Jesť či nejesť? To je otázka.
Pridané 2.5.2016 08:15:00
Poruchy príjmu potravy sa nanešťastie stále častejšie objavujú už v mladom veku a dokonca s nimi zápasia aj samotné deti. Anorexia a bulímia, ako najznámejšie poruchy príjmu potravy, sú v detskom veku síce vzácnosťou, ale existuje veľké množstvo iných čiastočných porúch príjmu potravy s rovnako vážnymi následkami. Spektrum týchto porúch je teda veľmi široké a okrem toho stále pribúdajú nové. Ich nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že môžu viesť k rozvinutiu kompletnej stravovacej poruchy. Priemerný vek výskytu anorexie a bulímie klesol na 16 rokov, avšak vzácnosťou nie sú ani prípady, keď sa anorexia objaví už pred trinástym rokom.
Je veľmi ťažké povedať, čo je dôvodom vzniku tejto poruchy. V každom prípade, ak sa anorexia alebo bulímia objaví ešte pred vstupom do puberty, ide o veľmi závažný problém, pretože môže zablokovať celý vývoj. V mladom veku je okrem toho veľmi ťažké tieto poruchy odhaliť a správne diagnostikovať. Preto by mali rodičia sledovať, či ich dieťa nezačalo bez zjavných príčin odmietať jedlo, či nie je vyberavejšie, náladovejšie a unavenejšie ako predtým. Alarmujúce je však to, že aj malé deti v súčasnosti zápasia s rôznymi poruchami príjmu potravy. Ich príčiny nie sú presne známe, avšak môžu byť spôsobené aj problematickými rodinnými vzťahmi.
U detí sa samozrejme poruchy príjmu potravy neobjavujú tak často ako u adolescentov, ale ani toto percento nie je zanedbateľné, pretože v prvom rade ovplyvňuje celý ďalší vývojový proces dieťaťa. Diagnostikovať poruchu príjmu potravy u detí tiež nie je jednoduché, pretože tradičné vymedzenia mentálnej anorexie a bulímie na popísanie tohto problému nestačia. Pozrime sa na jednotlivé problémy, ktoré môžu postretnúť tých najmenších.
Detská mentálna anorexia
Táto forma mentálne anorexie sa môže dokonca objaviť už medzi 6. mesiacom a 3. rokom života dieťaťa. Dieťa ako keby bezdôvodne odmietalo potravu. Rodičia si nevedia dať rady, dieťa predsa musí jesť a vyskúšali už všetky osvedčené rady a triky. V záchvate zúfalstva rodičia nevidia iný spôsob, ako dieťa do jedla prinútiť, len nátlak. To samozrejme situáciu nerieši, ale ruku na srdce, kto z nás by sa tak nezachoval. Dieťa neustále odmieta konzumovať jedlo, dostáva sa s rodičmi do konfliktov a to zas nepôsobí dobre na rodinnú pohodu. Stres a napäté vzťahy v rodine zas spôsobujú nechutenstvo dieťaťa do jedla. Je to proste jeden veľký začarovaný kruh.
Emocionálna porucha spojená s vyhýbaním sa jedlu
Pri tejto poruche dieťa uvádza rôzne prekážky, pre ktoré odmieta jesť. Keď sa rodičia začnú starostlivo zaujímať o dôvod, prečo dieťa nechce jesť, odpovede ich môžu naozaj prekvapiť. Dieťa sa napríklad bojí, že sa jedlom udusí, že bude zvracať alebo ho bude bolieť brucho. Často si sťažuje na to, že jedlo proste nedokážu prehltnúť. Iba vo výnimočných prípadoch dieťa odmieta jedlo preto, že by chcelo schudnúť. Toto naozaj nie je dôvod. Dieťa často ako keby aj chcelo jesť, ale po prvom súste nedokáže pokračovať. Preto sa začne cielene vyhýbať jedlu. Samozrejme vyhýbanie sa jedlu má vplyv na jeho zdravotný stav, hmotnosť a náladu.
Syndróm prieberčivosti
Vaše dieťa je buď rozmaznané alebo trpí syndrómom prieberčivosti. Syndróm najčastejšie postretne deti vo veku od 8 do 12 rokov. Týmto syndrómom výnimočne častejšie trpia chlapci ako dievčatá. Prejavuje sa tak, že dieťa konzumuje len isté druhy potravín a ostatné odmieta. Dôsledkom takéhoto správania pri stole sú konflikty v rodine. Dieťa má rovnako problém adaptovať sa na cudzie prostredie, pretože nie všade sú pripravený na jeho vyberavé chute. Okrem toho, ak dieťa konzumuje len určité druhy potravín, môže to mať nežiaduci dôsledok na jeho zdravú výživu.
Terapia porúch príjmu potravy v detskom veku je veľmi komplikovaná, pretože musí byť veľmi komplexná, ak má byť úspešná. Najdôležitejšia v liečbe je však doba, ktorá uplynie od počiatku ochorenia až po začatie liečby. U detí je jednou z najdôležitejších častí liečby celková rodinná terapia a pravidelné návštevy psychológa.
Nový komentár