V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že ak hovoríme o biologicky rozložiteľnom kuchynskom a reštauračnom odpade, Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa podáva bez ohľadu na jeho množstvo. Týka sa to aj všetkých odpadov, ktoré sú uvedené v prílohe č. 9 vo Vyhláške č. 310/2013. Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaním s ním sa podáva na tlačive, ktoré je prílohou č. 8 v tejto vyhláške. Toto hlásenie sa odovzdáva jedenkrát ročne, ak subjekt nakladá s viac ako 50 kg nebezpečného odpadu alebo s viac ako jednou tonou ostatných odpadov. Pri biologicky rozložiteľnom kuchynskom a reštauračnom odpade nejde o množstvo.
Táto vyhláška určuje, že za biologicky rozložiteľný a kuchynský reštauračný odpad je povinná starať sa fyzická osoba, ktorá prevádzkuje zariadenie spoločného stravovania. Zodpovednosť za nakladanie s takýmto odpadom je preto určená prevádzkovateľovi kuchyne, ktorý má povinnosť hradiť náklady spojené so zberom kuchynského a reštauračného odpadu. Tak isto zodpovedá za jeho skladovanie, prepravu a likvidáciu.
Likvidácia odpadu kuchynských a reštauračných zariadení je v súčasnosti často diskutovanou témou. Za biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad jednoducho povedané považujeme nespracované zvyšky surovín a zostatky potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Takýto odpad prirodzene vzniká pri prevádzkovaní akéhokoľvek zariadenia spoločného stravovania vrátane školských kuchýň.
Biologický kuchynský odpad môžu zo školských jedální vyvážať len firmy, ktoré sú oprávnené nakladať s týmto odpadom. Firmy, ktoré vykonávajú zber kuchynského a reštauračného odpadu nemusia mať podľa novej vyhlášky zmluvu uzavretú s obcou, ale musia spĺňať všetky podmienky, ktoré určujú veterinárne a hygienické predpisy. Školská jedáleň si potom podmienky dohodne priamo s firmou, ktorá tento odpad vyváža. V malých zariadeniach je to 1x týždenne, u väčších aj každý deň alebo 2x týždenne. Pokiaľ je odpad vyvážaný len raz za týždeň, odpad musí byť uložený v uzatvárateľných nádobách s presným označením a uskladnený v osobitnej miestnosti alebo na inom vyhradenom mieste, najlepšie v chladiacom zariadení. Napríklad sa mimo prevádzky vyhradí miestnosť, do ktorej stačí umiestniť staršiu chladničku. V zime nemusí byť ani zapnutá, ak je v miestnosti dostatočne chladno.
Niektoré vedúce sa však stretli s prístupom firmy, ktorý hovorí veľa o jej neodbornosti. Skúsenosti pochádzajú z Čiech. Firma, ktorá sa špecializuje na vývoz kuchynského odpadu a pôsobí aj na Slovensku, dodá do školských jedální špeciálne hermeticky uzatvárateľné nádoby s rôznym objemom. To je všetko v poriadku, ale ak vám zamestnanci firmy podajú informáciu, že nezáleží na tom, kde budú tieto nádoby uskladnené, pretože neprepúšťajú žiadny zápach, nie je tomu tak. Tieto nádoby musia byť vždy uskladňované mimo objekt školskej jedálne a mal by to byť na to určený sklad s prípojkou na studenú a teplú vodu. Nádoby je potrebné označiť ako Vedľajší živočíšny produkt, Kuchynský odpad, Materiál kategórie 3 alebo ako Neurčené na ľudskú spotrebu.
Prevádzkovateľ má povinnosť zabezpečiť tieto nádoby, aby sa s nimi neoprávnene nemanipulovalo. Nesmú sa do nich dostať hlodavce a iné živočíchy. Ak sa kontajnery používajú opakovane, po každom použití sa musia vydezinfikovať.
Ak chce prevádzkovateľ spracovávať biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad, musí disponovať hygienizačnou jednotkou, teda kompostárňou alebo bioplynovou stanicou. Potrebuje mať schválenie na spracovanie vedľajších živočíšnych produktov, taktiež pridelené úradné číslo a musí byť zapísaný v zozname Štátnej a potravinovej správy. Ide však výlučne o zariadenia na profesionálnej báze, nie o domáce kompostoviská fyzických osôb.
Nový komentár