Diéty naše každodenné
Pridané 2.5.2016 07:45:00
6. máj je Medzinárodným dňom bez diét, ktorý si pripomíname od roku 1992. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o škodlivosti diét a s týmto zámerom sa púšťame do písania nasledujúcich riadkov. Ľudia si na celom svete pripomínajú, aké sú diéty nebezpečné a že môžu spôsobiť aj poruchy príjmu potravy. Tejto téme sa budeme venovať aj v jednom z nasledujúcich článkov. Dnes si však pripomeňme posolstvo Medzinárodného dňa bez diét. Jeho vznik iniciovala feministka Mary Evans. Jej cieľom bolo apelovať na ľudí, predovšetkým ženy, aby si už konečne uvedomili nezmyselnosť diét, prestali sa chorobne zaoberať svojou hmotnosťou a bažiť po ideálnych mierach, ale aby namiesto toho začali žiť zdravo. Mali by sme skoncovať so všetkými diétami a žiť zdravo. Náš životný štýl totiž posúvame aj ďalšej generácii a následky môžu byť veľmi vážne.
Symbolom tohto dňa je modrá stuha a je aj pripomienkou toho, že v tento deň venujeme zvýšenú pozornosť deťom a dospievajúcim dievčatám, ktoré sa chcú podobať na štíhle modelky, držia prísne diéty a padajú do pazúrov rôznych porúch príjmov potravy. S prijímaním potravy môžu mať rovnako problém aj chlapci a tieto zákerné ochorenia sa nevyhýbajú ani malým deťom. Aj keď o tom sa až tak často nehovorí, pretože najčastejšie sa vyskytujú u dospievajúcich dievčat. U detí však môžu mať oveľa devastačnejšie dôsledky.
Diéty sa dnes stali doslova módou. Časopisy sú plné diét od výmyslu sveta. Predháňame sa v tom, akú diétu skúsime nabudúce. Neuvedomujeme si však, že diéty sú často spúšťačom porúch príjmu potravy a čo je najhoršie, táto problematika sa nevyhýba ani našim deťom. Prvú chybu robíme, keď v snahe ozdraviť jedálniček dieťaťa a zbaviť ho nadbytočných kíl, ktoré sú vždy dôsledkom nesprávnej životosprávy, ktorú má však v rukách rodič, a v snahe zastaviť priberanie na váhe naordinujeme dieťaťu úplne nezmyselnú diétu. Diéta však pre dieťa môže byť veľmi nebezpečná. Ich telo sa vyvíja a preto potrebuje dostatok živín a energie. Nízkoenergetická diéta alebo diéta, ktorá preferuje určité potraviny môžu mať na organizmus dieťaťa veľmi vážne následky.
Jediným správnym spôsobom ako bojovať proti obezite je prevencia. Pokiaľ rodičia chcú, aby sa ich deti stravovali zdravo, musia sa zdravo stravovať aj oni a v prvom rade musia dieťaťu vštepiť zdravé stravovacie návyky už v predškolskom veku. Ak chceme, aby naše dieťa nikdy netrpelo obezitou, treba ho naučiť pravidelnému režimu. Jedlo mu rozdeliť do piatich dávok a zamerať sa na pestrú stravu. Tak isto je vhodné obmedziť sladkosti a sladené malinovky, údeniny a smažené pokrmy podávať len veľmi striedmo.
Ak chceme ozdraviť, ale nie radikálne zmeniť jedálniček svojich detí, biele pečivo môžeme vymeniť za celozrnné, maslo za kvalitný rastlinný tuk, smotanový dezert za ochutený tvaroh alebo jogurt, trvanlivú salámu za kvalitnú šunku, oblátky za cereálne tyčinky, solené pochutiny za zeleninové jednohubky, smotanovú zmrzlinu za jogurtovú zmrzlinu a cukríky za sušené ovocie.
Diéty majú na ľudský organizmus z dlhodobého hľadiska vždy negatívny dopad. Niektoré diéty sľubujú rapídne chudnutie a možno sa vám to aj podarí. Avšak, vaše telo iba stráca vodu, s tukom sa nič nedeje a vy budete dehydrovaní. Zároveň diéty sľubujú rýchle spaľovanie kalórií, avšak oberajú nás aj o energiu, ktorú potrebujeme na zvládanie každodenných činností. Rýchle chudnutie nechá negatívny výsledok aj na trávení. Hnačky pri diéte nie sú žiadnou výnimkou. Postupne ich môže vystriedať silná zápcha. Veľké hladovanie je nebezpečné, pretože síce obmedzujeme tuky a sacharidy, ale zároveň naše telo oberáme aj o vitamíny a minerály. Diéty v skutočnosti spomaľujú metabolizmus. Okrem toho, uvedomme si, že ak má diéta na dospelého a zdravého človeka takéto negatívne následky, ako vážne musí ohrozovať naše deti.
Nový komentár