Jogurt - živé jedlo
Pridané 17.1.2017 08:48:01
Jogurty patria medzi potraviny, ktoré by sa mali na našom jedálnom lístku objavovať pravidelne. Sú dobré pre naše trávenie a tak isto pre štíhlu líniu. Sú plné bielkovín, vápnika, draslíka, fosforu a prospešných baktérií mliečneho kvasenia. Práve tieto baktérie sú dôležité pre obranyschopnosť nášho organizmu a podporujú trávenie. Avšak, ich nevýhodou je, že prežívajú len veľmi krátko, preto ich treba dopĺňať do tela pravidelne ich každodenným konzumovaním.
Ako sa však jogurt dostal do našich chladničiek? Kto objavil jeho blahodarné účinky?
Jogurty ľudia v podstate konzumovali už v staroveku, no až v roku 1905 sa podarilo oficiálne z jogurtu izolovať baktérie, ktoré obyčajné mlieko premieňajú na kyslomliečny produkt. Tieto baktérie pozitívne vplývajú na ľudské zdravie. Neutralizujú napríklad toxické látky v čreve, posilňujú imunitný systém, pomáhajú prekonávať rôzne choroby a celkovo pozitívne vplývajú na kvalitu ľudského života a na jeho dĺžku.
Ako jogurt dnes označujeme kyslomliečny výrobok, ktorý vznikol z mlieka, smotany alebo cmaru či ich zmesí jogurtovou kultúrou, neprešiel žiadnou tepelnou úpravou a nemal by obsahovať ani konzervačné látky. Pod pojmom jogurtová kultúra si môžeme predstaviť vyššie spomenuté baktérie.
Jogurty ako také majú niekoľko skvelých vlastností, ktoré určite oceníme. Sú vhodné aj pri diéte, samozrejme, ak sa rozprávame o kvalitnom jogurte, nie o tégliku umelých prísad a farbív. Jogurty, ako sme už spomenuli sú bohaté na vápnik a ten bráni zväčšovaniu tukových buniek. Vápnik v našom tráviacom trakte dokáže viazať tuky, čo je pre nás určite prospešné a o ďalších výhodách vápniku nemusíme hádam ani hovoriť.
Ďalšou skvelou vlastnosťou jogurtu je, že ho väčšinou môžu konzumovať aj ľudia, ktorí zle trávia mliečny cukor a je výbornou pochúťkou aj pre deti. Je totiž zdrojom vápnika a vitamínu D. Kedy deťom pridať do stravy jogurt je vždy na matke, treba však byť opatrný a sledovať reakciu dieťaťa, či nemá po konzumácii jogurtu zažívacie ťažkosti.
Vybrať si ten správny jogurt môže byť v obchode niekedy veľmi ťažké. Kráľom jogurtov je samozrejme biely jogurt, pretože probiotické kultúry v ňom nie sú obohatené o žiadne farbivá, konzervačné látky ani o iné prídavné látky. Samozrejme, dopriať si môžeme aj ochutené jogurty, no treba si dať pozor na obsah cukru v nich a na ich samotné zloženie. Aj z bieleho jogurtu však celkom rýchlo vyčaríme ochutený jogurt, napríklad pridaním ovocia alebo kakaového prášku s troškou stévie. Čo sa týka malých detí, je lepšie ich odmalička privykať na biely jogurt, aby si zbytočne nevytvárali závislosť od cukru a nezvykali si na sladkú chuť. Veď biely jogurt im môžeme ochutiť troškou ovocnej výživy, strúhaným jablkom, popučeným banánom alebo lyžičkou kvalitného domáceho džemu. Ak potrebujeme jogurt dosladiť, použiť môžeme napríklad trstinový cukor alebo javorový sirup.
Na trhu sú dnes aj jogurty v tzv. bio kvalite. Pre dieťa môžu byť práve tieto dobrou voľbou, avšak aj pri nich je potrebné dôkladne prečítať etiketu. Nie je totiž bio jogurt ako bio jogurt. Ak o kvalite kupovaného jogurtu predsa len pochybujeme, môžeme si vlastný pripraviť aj doma. Určite bude zdravý aj chutný, ale samozrejme, nie je to také pohodlné ako si kúpiť jogurt v obchode.
V poslednej dobe sú veľmi obľúbené grécke jogurty. Môžu byť naozaj zdravšie ako jogurty obyčajné, avšak obsahujú aj viac tuku ako jogurty klasické. Obsahujú aj viac kvalitných bielkovín a vďaka svojmu obsahu živých baktérií ho nazývame živým jedlom.
Prečo si teda pochutnať na jogurte? Dobre chutí a je plný vitamínov. Zároveň aj zasýti a v jedálničku má určite svoje opodstatnenie aj kvôli obsahu prospešných baktérií, ktoré pozitívne vplývajú na celý náš tráviaci systém a na obranyschopnosť organizmu.
Nový komentár