Dbajte na čistotu rúk

Pridané 4.5.2016 15:45:00

Počas svetového dňa hygieny rúk, ktorý si pripomíname 5. mája, si musíme uvedomiť zarážajúci fakt, že len 15 % ľudí si umýva ruky správne. A čo tých zvyšných 85 %? Tí sa vystavujú zvýšenému riziku vzniku rôznych ochorení, pretože správne umývanie rúk je nesmierne dôležité a predovšetkým je to jedno z najlacnejších preventívnych opatrení rôznych ochorení, akými sú napríklad ochorenia vyvolané baktériou Escherichia coli alebo hepatitída typu A či úplavica. Zabúdame na to, že ruky si musíme umývať pred každým jedlom keď manipulujeme s nejakými liekmi, keď prebaľujeme dojčatá a samozrejme vždy, keď sú viditeľne znečistené. Hygiena rúk je dôležitá predovšetkým pri príprave jedla. Správne umývanie a sušenie rúk je jednou z najdôležitejších povinností pracovníkov v gastronómii a potravinárstve.

Dbajte na čistotu rúk

Dôkladné umývanie rúk by malo byť úplnou samozrejmosťou pre všetkých, ktorí pri práci prichádzajú do styku s potravinami. Mnohí pracovníci však túto svoju povinnosť zanedbávajú. Myslia si, že ak nemajú ruky viditeľne špinavé, majú ich čisté. Zabúdajú však na mikroorganizmy, ktoré vidieť nie sú.

Ruky kontaminované mikroorganizmami môžu spôsobiť nákazu viacerými spôsobmi. Napríklad si pracovník po použití toalety neumyje ruky a začne pracovať na príprave obeda. Mikroorganizmy tak prenesie na potraviny a môže tak nakaziť každého, kto bude dané jedlo konzumovať.

Mikroorganizmy sa však môžu šíriť aj oveľa kľukatejšími cestičkami. Môžu byť napríklad prenesené z potraviny na potravinu. Pracovník krája surové a tepelne neopracované mäso. Ruky ani nôž si neumyje a začne krájať zeleninu na šalát. Práve pri príprave zeleniny je takáto kontaminácia najrizikovejšia, pretože zelenina neprechádza žiadnou tepelnou úpravou. Nebezpečné je aj to, ak je pracovník pripravujúci jedlo chorý. Mikroorganizmy, ktoré spôsobujú kašeľ, alebo nádchu či očné infekcie sa prenesú na ruky a tak aj na ostatných spolupracovníkov. Problém môže nastať aj vtedy, ak pracovník manipuluje so surovou hydinou a neumyl si ruky. Pri kontakte s ostatnými spolupracovníkmi môže na nich preniesť mikroorganizmy.

Kontaminácia jedla

Umývanie rúk je teda výsostne dôležité. Ako by sa však mali ruky správne umývať ruky? Efektívne umývanie rúk by malo trvať aspoň 60 sekúnd. Najprv si ruky opláchneme, naberieme si na ruky dostatočné množstvo mydla a trieme dlaň o dlaň. Nezabudnime na dôkladné umytie aj chrbtu rúk. Nesmieme vynechať žiadne miesto a dôkladne si umyjeme všetky prsty. Nevynechávame ani priestor pod nechtami. Šperky by pri umývaní rúk mali ísť jednoznačne dole, pretože predovšetkým pod šperkami sa doslova liahnu choroboplodné zárodky. Následne si ruky opláchneme teplou vodou a osušíme jednorazovou papierovou utierkou. Dôležité je, aby ruky nezostali vlhké, pretože vlhké ruky šíria 1000-krát viac choroboplodných zárodkov ako suché ruky.

Osušenie rpúk

Núdzovo môžeme na dodržanie hygieny použiť aj čistiace gély alebo obrúsky, no nezabúdajme, že nikdy umývanie mydlom a vodou celkom nenahradia. Okrem toho sa treba zamerať predovšetkým na tri základné pravidlá.

Na umývanie rúk nepoužívame kusové mydlá, pretože sa v ich póroch zadržiavajú mikroorganizmy. Prenášajú sa tak z osoby na osobu. Vhodnejšie sú preto dobre čistiteľné, pravidelne umývané a doplňované dávkovače tekutých prostriedkov. Dôležité je aj dôkladné sušenie rúk. Na osušenie rúk je vhodnejšie používať jednorazové uteráky zo zásobníka. Používanie bežných látkových uterákov sa neodporúča, pretože sú častým zdrojom prenosu mikroorganizmov. Dôležitá  je aj príprava rúk na umývanie. Nechty na rukách by mali byť krátke, dlhé rukávy by sa mali vyhrnúť nad lakte a pracovník by nemal mať žiadne ozdobné predmety, teda prstene, šperky a hodinky.

Mali by sme si uvedomiť, že dennodenne sa dotýkame vecí, ktorých sa pred nami dotklo v ten istý deň mnoho iných ľudí. Sú to kľučky od dverí, držiaky v autobusoch, zábradlia. Obzvlášť v takýchto prípadoch je hygiena rúk dôležitá. Mnoho baktérií sa však nachádza napríklad na počítačovej klávesnici, na displeji telefónov a pod.

Baktérie na kľučkách

Nanešťastie, umývanie rúk stále podceňujeme a pritom, kvôli špinavým rukám v minulosti ľudia aj umierali. Choroby sa prenášali z jedného pacienta na druhého a to malo vážne následky, čo sa týka úmrtnosti pacientov. Ohrození boli hlavne novorodenci, ktorí mali oslabenú imunitu. Rizikom boli akékoľvek operácie. Rukami bola často spôsobená vážna bakteriálna infekcia.

 

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti