj v sušenej forme je veľmi aromatické.
Zmesou bazalky, oregana, saturejky a tymianu sú provensálske bylinky, ktoré sa výborne hodia do zeleninových pokrmov a šalátov. Používajú sa podobne ako bazalka.
Netradičným korením je rozmarín. Ten sa používa predovšetkým pri príprave akýchkoľvek pokrmov z paradajok, mletého mäsa a syru. To sú jeho najlepší priatelia a v kombinácii s týmito surovinami je jeho úspech v kuchyni zaručený. Je to jedna z mála byliniek, ktorá tepelnou úpravou ešte viac vyniká. Treba ho napríklad posypať na surové ryby a pri ich pečení sa postupne uvoľní jeho vôňa a krásne vynikne.
Klinčeky sa najčastejšie v podvedomí spájajú s vareným vínom. Avšak ich typickým použitím je zapichnúť pár klinčekov do cibule, ktorá sa potom vkladá k dusenému mäsu. Klinčeky sa používajú aj pri príprave paštéty alebo pri príprave teľaciny.
Kôpor je nenahraditeľný v uhorkovom šaláte so smotanovou omáčkou. Keď ho zmiešame s čerstvým maslom a potrieme ním varené zemiaky, je veľmi chutný. Takisto sa používa aj pri výrobe marinád na rybu.
Málo známou bylinkou, ktorú však čaká ružová budúcnosť je saturejka, ktorou je možné nahradiť čierne korenie, čo má práve v školských jedálňach veľký potenciál. Dá sa použiť do polievok, šalátov, ale i do pokrmov z mletého mäsa a strukovín.
Nový komentár