Cestoviny od výmyslu sveta 1. časť
Pridané 6.4.2016 16:00:00
Cestovín je naozaj nespočetné množstvo druhov. Podľa posledných informácií existuje viac ako 300 druhov cestovín, ktoré majú viac ako 1300 rôznych mien. Preto sa v nich vyznať môže byť niekedy úlohou nad ľudské sily. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime odkryť tajomstvo tých najzákladnejších druhov cestovín, aby ste ich vedeli rozoznať podľa tvaru a tiež vám poradíme, na čo sa najlepšie hodia. Samozrejme, vieme, že špagety nepoužívame do polievok, avšak pri niektorých druhoch nie je úplne jasné, ako je ich najlepšie pripraviť. Po prečítaní tohto článku už nebudete mať žiadne pochybnosti.
Spaghetti
Špagety sú dlhé cestoviny a pomenovanie dostali na základe svojej podobnosti so špagátikom. Špagiet tiež existuje viac druhov. Poznáme napríklad špagety, ktoré sú trošku tenšie ako tie klasické. Tieto nazývame spaghettini. Špagety sa najčastejšie používajú ako príloha k rôznym omáčkam. V kuchyni sú veľmi obľúbené. Medzi najobľúbenejšie recepty so špagetami patria napríklad spaghetti bolognese a spaghetti carbonara. Klasickým jedlom, ktoré zbožňujú aj deti, sú špagety poliate kečupom a posypané nastrúhaným syrom. Špagety sú naozaj azda najznámejším druhom cestoviny. Podľa etikety by sa mali jesť vidličkou, pre tých menej skúsených je povolená aj lyžička, na ktorú sa nakrútia pomocou vidličky a tak vložia do úst.
Bucatini
Ďalším druhom špagiet sú bucatini. Ich rodiskom je samozrejme Taliansko. Sú to hrubšie špagety v strede s dutinkou. Najčastejšie sa podávajú s maslovou omáčkou a zeleninou. Obľúbená kombinácia je ich servírovanie spolu s ančovičkami a sardelami. Bucatini sú výborné aj s čerstvými paradajkami alebo s lúpanými paradajkami z plechovky.
Fusilli bucati
Na pohľad sú to veľmi pekné cestoviny. Majú tvar dlhšej špirálky. Tiež ich je viac druhov. Existujú napríklad aj fusili bucati lunghi, ktoré majú tvar špirálky, ale dlhé sú ako špagety. Fusili bucatti sa v Taliansku používajú najčastejšie ako príloha k artičokovej omáčke.
Vermicelli
Vermicelli je cestovina, ktorá sa veľmi podobá našim niťovkám. Sú to také tenké rezančeky. Rovnako poznáme viacero druhov podľa dĺžky. My sme zvyknutí takéto tenké rezančeky používať výlučne ako závarku do polievky, no Taliani ich opekajú na olivovom oleji s cibuľou a paradajkami.
Penne
U nás známou cestovinou sú penne. Sú to stredne dlhé trubičky, ktoré sú šikmo zrezané na oboch koncoch. Názov penne doslova znamená pero alebo brko. Majú aj svoju vrúbkovanú verziu. Podávajú sa najčastejšie s hustými omáčkami s cesnakom, bazalkou a paradajkovým pretlakom. Výborné sú v kombinácii s kuracím mäsom, so syrovou omáčkou a hubami. Chutné sú aj zapekané so syrom.
Rigatoni
Rigatoni sú stredne dlhé trubičky, ktoré sa nápadne ponášajú na vrúbkované pene. Sú však rezané kolmo, zatiaľ čo penne sú rezané na oboch stranách šikmo. Niekedy môžu byť aj jemne ohnuté a majú vrúbkovaný povrch. Najčastejšie sa používajú ako príloha k ľahkým omáčkam alebo k mäsu a zelenine.
Maccheroni
Veľmi známou cestovinou sú makaróny, taliansky maccheroni. Je to cestovina podlhovastého tvaru. Oproti špagetám sú kratšie a čo je dôležité, sú duté. Tvarovo sa podobajú aj na penne, len sú väčšie a širšie. Podobnosť by sme našli aj s našimi kolienkami. Ale makaróny sú rovné. Pripravujú sa tradične varením v osolenej vode. Makaróny výborne chutia zapečené, ich kombinácia so syrom patrí medzi klasické recepty. Hodia sa však aj ako príloha k mäsu.
Maltagliati
Maltagliati sú cestoviny nepravidelného tvaru. Ak by sme ich chceli silou mocou k niečomu prirovnať, najskôr asi k našim fliačkom. Tieto cestoviny sa používajú do polievok ako minestrone. Recept na ňu nájdete aj na našej stránke. Tiež sa môžu servírovať s fazuľou. To je v Taliansku celkom obľúbený recept.
Fetuccine
Fetuccine sú široké rezance. Sú vhodné na prípravu cestovinových šalátov a jedál. Sú veľmi obľúbené medzi športovcami, vegetariánmi a vegánmi. Najčastejšie sa podávajú ako príloha k smotanovej omáčke s hubami. Na svoje si však prídu aj milovníci mäsa, pretože fetuccine sa podávajú aj k ragú, ktoré sa dá urobiť na mnoho spôsobov.
Pappardelle
Papardelle sú podobnou cestovinou ako fettucine. Bývajú stočené do klbka a široké asi 1 cm. Okraj mávajú hladký alebo zvlnený. Najčastejšie sa podávajú so zeleninou, omáčkou a syrom. Sú veľmi obľúbené a pripravujú sa napríklad aj s kuracím mäskom a paradajkami.
Tagliatelle
Sú to široké rezance, ktoré sú stočené do hniezda. Sú podobné ako fetuccine, ale tenšie. Sú široké asi 4 mm. Podávajú sa ako príloha k rybe a zelenine. Servírujú sa podobne ako špagety, podávajú sa najmä k syrovej omáčke. Podávajú sa aj k boloňskej omáčke.
Lasagne
Čoraz známejšou cestovinou sú lasagne. Sú to plátky cestovín s rozmermi 2,5 až 8 cm, niekedy bývajú aj zvlnené. Používajú sa na zapekanie s bešamelom. Prekladajú sa mäsovou alebo zeleninovou plnkou. Lasagne sa polievajú rôznymi omáčkami a zapekajú sa alebo sa posypávajú syrom. Často bývajú aj farebné.
Nový komentár