Keď jedlo útočí
Pridané 29.10.2015 14:15:00
Alergia na potraviny sa v súčasnosti vyskytuje stále častejšie. Potravinová alergia je abnormálna imunologická odpoveď organizmu na potravinové proteíny. Potravinové alergie sa prejavujú širokým spektrom príznakov: svrbením, opuchmi, tráviacimi ťažkosťami, sťaženým dýchaním, kašľom, ťažkosťami s prehĺtaním a pod. V nasledujúcom článku uvádzame základné informácie o 14 najhlavnejších alergénoch, ktorými sú: obilniny obsahujúce lepok, kôrovce, vajcia, ryby, arašidy, sója, mlieko, orechy, zeler, horčica, sezam, oxid siričitý, vlčí bôb a mäkkýše.
Lepok
Lepok sa nachádza v povrchovej časti obilných zŕn. Ľudia majú často problém s jeho znášanlivosťou a trpia alergiou naň. Pri alergii človek netoleruje ani malé množstvo lepku v potrave. Lepok je proteín, ktorý sa nachádza v týchto obilninách: pšenica, raž, jačmeň, ovos a špaldová pšenica. Preto sa pečivo pri tejto alergii nevylučuje, ale musí byť pripravené z kukuričnej, ryžovej, sójovej alebo pohánkovej múky.
Kôrovce
Medzi kôrovce patria napríklad kraby, raky, garnáty, krevety. Niekedy ide o alergiu len na jeden druh kôrovca, inokedy je alergia komplexnejšia. U nás sú však stále kôrovce skôr výnimočnou záležitosťou jedálnych lístkov.
Vajcia
Precitlivenosť na vaječný bielok je častou alergiou a druží sa väčšinou aj s alergiou na mlieko. Zriedkavejšie sa objavuje alergia na žĺtok. Alergia na vajcia však dokáže život poriadne skomplikovať. Alergia sa môže prejaviť miernym, iba nepríjemným pocitom v ústach. Časom sa však môže stupňovať. Časté sú alergické reakcie na koži, ale dostaviť sa môžu i tráviace ťažkosti, kŕče a vracanie. V pokročilom štádiu sa už pridávajú aj dýchacie ťažkosti. Vyhýbať sa vajíčkam je však komplikovanejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Dookola čítať zloženie produktov a používať náhrady vajíčok chce naozaj veľa zodpovednosti.
Ryby
Alergia na ryby je veľmi špecifická. Ak je človek alergický na ryby, mal by sa rybám úplne vyhýbať a to tak, že ich ani neovonia počas varenia. Alergén sa totiž môže nachádzať aj vo výparoch. Preto treba používať aj čistý olej, nikdy nie taký, v ktorom sa predtým pripravovali ryby. Pre alergikov je nebezpečný aj takýto olej. Ryby sú však veľmi dôležitým zdrojom jódu, bielkovín a omega 3 mastných kyselín. Tieto zložky môžu v strave alergika po čase chýbať.
Arašidy
Alergia na arašidy je asi jedna z najčastejších vôbec. Bohužiaľ, arašidy ako surovina sa nachádzajú aj v takých jedlách, kde by sme ich v skutočnosti vôbec nečakali. Aj rôzne omáčky bývajú napríklad zahustené arašidmi.
Sója
Alergia na sóju je asi štvrtou najčastejšou alergiou. Jej výskyt stále rastie. Liečba spočíva v tom, že sa pacient vyhne všetkým výrobkom, čo obsahujú sóju. Treba sa preto vyhýbať sójovému mlieku, sójovým jogurtom, syrom, nátierkám a sójovej omáčke. Je dôležité čítať zloženie výrobkov, pretože sójové bielkoviny sú častou potravinovou zložkou.
Mlieko
Alergia na mlieko sa týka veľkej skupiny ľudí a jej výskyt stúpa aj u detí do jedného roka. Mlieko môže spôsobiť nepríjemné tráviace ťažkosti, je však bohaté na vápnik, ktorý treba telu dodať iným spôsobom. Pri mlieku sa môžeme stretnúť okrem alergie aj s neznášanlivosťou mlieka. Alergia je prudkou reakciou imunitného systému, ktorá okrem tráviacich ťažkostí môže mať aj kožné prejavy alebo spôsobiť dýchacie ťažkosti.
Orechy
Orechy sú z hľadiska alergií problematickou potravinou. Medzi škrupinové plody patria mandle, lieskové orechy, vlašské orechy, kešu orechy, pekanové orechy, para orechy, pistácie, makadámiové orechy a iné. Nebezpečné sú aj výrobky z týchto plodov. Medzi najrizikovejšie potraviny, v ktorých s veľkou pravdepodobnosťou nájdete aspoň stopy orechov, ktoré tiež môžu byť nebezpečné, patrí: pečivo, múčne výrobky, sušienky, zmrzlina, cukríky, omáčky a jedlá exotickej kuchyne.
Zeler
Alergia na koreň zeleru patrí k peľovým alergiám. Zeler konzumujeme surový alebo varený. Vážne alergické reakcie sú pozorované najmä po zjedení surového zeleru. Pozor však treba dať na koreniace zmesi, polievky, vývary, šalátové dresingy, kde sa pridáva sušený prášok zo zelerových koreňov. Zeler môže spôsobiť tráviace ťažkosti, vyrážku na koži, ale tiež dýchavičnosť.
Horčica
Alergia na horčicu sa podľa štatistík vyskytuje až v 7 % potravinových alergií. Zároveň je šiestou najčastejšou príčinou vzniku anafylaktického šoku. Príznaky sú rôznorodé, od opuchov tváre až po dýchacie ťažkosti a vyrážku.
Sezam
Nebezpečenstvo sezamových semienok je pomerne málo známe. Často sa objavuje v spojitosti alergie na arašidy a orechy. Výskyt alergie na sezam rastie. Nie je však len detskou záležitosťou. Z niektorých alergií pravdepodobne dieťa vyrastie, sezam však môže vyvolávať negatívne príznaky v každom veku.
Oxid siričitý
Používa sa ako antioxidant a konzervačná látka, napríklad v sušenom ovocí, víne a vo výrobkoch so zemiakov. Používa sa ako rastlinné bielidlo, ktoré zabraňuje zmenám farieb ovocia a zeleniny. Pridáva sa tiež do džemov a marmelád.
Vlčí bôb
Vlčí bôb sa ľudovo nazýva lupina. Je rozšírenou prísadou v rôznych pekárskych výrobkoch. U nás nemá mnoho konzumentov. Je náhradou sóje. Obsahuje veľké množstvo bielkovín, nízke množstvo tuku a naviac sa pomerne ľahko pestuje.
Mäkkýše
Medzi mäkkýše patria mušle, ustrice, chobotnice. Sú veľmi častou príčinou potravinovej alergie v dospelosti. Alergény sú prítomné v surovom i varenom stave. Odporúča sa pri alergii vyhnúť všetkým druhom mäkkýšov.
Nový komentár