Ako vyzerali šaláty včera a dnes
Pridané 5.4.2017 08:00:00
Mohlo by sa zdať, že šaláty sa časom vôbec nemenia. Veď čo nové sa dá už vymyslieť na šaláte? Ale napadlo vás niekedy, ako vôbec vznikli šaláty? Koho napadlo zmiešať ingrediencie v jednej mise a prečo existuje tak veľa rôznorodých a zaujímavých šalátov? Práve preto sa dnes pozrieme na to najzaujímavejšie zo sveta šalátov.Sú to šaláty, ktoré sme doteraz vôbec nepoznali. Predstavíme vám šaláty z Ruska, ktoré sa našinec najprv bojí ochutnať a potom ich hľadá v každej reštaurácii. Povieme si ako vznikli svetoznáme šaláty, ktoré dnes dostaneme aj v šalátovom bufete na kúpalisku. Tak isto si v skratke ukážeme pár receptov, ktoré si hravo môžeme pripraviť aj doma. Tu je len malá ochutnávka toho, čo na stránke v najbližších dňoch ešte nájdete.
Šalát Olivier
V druhej polovici 19. storočia sa mladý francúzsky šéfkuchár Lucien Olivier rozhodol otvoriť reštauráciu a keďže žil niekoľko rokov v Moskve, chcel do nej prepašovať niečo z ruskej kuchyne. No časom si uvedomil, že to nie je pre neho tá pravá cesta a že by mal ostať verný francúzskej kuchyni. Vo svojej reštaurácii začal pripravovať prekvapivo chutný šalát, ktorý sa dával ako predjedlo, ale tak isto mohol zastúpiť aj hlavný chod. Do starého osvedčeného receptu však pridal vlastnú vylepšenú majonézu. Pridal do nej horčicu a tajné korenie, ktoré dodalo majonéze ostrosť a pikantnosť. Po celom svete je dnes tento šalát známy ako šalát Olivier. Je skvelý samostatný, ale pochutnať si na ňom môžeme aj s pečivom. Výborne sa hodí na studený bufet alebo piknik. V originálnom recepte nájdeme varené klobásky, ktoré však nahradili kuracie prsia, ďalej zemiaky, mrkvu, vajíčka, kyslé uhorky, hrášok, cibuľu, majonézu a koreniny. Po celom svete však vznikajú nové a nové verzie tohto šalátu. Kuracinu a varené klobásky môžeme nahradiť aj šunkou alebo hovädzím mäsom a k zelenine môžeme pokojne pridať aj kukuričku.
Šalát Ceaser
Tento šalát sa objavil pomerne nedávno, len niečo pred 100 rokmi. Mladý taliansky šéfkuchár Cesare Cardini sa raz vo svojej reštaurácii v Mexiku dostal do situácie, keď bola jeho reštaurácia plná hladných zákazníkov, ale jemu neprišla dodávka nových čerstvých potravín. Zákazníkov sa však aj napriek tomu rozhodol nakŕmiť a vymyslel šalát, ktorým pritiahol miestnych i amerických turistov. V komore ešte našiel strúčiky cesnaku, rímsky šalát, olivový olej, vajcia a parmezán. Samozrejme nechýbal chlieb. Dnes je tento šalát v stovke najslávnejších receptov sveta. Najčastejšie sa pripravuje z rímskeho šalátu, kuracích pŕs, olivového oleja, soli a korenia, na krutóny sa používajú bagety, nesmie sa zabudnúť na hoblinku parmezánu a na cesnak na ochutenie krutónov.
Sleď pod kožuchom
Je až zaujímavé, že sleď pod kožuchom je vlastne názov šalátu. Človek sa aj bojí spýtať, čo sa v takomto šaláte nachádza. Tento šalát má však veľmi zaujímavú históriu. Vznikol v roku 1918, keď šéfkuchár pripravil šalát, v ktorom mala každá surovina niečo symbolizovať. Sleď symbolizoval proletárov, varené zemiaky roľníkov, červená repa krv a francúzska majonéza mala symbolizovať medzinárodnú jednotu. Sleď pod kožuchom sa stal obľúbeným receptom, ale postupne sa celkom zabudlo na jeho symbolický zmysel. Sleď pod kožuchom je veľmi jednoduché jedlo a v Rusku, tak ako sa šalát Olivier pripravuje na Nový rok, tak sa sleď pod kožuchom pripravuje pred dovolenkou ako posledné jedlo doma pred odcestovaním. V každom prípade, toto je snáď najznámejší ruský šalát, ktorý vyniká chuťou slaného nakladaného sleďa.
Šalát Mimosa
Tento šalát má tiež svoju zaujímavú históriu. Meno dostal podľa kvetín mimózy, ktoré symbolizujú jar. Tento šalát si veľmi rýchlo získal svojich priaznivcov, pretože jeho príprava nie je vôbec komplikovaná. Na jeho prípravu potrebujeme rybie konzervy, varené vajcia, nastrúhané maslo, strúhaný syr, cibuľu a majonézu. Popularita šalátu však viedla k tomu, že poznáme veľmi veľa receptov na tento šalát. Niektoré obsahujú napríklad aj varené zemiaky, mrkvu alebo ryžu. V súčasnosti sa na tento šalát dívame ako na obyčajnú skladačku. Do misy dáme tuniaka alebo sardinky, varené zemiaky, mrkvu, vajcia, cibuľu a prekladáme to všetko majonézou, takže nič pre tých, ktorí držia diétu.
Nový komentár